Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Երևանի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ շուրջ 1 միլիոն 650 հազար ԱՄՆ դոլար արժեքով հողամասը. Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը
04/04/2025
Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի ապրիլի 4-ի վճռով բավարարվել է. դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքի՝ շուրջ 1 միլիոն 650 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 645 միլիոն 950 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով, «անտառային նպատակային նշանակության» 16 հազար 870 քմ (1,6 հա) մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Լ.Դ.-ի միջև 2005 թվականի հունիսի 7-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը, կիրառել անվավերության հետևանքներ և անվավեր ճանաչել նաև հողամասի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը:

Очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры был удовлетворён решением Антикоррупционного суда от 4 апреля 2025 года. После вступления судебного акта в законную силу Республике Армения будет возвращён земельный участок в городе Ереван по улице Г. Овсепяна, прилегающий к телебашне, площадью 16 870 кв. м (1,6 га), с кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной — эквивалентной 645 миллионов 950 тысяч драмов, или около 1 миллиона 650 тысяч долларов США. Участок имеет «лесохозяйственное целевое назначение».
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры в исковом заявлении потребовало признать недействительным договор купли-продажи, заключённый 7 июня 2005 года между мэром Еревана и Л.Д., применить последствия недействительности, а также признать недействительной государственную регистрацию права собственности на имущество, осуществлённую на основании этого договора.