«Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու դիմաց ընտրակաշառք առաջարկած մեղադրյալի նկատմամբ նշանակվել է ազատազրկման ձևով պատիժ. Վճռաբեկ դատարանը բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազի բողոքը
15/04/2025
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի մարտի 25-ին տեղեկացրել էր, որ դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու դիմաց ընտրակաշառք առաջարկած մեղադրյալի վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Արարատի մարզի համայնքներից մեկի բնակիչ Կ.Խ.-ն 2021 թվականի հունիսի 19-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, այցելել է նույն համայնքի բնակիչ Ա.Վ.-ի բնակարան և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին յուրաքանչյուր քվեի դիմաց՝ որպես ընտրակաշառք, առաջարկել 30 հազար դրամ: Քաղաքացին մերժել էր առաջարկը: Բացի այդ, Կ.Խ.-ն ընտրակաշառք էր առաջարկել նաև Ա.Վ.-ի երկու դուստրերին: Նրանցից մեկը համաձայնել էր առաջարկին և ստացել 30 հազար դրամի չափով ընտրակաշառք:
Կ.Խ.-ի գտնվելու վայրը պարզ չլինելու և քննությունից թաքնվելու հիմքերով՝ նրա նկատմամբ 2021 թվականի հուլիսի 1-ին հայտարարվել էր հետախուզում, իսկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի՝ 2021 թվականի հուլիսի 2-ի որոշմամբ՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:
2024 թվականի մարտի 5-ին Կ.Խ.-ն ներկայացել էր Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Արարատի բաժին, որտեղ ձերբակալվել էր ու ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմին: Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մարտի 6-ի որոշմամբ՝ մեղադրյալ Կ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառվել էին համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք՝ 2 ամիս ժամանակով, 1 մլն դրամի չափով գրավ և բացակայելու արգելք:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մայիսի 17-ի  դատավճռով  Կ.Խ.-ն մեղավոր  էր ճանաչվել, նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ էր նշանակվել ազատազրկումը՝ 4 տարի 6 ամիս ժամկետով (պատիժը պայմանականորեն չէր կիրառվել, սահմանվել էր փորձաշրջան՝ 4 տարի ժամկետով):
Կ.Խ.-ի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու դեմ Գլխավոր դատախազության կողմից բերվել էր վերաքննիչ բողոք, որը Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 15-ի որոշմամբ, մերժվել էր:
Վերաքննիչ դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացվել էր վճռաբեկ բողոք, որը բավարարվել է:
Մասնավորապես՝ Վճռաբեկ դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 10-ի որոշմամբ փոփոխել է Կ.Խ.-ի վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մայիսի 17-ի դատավճիռը և այն անփոփոխ թողնելու մասին Վերաքննիչ հակակոռոպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 15-ի որոշումը, վերացրել է Կ.Խ.-ի նկատմամբ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը և թողել կրելու 4 տարի 1 ամիս 17 օր ժամկետով ազատազրկումը:

25 марта 2024 года Генеральная прокуратура Армении сообщила, что прокурор, с утвержденным обвинительным заключением, передал уголовное дело по обвинению в предложении взятки за голосование в пользу коалиции партии «Патив умем» в Антикоррупционный суд.
Напоминаем, что в ходе расследования уголовного дела, проводившегося в Антикоррупционном комитете, было установлено, что житель одного из поселений Араратской области К.Х. 19 июня 2021 года примерно в 22:00 посетил квартиру А.В., жителя того же поселка, и предложил за голосование в поддержку коалиции партии «Патев умем» 30 тысяч драмов за каждый голос в качестве взятки. Гражданин отклонил это предложение. Кроме того, К.Х. предложил взятку и двум дочерям А.В. Одна из них согласилась на предложение и получила взятку в размере 30 тысяч драмов.
В связи с тем, что местонахождение К.Х. было неизвестно и он скрывался от следствия, 1 июля 2021 года был выдан ордер на его розыск. Постановлением Суда общей юрисдикции города Еревана от 2 июля 2021 года в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
5 марта 2024 года К.Х. явился в отдел полиции Армавирской области Министерства внутренних дел, где был задержан и представлен в орган, осуществляющий расследование. Постановлением Антикоррупционного суда от 6 марта 2024 года в отношении обвиняемого К.Х. были применены комбинированные альтернативные меры пресечения: домашний арест сроком на 2 месяца, залог в размере 1 млн драмов и запрет на отсутствие.
Приговором Антикоррупционного суда от 17 мая 2024 года К.Х. был признан виновным, и ему было назначено окончательное наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года и 6 месяцев (наказание не было применено условно, был установлен испытательный срок на 4 года).
Генеральная прокуратура подала апелляционную жалобу против условного неприменения наказания в отношении К.Х., которая была отклонена решением Апелляционного антикоррупционного суда от 15 июля 2024 года.
Однако против указанного решения Апелляционного суда Генеральным прокурором Армении была подана кассационная жалоба, которая была удовлетворена.
В частности, постановлением от 10 апреля 2025 года Кассационный суд изменил приговор Антикоррупционного суда от 17 мая 2024 года в отношении К.Х. и постановление Апелляционного антикоррупционного суда от 15 июля 2024 года об оставлении его без изменения отменено условное неприменение назначенного К.Х. наказания в виде лишения свободы и назначил ему наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года, 1 месяц и 17 дней.