Դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 3-ին Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնել պաշտոնեական անփութության մեջ մեղադրվող դատավորի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Հիշեցնենք, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը 2025 թվականի հունվարի 21-ին, դռնփակ նիստում, հիմք ընդունելով Գլխավոր դատախազի կողմից 2025 թվականի հունվարի 20-ին ներկայացված «ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Գ.Ս.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ» թիվ 36/13-25 միջնորդությունը բավարարելու մասին ԲԴԽ 2025 թվականի հունվարի 21-ի թիվ ԲԴԽ-7-Ո-Ք-1 որոշումը և ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 94-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 165-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ի թիվ ԲԴԽ-68-Ն-15 որոշման 1-ին հավելվածի 86-րդ կետով՝ որոշել էր Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Գ.Ս.-ի լիազորությունները կասեցնել՝ մինչև քրեական վարույթի ավարտը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ դատական գործերից մեկով 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին կայացած դատական նիստի ժամանակ Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորը հայտարարել էր, որ որոշում է կայացրել լրացուցիչ դատաավտոտեխնիկական փորձաքննություն նշանակելու մասին: Քաղաքացու փաստաբանը 2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ին գրություն էր հասցեագրել նախագահող դատավորին և խնդրել հայտնել, թե ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվել փորձաքննության եզրակացությունը ստանալու ուղղությամբ: Նույն օրը փաստաբանը գրություն էր ուղարկել նաև «ՀՀ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ և խնդրել հայտնել, թե ինչ փուլում է գտնվում նշված գործով փորձաքննությունը, որոնք են դրա ձգձգման պատճառները:
2023 թվականի դեկտեմբերի 21-ին «ՀՀ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից ստացված պատասխանի համաձայն՝ նշված քրեական գործով որևէ փորձաքննություն առկա չէ:
2024 թվականի փետրվարի 7-ին փաստաբանը կրկին գրություն էր հասցեագրել նույն դատավորին՝ խնդրելով տրամադրել փորձաքննության վերաբերյալ տեղեկատվություն: Փաստաբանին հեռախոսակապի միջոցով դատավորի աշխատակազմից պատասխանել էին, որ, ինչ-որ խնդիրներով պայմանավորված, 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին կայացրած որոշումը չի ուղարկվել կատարման, սակայն միջոցներ են ձեռնարկվում փորձագետի եզրակացությունը սեղմ ժամկետում ստանալու վերաբերյալ:
Դատարանին ուղղված գրություններով փաստաբանի կողմից նշվել էր նաև, որ տվյալ գործով ամբաստանյալին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետը լրանում է 2024 թվականի հունիսի 6-ին:
2024 թվականի հունիսի 6-ին «ՀՀ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից ստացվել է լրացուցիչ դատաավտոտեխնիկական փորձաքննության եզրակացությունը, որի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Դատարանի կողմից կայացված՝ փորձաքննություն նշանակելու մասին որոշումը «ՀՀ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում ստացվել է 2024 թվականի ապրիլի 12-ին:
2025 թվականի հունվարի 22-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել դատավորի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական անփութություն):

Прокурор передал в суд уголовное дело в отношении судьи, обвиняемого в должностной халатности
3 апреля 2025 года прокурор передал в Суд первой инстанции общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением в отношении судьи, обвиняемого в должностной халатности.
Напомним, что 21 января 2025 года на закрытом заседании Высший судебный совет на основании постановления Высшего судебного совета № БДК-7-О-К-1 от 21 января 2025 года об удовлетворении ходатайства № 36/13-25 «О даче согласия на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Республики Армения Г.С.», представленного Генеральным прокурором 20 января 2025 года и руководствуясь частью 1 статьи 94, частью 1 статьи 165 Конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения» и пунктом 86 Приложения 1 постановления Высшего судебного совета от 22 октября 2020 года № БДК-68-Н-15, постановил приостановить полномочия судьи Апелляционного уголовного суда Г.С. до окончания уголовного судопроизводства.
В рамках уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете, было установлено, что на судебном заседании по одному из дел, состоявшемся 1 декабря 2022 года, судья суда общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей объявил о принятом им решении о назначении дополнительной судебной автотехнической экспертизы. 14 декабря 2023 года адвокат гражданина направил председательствующему судье письмо с просьбой сообщить, какие меры были предприняты для получения заключения экспертизы. В тот же день адвокат направил письмо также в ГНКО «Экспертный центр РА» с просьбой сообщить, на какой стадии находится экспертиза по данному делу и каковы причины её затягивания.
Согласно ответу, полученному 21 декабря 2023 года из ГНКО «Экспертный центр РА», по данному уголовному делу никакая экспертиза не была назначена.
7 февраля 2024 года адвокат вновь направил письмо тому же судье с просьбой предоставить информацию относительно экспертизы. Сотрудники аппарата суда по телефону сообщили адвокату, что из-за определённых проблем решение, принятое 1 декабря 2022 года, не было направлено к исполнению, однако предпринимаются меры для получения экспертного заключения в кратчайшие сроки.
В своих письмах в суд адвокат также указывал, что срок давности для привлечения обвиняемого к уголовной ответственности по данному делу истекает 6 июня 2024 года.
6 июня 2024 года из ГНКО «Экспертный центр РА» было получено заключение дополнительной судебной автотехнической экспертизы, в ходе исследования которого было установлено, что решение суда о назначении экспертизы, принятое 1 декабря 2022 года, было получено в ГНКО «Экспертный центр РА» только 12 апреля 2024 года.
22 января 2025 года заместителем Генерального прокурора РА было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении судьи по части 1 статьи 446 Уголовного кодекса (должностная халатность).