Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործման արդյունքում պետությանը և համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է 140.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամը
19/05/2025
Դատախազը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, 2025 թվականի մայիսի 16-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Մասիս համայնքի տարբեր բնակավայրերում օգտակար հանածոյի ապօրինի արդյունահանմամբ զբաղվող երկու ընկերությունների՝ տարբեր տարիներին տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած երեք անձի՝ Ռ.Բ.-ի, Հ.Ա.-ի և Ա.Ճ.-ի նկատմամբ՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման օրենսդրական պահանջները խախտելու համար, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է շուրջ 538 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 208 միլիոն 342 հազար դրամի վնաս:
2025 թվականի մայիսի 16-ին ընկերություններից մեկի կողմից վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված վերոնշյալ վնասից 140 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 54 միլիոն 288 հազար դրամի վնասը:

USD 140.000 was recovered from the damage caused to the state and community as a result of illegal subsoil use in Ararat region
19/05/2025
In the scope of the criminal proceeding pending at the Investigative Committee, on May 16, 2025, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against R.B., H.A. and A. Ch. holding the position of the director of two different companies (different periods) engaged in illegal mineral extraction in different settlements of Masis community, for violating the legislative requirements of the  subsoil use and preservation, as a result whereof damage in the amount of AMD 208 million 342 thousand equivalent to USD 538 thousand was caused to the state.
On May 16, 2025 one of the companies recovered the damage caused to the state and community in the amount of AMD 54 million 288 thousand equivalent to USD 140 thousand.