2024 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության 40 հազար 232 դեպք (2023 թվականին՝ 40 հազար 666 դեպք), որոնցից 18 հազար 397-ը (2023 թվականին՝ 20 հազար 231 դեպք)՝ Երևան քաղաքում: 2023 թվականի համեմատությամբ՝ հանցագործության դեպքերը նվազել են 434-ով կամ 1.1%-ով:
Համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման՝ 2024 թվականին նվազել են միջին ծանրության և ծանր հանցագործությունների դեպքերը: Մասնավորապես՝ միջին ծանրության հանցագործությունների դեպքերը նվազել են 595-ով կամ 4.6%-ով (2023 թվականին՝ 12 հազար 848 դեպք, 2024 թվականին՝ 12 հազար 253 դեպք), ծանր հանցագործությունների դեպքերը նվազել են 598-ով կամ 9.8%-ով (2023 թվականին՝ 6116 դեպք, 2024 թվականին՝ 5518 դեպք), իսկ առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերն աճել են 422-ով կամ 25.1%-ով (2023 թվականին՝ 1678, 2024 թվականին՝ 2100 դեպք):
Հանցագործությունների դեպքերի նվազմանը զուգընթաց՝ 2024 թվականին արձանագրվել է հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշի 3.4%-ով աճ:
Համաձայն Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ 2024 թվականին բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 22.1%՝ 2023 թվականի 18.7%-ի դիմաց։

40232 cases of crimes were recorded in the Republic of Armenia during 2024 (against 40666 cases during 2023), wherefrom 18397 cases (20231 cases during 2023) in Yerevan city. Compared to 2023, the cases of crime decreased by 434 or 1.1%.
Pursuant to 2024 report of the Prosecutor’s Office the cases of medium gravity and grave crimes decreased during 2024. In particular, the number of medium gravity crimes decreased by 595 or 4.6% (12848 cases during 2023 and 12253 cases during 2024), the number of grave crimes decreased by 598 or 9.8% (6116 cases during 2023 and 5518 cases during 2024) and the number of particularly grave crimes increased by 422 or 25.1% (1678 cases during 2023 and 2100 cases during 2024).
Along with the decrease in crime rate, 3.4% increase of the disclosure rate was registered during 2024.
Pursuant to the data of the Information Center of the Police of the Ministry of Internal Affairs the disclosure rate amounted to 22.1% during 2024 against 18.7% during 2023.