Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ շուրջ 1 միլիոն 650 հազար ԱՄՆ դոլար արժեքով հողամասը. Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը
04/04/2025
Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի ապրիլի 4-ի վճռով բավարարվել է. դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ շուրջ 1 միլիոն 650 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 645 միլիոն 950 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով, «անտառային նպատակային նշանակության» 16 հազար 870 քմ (1,6 հա) մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Լ.Դ.-ի միջև 2005 թվականի հունիսի 7-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը, կիրառել անվավերության հետևանքներ և անվավեր ճանաչել նաև հողամասի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը:

The land plot adjacent to the Yerevan TV tower, valued at about USD 1 million 650 thousand, will be returned to the Republic of Armenia. The court has granted the latest claim of the Prosecutor General’s Office for the protection of state interests
04/04/2025
The latest claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-Corruption Court on April 4, 2025. After the judicial act enters into legal force, a land plot located on G. Hovsepyan Street, Yerevan, adjacent to the TV tower, with a market value approximated to its cadastral value of AMD 645 million 950 thousand (equivalent to about USD 1 million 650 thousand), with an area of 16,870 square meters (1.6 hectares) of forestry purposes will be returned the Republic of Armenia.
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office filed a claim demanding from the court to declare the purchase and sale agreement signed between the Mayor of Yerevan and L.D. on June 7, 2005 invalid, to apply the consequences of invalidity, as well as to declare the state registration of the right over the property based on the purchase and sale agreement for the land plot invalid.