«Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու դիմաց ընտրակաշառք առաջարկած մեղադրյալի նկատմամբ նշանակվել է ազատազրկման ձևով պատիժ. Վճռաբեկ դատարանը բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազի բողոքը
15/04/2025
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի մարտի 25-ին տեղեկացրել էր, որ դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու դիմաց ընտրակաշառք առաջարկած մեղադրյալի վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Արարատի մարզի համայնքներից մեկի բնակիչ Կ.Խ.-ն 2021 թվականի հունիսի 19-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, այցելել է նույն համայնքի բնակիչ Ա.Վ.-ի բնակարան և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին յուրաքանչյուր քվեի դիմաց՝ որպես ընտրակաշառք, առաջարկել 30 հազար դրամ: Քաղաքացին մերժել էր առաջարկը: Բացի այդ, Կ.Խ.-ն ընտրակաշառք էր առաջարկել նաև Ա.Վ.-ի երկու դուստրերին: Նրանցից մեկը համաձայնել էր առաջարկին և ստացել 30 հազար դրամի չափով ընտրակաշառք:
Կ.Խ.-ի գտնվելու վայրը պարզ չլինելու և քննությունից թաքնվելու հիմքերով՝ նրա նկատմամբ 2021 թվականի հուլիսի 1-ին հայտարարվել էր հետախուզում, իսկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի՝ 2021 թվականի հուլիսի 2-ի որոշմամբ՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:
2024 թվականի մարտի 5-ին Կ.Խ.-ն ներկայացել էր Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Արարատի բաժին, որտեղ ձերբակալվել էր ու ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմին: Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մարտի 6-ի որոշմամբ՝ մեղադրյալ Կ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառվել էին համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք՝ 2 ամիս ժամանակով, 1 մլն դրամի չափով գրավ և բացակայելու արգելք:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մայիսի 17-ի  դատավճռով  Կ.Խ.-ն մեղավոր  էր ճանաչվել, նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ էր նշանակվել ազատազրկումը՝ 4 տարի 6 ամիս ժամկետով (պատիժը պայմանականորեն չէր կիրառվել, սահմանվել էր փորձաշրջան՝ 4 տարի ժամկետով):
Կ.Խ.-ի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու դեմ Գլխավոր դատախազության կողմից բերվել էր վերաքննիչ բողոք, որը Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 15-ի որոշմամբ, մերժվել էր:
Վերաքննիչ դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացվել էր վճռաբեկ բողոք, որը բավարարվել է:
Մասնավորապես՝ Վճռաբեկ դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 10-ի որոշմամբ փոփոխել է Կ.Խ.-ի վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մայիսի 17-ի դատավճիռը և այն անփոփոխ թողնելու մասին Վերաքննիչ հակակոռոպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի հուլիսի 15-ի որոշումը, վերացրել է Կ.Խ.-ի նկատմամբ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը և թողել կրելու 4 տարի 1 ամիս 17 օր ժամկետով ազատազրկումը:

On March 25, 2024, the Prosecutor General's Office reported that the prosecutor had submitted the criminal proceedings regarding the accused who offered a bribe in exchange for voting in favor of the “Pativ Unem” alliance to the Anti-Corruption Court along with an approved indictment.
It should be reminded that under the criminal proceedings investigated by the Anti-Corruption Committee, it was revealed that on June 19, 2021, around 10:00 PM, K.Kh., a resident of one of the communities in the Ararat region, visited the apartment of A.V., a resident of the same community, and offered AMD 30,000 as a bribe for each vote in favor of the “Pativ Unem” alliance. The citizen rejected the offer. Additionally, K.Kh. had also offered a bribe to A.V.'s two daughters. One of them agreed to the offer and received a bribe of AMD 30,000.
K.Kh. had been announced wanted due to the fact that his location was unknown and he had been fleeing from the investigation, a search warrant was issued for him on July 1, 2021. By the judgment of the Court of First Instance of Yerevan dated July 2, 2021, detention was chosen as a measure of restraint against him.
On March 5, 2024, K.Kh. appeared at the Ararat division of the Police of the Ministry of Internal Affairs, where he was arrested and presented to the authority conducting the investigation. By the decision of the Anti-Corruption Court dated March 6, 2024, combined alternative measures of restraint were applied to the defendant K.Kh., including house arrest for 2 months, a bail of AMD 1 million, and a ban on absence.
By the judgment of the Anti-Corruption Court dated May 17, 2024, K.Kh. was found guilty and was sentenced to imprisonment of 4 years and 6 months. The sentence was not applied conditionally, and a probationary period of 4 years was set.
An appeal was filed by the Prosecutor General's Office against the non-application of the conditional sentence for K.Kh., but it was rejected by the decision of the Anti-Corruption Court of Appeals dated July 15, 2024.
A cassation appeal was then submitted by the Prosecutor General of the RA against the aforementioned decision of the Court of Appeals, which was granted.
In particular, by its decision dated April 10, 2025, the Court of Cassation modified the verdict of the Anti-Corruption Court dated May 17, 2024, regarding K.Kh., as well as the decision of the Anti-Corruption Court of Appeals dated July 15, 2024, regarding leaving the verdict unchanged. The Court annulled the conditional non-enforcement of the sentence imposed on K.Kh. in the form of imprisonment and allowed him to serve a term of imprisonment of 4 years, 1 month and 17 days.