2024 թվականին դատարաններում քննվել և ավարտվել է 9830 քրեական գործ՝ 10 հազար 691 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 5080 գործ՝ 5485 անձի վերաբերյալ, 2022 թվականին՝ 3208 գործ՝ 3690 անձի վերաբերյալ):
Այսպիսով, համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման, 2024 թվականին դատարաններում քննվել և ավարտվել է 4750-ով կամ 93.5%-ով ավելի գործ, քան 2023 թվականին:
2024 թվականին դատարաններում քննված և ավարտված` 10 հազար 691 անձի վերաբերյալ 9830 քրեական գործից 7155-ը կամ 72.8%-ը եղել է ոչ մեծ ծանրության, 1612-ը կամ 16.4%-ը՝ միջին ծանրության, 914-ը կամ 9.3%-ը՝ ծանր և 149-ը կամ 1.5%-ը՝ առանձնապես ծանր: Նշված քրեական գործերից 8660-ով դատապարտվել է 9224 անձ (2023 թվականին՝ 4163 գործով՝ 4419 անձ, 2022 թվականին՝ 2387 գործով՝ 2721 անձ): Նշված անձանցից 6650-ը (2023 թվականին՝ 2858) կամ 72.1%-ը դատապարտվել են ոչ մեծ ծանրության հանցագործություն կատարելու համար, 1424-ը (2023 թվականին՝ 877) կամ 15.4%-ը՝ միջին ծանրության հանցագործություն կատարելու համար, 995-ը (2023 թվականին՝ 600) կամ 10.8%-ը՝ ծանր հանցագործություն կատարելու համար, 155-ը (2023 թվականին՝ 84) կամ 1.7%-ը՝ առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու համար: 61 քրեական գործով 62 անձի նկատմամբ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 430- րդ հոդվածի կարգով կիրառվել է բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոց (2023 թվականին՝ 43 քրեական գործով՝ 44 անձի նկատմամբ, 2022 թվականին՝ 28 քրեական գործով՝ 29 անձի նկատմամբ):

В 2024 году в судах было рассмотрено и завершено 9 830 уголовных дел в отношении 10 691 лица (в 2023 году-5 080 дел в отношении 5 485 лиц, в 2022 году-3 208 дел в отношении 3 690 лиц).
Таким образом, согласно отчету Прокуратуры о деятельности за 2024 год, в 2024 году в судах было рассмотрено и завершено 4750 дел, или на 93,5% больше дел, чем в 2023 году.
Из 9830 уголовных дел в отношении 10 691 лица, рассмотренных и завершенных в судах в 2024 году, 7155 или 72,8% были уголовными делами небольшой тяжести, 1612 или 16,4%-средней тяжести, 914 или 9,3%-тяжкими и 149 или 1,5%-особо тяжкими. Из перечисленных лиц 6650 (2858 в 2023 году) или 72,1% были осуждены за совершение преступления небольшой тяжести, 1424 (877 в 2023 году) или 15,4% были осуждены за совершение преступления средней тяжести, 995 (в 2023 году-600) или 10,8% за совершение тяжкого преступления, 155 (в 2023 году-84) или 1,7% за совершение особо тяжкого преступления. По 61 уголовному делу в отношении 62 лиц в порядке статьи 430 Уголовно-процессуального кодекса применена принудительная мера медицинского характера (в 2023 году - 43 в отношении 44 лиц, в 2022 году-28 в отношении 29 по отношению к лицу).