Զինվորական դատախազությունը 2024 թվականին պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում պետությանն է վերադարձրել 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլար. Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդում
03/04/2025
Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից 2024 թվականին իրականացված ուսումնասիրություններով արձանագրված՝ պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 5 միլիարդ 677 միլիոն 550 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 5 միլիարդ 62 միլիոն 243 հազար դրամ):
Համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման՝ դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում՝ 2024 թվականին վերականգնվել է 11 միլիոն 310 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4 միլիարդ 462 միլիոն 706 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 2 միլիարդ 482 միլիոն 453 հազար դրամ):
Հավելենք, որ 2024 թվականին Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել է 118 խախտում: Պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ պետությանը պատճառված վնասը կամովին վերականգնելու վերաբերյալ տրվել է 43 նախազգուշացում, ներկայացվել է 32 միջնորդագիր:

Согласно исследованиям, проведенным в 2024 году Отделом по защите государственных интересов Центральной Военной прокуратуры и военными прокуратурами гарнизонов, размер ущерба, причиненного государству, составил 5 миллиардов 677 миллионов 550 тысяч драмов (в 2023 году — 5 миллиардов 62 миллионов 243 тысячи драмов).
Согласно сообщению о деятельности Прокуратуры за 2024 год, в результате применения прокурорских мер в 2024 году было восстановлено 11 миллионов 310 тысяч долларов США, что эквивалентно 4 миллиардам 462 миллионам 706 тысяч драмов (в 2023 году — 2 миллиарда 482 миллионам 453 тысячи драмов).
Кроме того, в ходе исследований, проведенных Отделом по защите государственных интересов Центральной Военной прокуратуры и военными прокуратурами гарнизонов в 2024 году, было зафиксировано 118 нарушений. В результате исследований по вопросам защиты государственных интересов было выдано 43 предупреждения, подано 32 ходатайства о восстановлении ущерба, причиненного государству.