Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործման արդյունքում պետությանը և համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է 140.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամը
19/05/2025
Դատախազը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, 2025 թվականի մայիսի 16-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Մասիս համայնքի տարբեր բնակավայրերում օգտակար հանածոյի ապօրինի արդյունահանմամբ զբաղվող երկու ընկերությունների՝ տարբեր տարիներին տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած երեք անձի՝ Ռ.Բ.-ի, Հ.Ա.-ի և Ա.Ճ.-ի նկատմամբ՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտելու համար, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է շուրջ 538 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 208 միլիոն 342 հազար դրամի վնաս:
2025 թվականի մայիսի 16-ին ընկերություններից մեկի կողմից վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված վերոնշյալ վնասից 140 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 54 միլիոն 288 հազար դրամի վնասը:

В рамках уголовного производства, расследуемого в Следственном комитете, 16 мая 2025 года прокурор возбудил публичные уголовные преследования в отношении трёх лиц — Р.Б., Х.А. и А.Ч., занимавших в разные годы должности директора двух компаний, осуществлявших незаконную добычу полезных ископаемых в различных населённых пунктах общины Масис. Преследование возбуждено за нарушение требований законодательства о сохранении и использовании недр, в результате чего государству был причинён ущерб в размере 208 342 000 драмов, что эквивалентно примерно 538 000 долларов США.
16 мая 2025 года одной из компаний был возмещён ущерб, причинённый государству и общине, в размере 54 288 000 драмов, что эквивалентно 140 000 долларам США.