Զինվորական դատախազությունը 2024 թվականին պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում պետությանն է վերադարձրել 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլար. Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդում
03/04/2025
Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից 2024 թվականին իրականացված ուսումնասիրություններով արձանագրված՝ պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 5 միլիարդ 677 միլիոն 550 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 5 միլիարդ 62 միլիոն 243 հազար դրամ):
Համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման՝ դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում՝ 2024 թվականին վերականգնվել է 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 միլիարդ 462 միլիոն 706 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 2 միլիարդ 482 միլիոն 453 հազար դրամ):
Հավելենք, որ 2024 թվականին Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել է 118 խախտում: Պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ պետությանը պատճառված վնասը կամովին վերականգնելու վերաբերյալ տրվել է 43 նախազգուշացում, ներկայացվել է 32 միջնորդագիր:

According to the examination conducted in 2024 by the State Interests Protection Division of the Military Prosecutor's Office and the Garrisons of the Military Prosecutor's Offices, the damage caused to the state amounted to AMD 5 billion 677 million 550 thousand (in 2023, it was AMD 5 billion 62 million 243 thousand).
According to the report on the activities of the Prosecutor's Office for 2024, as a result of the application of prosecutorial measures, USD 11 million 310 thousand, equivalent to AMD 4 billion 462 million 706 thousand, was recovered in 2024 (compared to AMD 2 billion 482 million 453 thousand in 2023).
Additionally, in 2024, as a result of the examinations conducted by the State Interests Protection Division of the Military Prosecutor's Office and the Garrisons of the Military Prosecutor's Offices, 118 violations were recorded. Based on the results of the examinations conducted in the framework of state interests protection, 43 prior warnings were issued regarding voluntary compensation for damages caused to the state, and 32 motions were submitted.