Գլխավոր դատախազը Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանում հերթական բարձրաստիճան միջազգային խորհրդաժողովը հյուրընկալելու հարցերը
15/04/2025
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ապրիլի 14-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչության իրավական բարեփոխումների և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանին ու Երևանում ԵԽ գրասենյակի «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Արման Զրվանդյանին:
Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ ձևավորված համագործակցության մակարդակը և ընդգծել համատեղ իրականացված մի շարք միջոցառումների կարևորությունը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության հետ 2023 թվականի հուլիսի 1-2-ին և 2024 թվականի ապրիլի 26-27-ին Երևանում անցկացվել են «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» և «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմաներով բարձրաստիճան խորհրդաժողովներ, իսկ 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքների հայերեն ժողովածուի շնորհանդեսը:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ վերոնշյալ խորհրդաժողովները կարևոր հարթակ են օտարերկրյա գործընկերների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր քննարկելու և մասնագիտական կապեր հաստատելու տեսանկյունից:
Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչ Լիլիթ Դանեղյանը կառուցողական և արդյունավետ է որակել Եվրոպայի խորհրդի և Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության միջև համագործակցության մակարդակն ու ընդգծել, որ Գլխավոր դատախազությունը Եվրոպայի խորհրդի վստահելի գործընկերներից մեկն է:
Լիլիթ Դանեղյանը վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը 2025 թվականի հուլիսի 1-2-ին Հայաստանում միջազգային բարձրաստիճան խորհրդաժողով անցկացնելու նախաձեռնությանը:

Issues related to admitting a high-level international conference in Armenia were discussed by the Prosecutor General and Council of Europe representatives
15/04/2025
On April 14, Prosecutor General Anna Vardapetyan received Lilit Daneghian, Deputy Director of the Legal Reform and Human Rights Cooperation Programmes Division of the Department for the Implementation of Standards in Human Rights, Justice and Legal Cooperation of the Council of Europe, and Arman Zrvandyan, Head of the Project “Support to the implementation of the judicial reform in Armenia” of the Council of Europe Office in Yerevan.
Anna Vardapetyan highly appreciated the level of cooperation established with the Council of Europe and emphasized the importance of events which were conducted jointly.
It should be recalled that high-level conferences on the topics of “Independence of the Prosecutor’s Office as a Guarantor of the Rule of Law” and “Strengthening the Effectiveness of International Cooperation in Fighting Transnational Organized Crime” were held in Yerevan with the Council of Europe and the European Union on July 1-2, 2023 and April 26-27, 2024, and on November 15, 2024, the presentation of the Armenian collection of opinions of the Consultative Council of Prosecutors of Europe.
In this context, Anna Vardapetyan emphasized that the above-mentioned conferences are important platforms for discussing issues of mutual interest with foreign partners and representatives of international organizations and establishing professional contacts.
Lilit Daneghian, the representative of the Council of Europe, described the level of cooperation between the Council of Europe and the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia as constructive and effective. She also emphasized that the Prosecutor General's Office is one of the reliable partners of the Council of Europe.
Lilit Daneghian reaffirmed the Council of Europe's support to the initiative to hold an international high-level conference in Armenia on 1-2 July, 2025.