Դատախազական ակտի կիրառման արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 1 միլիոն 662 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 650 միլիոն դրամ վնասը
14/04/2025
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատմամբ և բնակարանների վաճառքով զբաղվող երկու ընկերությունների 50 և 100 տոկոս բաժնեմասերի սեփականատերը, այդ ընկերությունների տնօրենի հետ նախնական համաձայնությամբ, 2020-2024 թվականների ընթացքում առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու և այդ միջոցով շահույթ ստանալու նպատակով, դիտավորությամբ թաքցրել են նշված ընկերությունների իրական եկամուտները: Մասնավորապես՝ Երևան քաղաքի Պարույր Սևակ փողոցի 51/2 և Երևան քաղաքի Վրացական փողոց 16/5 հասցեներում կառուցվող բազմաբնակարան շենքերից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրերում ներառել են իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ՝ անշարժ գույքի փաստացի գնի փոխարեն պայմանագրերում նշելով ավելի ցածր գին:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2025 թվականի ապրիլի 11-ին դատախազը, սեփական նախաձեռնությամբ, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել վերոնշյալ անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով ( մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումները կայացնելուց հետո, նշված անձանց ներկայացվել է մեղադրանք: Արդյունքում՝ ընկերությունների սեփականատերն ընդունել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու փաստը և վերականգնել պետությանը պատճառված վնասից՝ 1 միլիոն 662 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 650 միլիոն դրամը:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով`դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

As a result of the examination of criminal proceedings under investigation by the Investigative Committee, it was revealed that the owner of 50% and 100% shares in two companies engaged in the construction and sale of multi-apartment buildings, in prior agreement with the director of those companies, deliberately concealed the actual income of the aforementioned companies during the period of 2020–2024, with the intent to evade the payment of taxes in especially large amounts and thereby obtain profit. In particular, in the contracts granting the right to acquire real estate in the multi-apartment buildings under construction at 51/2 Paruyr Sevak Street and 16/5 Vratsakan Street in Yerevan, they included false information—indicating a lower price in the contracts instead of the actual market value of the real estate.
Taking into account that there were sufficient facts in the criminal proceedings proving the commission of a crime, on April 11, 2025, the prosecutor, on his own initiative, initiated public criminal prosecution against the above-mentioned persons under points 1 and 2 of part 3 of Article 290 of the Criminal Code (evasion of paying especially large amounts of taxes by a group of persons with prior agreement).
After the decisions to initiate public criminal prosecution were held, charges were brought against the mentioned persons. As a result, the owner of the companies admitted to the act of evading taxes in especially large amounts and reimbursed the damage caused to the state— AMD 650 million, equivalent to USD 1,662,000.