2024 թվականին ավարտվել է 38 հազար 58 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 33 հազար 396), այդ թվում՝ 11 հազար 801-ը՝ 13 հազար 179 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2023 թվականին՝ 8393-ը՝ 10 հազար 115 անձի վերաբերյալ), 45-ը՝ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու միջնորդությամբ ուղարկվել է դատարան (2023 թվականին՝ 55), 26 հազար 212-ը կարճվել է (2023 թվականին՝ 24 հազար 948), որոնցից 17 հազար 813-ը՝ (2023 թվականին՝ 18.309) Քրեական դատավարության օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1- ին կետով նախատեսված հիմքով:
Այսպիսով, համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման՝ 2024 թվականին ավարտվել է 4662-ով կամ 14%-ով ավելի քրեական վարույթ քան 2023 թվականին, այդ թվում՝ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 3408-ով կամ 40.6%-ով ավելի քրեական վարույթ, կարճվել է 1264-ով կամ 5.1%-ով ավել քրեական վարույթ:
2024 թվականի ընթացքում ավարտված քրեական վարույթների 42.1%-ը (2023 թվականին՝ 39.9%) քննվել է մինչև 2 ամիս, 21.5%-ը (2023 թվականին՝ 20.7%)՝ մինչև 4 ամիս, 15%-ը (2023 թվականին՝ 15.9%)՝ մինչև 6 ամիս, 11.9%-ը (2023 թվականին՝ 16%)՝ մինչև 1 տարի, 9.5 %-ը (2023 թվականին՝ 7.5%)՝ 1 տարուց ավելի ժամկետում:

3408 or 40.6% more criminal proceedings with an indictment were sent to court in 2024. Report on the activities of the Prosecutor's Office for 2024
In 2024, 38,058 criminal proceedings were concluded (in 2023 — 33,396), including 11,801 cases sent to court with an indictment concerning 13,179 individuals (in 2023 — 8,393 proceedings for 10,115 individuals), 45 proceedings sent to court with a motion for compulsory medical measures (in 2023 — 55), and 26,212 proceedings were closed (in 2023 — 24,948), of which 17,813 were closed based on the grounds specified in point 1 of part 1 of Article 13 of the Criminal Procedure Code (in 2023 — 18,309).
Thus, according to the report of the Prosecutor's Office for 2024, in 2024, 4662 more criminal proceedings were concluded, which is a 14% increase compared to 2023, including 3408 more criminal proceedings sent to court with an indictment, a 40.6% increase, and 1264 more criminal proceedings were terminated, which is a 5.1% increase.