2025 թվականի ապրիլի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 254 միլիոն 244 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, «անտառային» նպատակային նշանակության՝ Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ 6640 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի մարտի 6-ի վճռով բավարարվել էր: Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցապահանջով խնդրել էր դատարանին անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Ա.Մ.-ի միջև 2005 թվականի հունիսի 30-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու դրա հիման վրա նշված անշարժ գույքերի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:

The ownership of the Republic of Armenia was recovered over the “forest” lands with the market value of AMD 254 million adjacent to the TV tower of Yerevan
25/04/2025
On April 25, 2025, the ownership right of the Republic of Armenia was recovered  over the land plot with the surface of 6640 m2 with the cadastral value of AMD 254 million 244 thousand, approximated to the market value of the land plot, which is located at G. Hovsepyan Str., Yerevan city (adjacent to TV tower).
Let us remind that another statement of claim submitted by Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office was awarded by the decision of the Anti-corruption court dated March 6, 2025. The Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office requested with a statement of claim to recognize invalid the sale and purchase agreement concluded between the Municipality of Yerevan city and A.M. on June 30, 2005, and thus the state registrations of the ownership right over the mentioned immovable properties.