2024 թվականին ավարտվել է 38 հազար 58 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 33 հազար 396), այդ թվում՝ 11 հազար 801-ը՝ 13 հազար 179 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2023 թվականին՝ 8393-ը՝ 10 հազար 115 անձի վերաբերյալ), 45-ը՝ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու միջնորդությամբ ուղարկվել է դատարան (2023 թվականին՝ 55), 26 հազար 212-ը կարճվել է (2023 թվականին՝ 24 հազար 948), որոնցից 17 հազար 813-ը՝ (2023 թվականին՝ 18.309) Քրեական դատավարության օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1- ին կետով նախատեսված հիմքով:
Այսպիսով, համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման՝ 2024 թվականին ավարտվել է 4662-ով կամ 14%-ով ավելի քրեական վարույթ քան 2023 թվականին, այդ թվում՝ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 3408-ով կամ 40.6%-ով ավելի քրեական վարույթ, կարճվել է 1264-ով կամ 5.1%-ով ավել քրեական վարույթ:
2024 թվականի ընթացքում ավարտված քրեական վարույթների 42.1%-ը (2023 թվականին՝ 39.9%) քննվել է մինչև 2 ամիս, 21.5%-ը (2023 թվականին՝ 20.7%)՝ մինչև 4 ամիս, 15%-ը (2023 թվականին՝ 15.9%)՝ մինչև 6 ամիս, 11.9%-ը (2023 թվականին՝ 16%)՝ մինչև 1 տարի, 9.5 %-ը (2023 թվականին՝ 7.5%)՝ 1 տարուց ավելի ժամկետում:

В 2024 году с обвинительным заключением в суд было направлено на 3408 производств больше, что составляет 40,6% увеличения по сравнению с предыдущим годом. Сообщение о деятельности Прокуратуры за 2024 год
В 2024 году завершено 38 058 уголовных производств (в 2023 году — 33 396), в том числе направлено в суд с обвинительным заключением в отношении 13 179 лиц — 11 801 (в 2023 году — 8 393, в отношении 10 115 лиц), направлено в суд с ходатайством о применении принудительных мер медицинского характера — 45 (в 2023 году — 55), прекращено 26 212 производств (в 2023 году — 24 948), из которых 17 813 — (в 2023 году — 18 309) прекращено на основании, предусмотренном пунктом 1 части 1 статьи 13 Уголовно-процессуального кодекса.
Таким образом, согласно сообщению о деятельности Прокуратуры за 2024 год, в 2024 году завершено на 4662 производства больше, что составляет 14% больше, чем в 2023 году, в том числе направлено в суд с обвинительным заключением на 3408 производств больше, что составляет 40.6% больше, и прекращено на 1264 производства больше, что составляет 5.1% больше.