2024 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության 40 հազար 232 դեպք (2023 թվականին՝ 40 հազար 666 դեպք), որոնցից 18 հազար 397-ը (2023 թվականին՝ 20 հազար 231 դեպք)՝ Երևան քաղաքում: 2023 թվականի համեմատությամբ՝ հանցագործության դեպքերը նվազել են 434-ով կամ 1.1%-ով:
Համաձայն Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման՝ 2024 թվականին նվազել են միջին ծանրության և ծանր հանցագործությունների դեպքերը: Մասնավորապես՝ միջին ծանրության հանցագործությունների դեպքերը նվազել են 595-ով կամ 4.6%-ով (2023 թվականին՝ 12 հազար 848 դեպք, 2024 թվականին՝ 12 հազար 253 դեպք), ծանր հանցագործությունների դեպքերը նվազել են 598-ով կամ 9.8%-ով (2023 թվականին՝ 6116 դեպք, 2024 թվականին՝ 5518 դեպք), իսկ առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերն աճել են 422-ով կամ 25.1%-ով (2023 թվականին՝ 1678, 2024 թվականին՝ 2100 դեպք):
Հանցագործությունների դեպքերի նվազմանը զուգընթաց՝ 2024 թվականին արձանագրվել է հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշի 3.4%-ով աճ:
Համաձայն Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ 2024 թվականին բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 22.1%՝ 2023 թվականի 18.7%-ի դիմաց։

Снижение числа преступлений и рост показателя раскрытия преступлений в Республике Армения. Отчет о деятельности Прокуратуры за 2024 год
01/04/2025
В течение 2024 года в Республике Армения было зарегистрировано 40 232 случая преступлений (в 2023 году-40 666 случаев), из которых 18 397 (в 2023 году-20 231 случай) - в городе Ереване. По сравнению с 2023 годом количество преступлений сократилось на 434 или на 1,1%:
Согласно отчету Прокуратуры о деятельности 2024 года. в 2024 году снизилось количество преступлений средней тяжести и тяжких преступлений. В частности, количество преступлений средней тяжести сократилось на 595, или на 4,6% (12 тысяч 848 случаев в 2023 году, 12 тысяч 253 случая в 2024 году), количество тяжких преступлений сократилось на 598, или на 9,8% (6116 случаев в 2023 году, 5518 случаев в 2024 году), а число особо тяжких преступлений увеличилось на 422, или на 25,1% (1678 случаев в 2023 году, 2100 случаев в 2024 году).
Наряду со снижением числа преступлений, в 2024 году показатель раскрытия преступлений увеличился на 3,4%.
Согласно данным информационного центра полиции Министерства внутренних дел, показатель раскрытия информации в 2024 году составил 22,1% по сравнению с 18,7% в 2023 году.