Մեղրի համայնքի Ալվանք բնակավայրի՝ 8․53622 հա մակերեսով 10 հողամասերի վերաբերյալ աճուրդներն անցկացվել են ձևական, որոնց հիման վրա վերոնշյալ հողամասերն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ դուրս են բերվել համայնքի գույքային ֆոնդից: Այս փաստը հաստատվել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննված քրեական գործով կայացված դատավճռով:
Դատավճռի հիման վրա՝ դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 17-ին, ապրիլի 18-ին և ապրիլի 23-ին վերոնշյալ հողամասերի վերաբերյալ անցկացված աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջի մասին հինգ հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Аукционы по 10 земельным участкам общей площадью 8,53622 га в селе Алванк Мегринской общины были проведены формально, на основании чего указанные участки были выведены из имущественного фонда общины с нарушением установленного законом порядка. Этот факт был подтверждён приговором, вынесенным судом первой инстанции Сюникской области по уголовному делу.
На основании приговора прокурор 17, 18 и 23 апреля 2025 года подал в Антикоррупционный суд пять исковых заявлений с требованием признать недействительными вышеуказанные аукционы и применить последствия недействительности.
Исковые заявления приняты к производству Антикоррупционного суда, по ним применены меры по обеспечению иска.