Դատախազական ակտի կիրառման արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 1 միլիոն 662 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 650 միլիոն դրամ վնասը
14/04/2025
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատմամբ և բնակարանների վաճառքով զբաղվող երկու ընկերությունների 50 և 100 տոկոս բաժնեմասերի սեփականատերը, այդ ընկերությունների տնօրենի հետ նախնական համաձայնությամբ, 2020-2024 թվականների ընթացքում առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու և այդ միջոցով շահույթ ստանալու նպատակով, դիտավորությամբ թաքցրել են նշված ընկերությունների իրական եկամուտները: Մասնավորապես՝ Երևան քաղաքի Պարույր Սևակ փողոցի 51/2 և Երևան քաղաքի Վրացական փողոց 16/5 հասցեներում կառուցվող բազմաբնակարան շենքերից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրերում ներառել են իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ՝ անշարժ գույքի փաստացի գնի փոխարեն պայմանագրերում նշելով ավելի ցածր գին:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2025 թվականի ապրիլի 11-ին դատախազը, սեփական նախաձեռնությամբ, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել վերոնշյալ անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով ( մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումները կայացնելուց հետո, նշված անձանց ներկայացվել է մեղադրանք: Արդյունքում՝ ընկերությունների սեփականատերն ընդունել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու փաստը և վերականգնել պետությանը պատճառված վնասից՝ 1 միլիոն 662 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 650 միլիոն դրամը:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով`դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В результате изучения уголовного дела, расследуемого в Следственном комитете, было установлено, что владелец 50% и 100% долей в двух компаниях, занимающихся строительством многоквартирных домов и продажей квартир, по предварительному сговору с директором этих компаний в период с 2020 по 2024 годы, с целью уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах и получения прибыли таким способом, умышленно скрывал реальные доходы указанных компаний. В частности, в договорах о праве приобретения недвижимости в строящихся многоквартирных домах по адресам: город Ереван, улица Паруйр Севак 51/2 и улица Врацкан 16/5, были включены недостоверные данные — вместо фактической стоимости недвижимости в договорах указывалась заниженная цена.
Учитывая, что в рамках уголовного производства имелись достаточные доказательства совершения преступления, 11 апреля 2025 года прокурор по собственной инициативе возбудил публичное уголовное преследование в отношении указанных лиц по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса (уклонение от уплаты налогов в особо крупных размерах, совершённое группой лиц по предварительному сговору).
После принятия решений о возбуждении публичного уголовного преследования указанным лицам было предъявлено обвинение. В результате собственник компаний признал факт уклонения от уплаты налогов в особо крупном размере и возместил ущерб, причинённый государству, в размере 650 миллионов драмов, что эквивалентно 1 миллиону 662 тысячам долларов США.