Գլխավոր դատախազությունը, «Դատախազության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, պաշտոնական կայքէջում հրապարակել է Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Հաղորդման տասը բաժիններում ներկայացված են Դատախազության սահմանադրական լիազորությունների շրջանակներում 2024 թվականին կատարված աշխատանքները։
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Երրորդ տարին է, որ պատիվ ունեմ Ձեզ ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գործունեության տարեկան հաղորդումը:
Հաղորդման մեջ շարադրված են Դատախազության՝ որպես միասնական համակարգի, 2024 թվականի գործունեության դինամիկան և արդյունքները: Հաղորդումը ներառում է՝
Դատախազությունն ականջալուր է իրեն հասցեագրված յուրաքանչյուր բողոքի, պրոֆեսիոնալ և ոչ պրոֆեսիոնալ բառապաշարով շարադրված յուրաքանչյուր դիմումի, հաղորդման, խնդրանքի ու պահանջի: Դրանք ուսումնասիրվում են, անհրաժեշտության դեպքում՝ քննարկվում քաղաքացիների հետ ընդունելությունների ընթացքում և, իրավական լուծման հնարավորության դեպքում, Դատախազության լիազորությունների շրջանակներում՝ ստանում լուծում:
Լուծման ելակետը տուժողի իրավունքների պաշտպանությունն է, իսկ հանրության վստահությունը՝ Դատախազության գործունեության արդյունավետության գնահատման առաջնային ցուցիչներից:
Դատախազությունը համառ է ու անզիջում, եթե իրավական հարցադրումը կապված է հափշտակված հանրային բարիքի, պետության ու համայնքի սեփականությունից ապօրինաբար դուրս բերված գույքի վերադարձին:
Դատախազությունը կարևորում է միջազգային հարթակներում և օտարերկրյա գործընկերների հետ պրոֆեսիոնալ շփումներում փոխադարձ վստահության վրա հիմնված և շարունակաբար կատարելագործվող փոխգործակցությունը:
Դատախազությունը, ապահովելով Հայաստանի Հանրապետության լավագույն շահը, իրավական օգնության շրջանակներում հետևողական է Հայաստանից դուրս բերված ակտիվների սառեցման ու վերադարձի աշխատանքներում:
Լիահույս եմ, որ Դատախազության 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը բոլոր գործընկերների՝ հատկապես տեսաբան ու պրակտիկ իրավաբանների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և լրագրողների համար կդառնա ուսումնասիրության վստահելի աղբյուր:
Եզրափակելով խոսքս՝ շնորհակալություն եմ հայտնում դատախազներին, Դատախազության աշխատակիցներին և իրավապահ ու դատական համակարգերի բոլոր այն գործընկերներին, ում սրտացավ և նվիրված աշխատանքով նախորդ տարում գրանցել ենք շոշափելի արդյունքներ՝
Դատախազությունը՝ որպես միասնական համակարգ, ձգտում է կարգապահության, բարեվարքության ու պրոֆեսիոնալիզմի բարձր նշաձողի: Այդ նշաձողին հասնելու համար անհրաժեշտ որակներից է անձնազոհությունը: Անձնազոհությունը հասու է նվիրյալներին: Դատախազությունում աշխատում են և աշխատելու են նվիրյալներ՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների բարօրության»:

Генеральная прокуратура, в соответствии с частью 2 статьи 5 закона о Прокуратуре, опубликовала на официальном сайте сообщение о деятельности Прокуратуры за 2024 год.
В десяти разделах сообщения представлены работы, выполненные Прокуратурой в 2024 году в рамках её конституционных полномочий.
Генеральный прокурор Анна Вартапетян в предисловии к сообщению, в частности, отметила:
«Уважаемые граждане Республики Армения,
Третий год подряд мне выпала честь представить вам ежегодное сообщение о деятельности Прокуратуры Республики Армения.
В сообщении изложены динамика и результаты деятельности Прокуратуры как единой системы в 2024 году. Сообщение включает в себя:
Прокуратура внимателна к каждому обращению, будь то жалоба, заявление, сообщение, просьба или требование, написанные как профессиональным, так и непрофессиональным языком. Они изучаются, при необходимости обсуждаются с гражданами на приемах, и, если существует возможность юридического решения, получают решение в рамках полномочий Прокуратуры.
Отправной точкой решения является защита прав потерпевшего, а доверие общественности — один из основных показателей оценки эффективности деятельности Прокуратуры.
Прокуратура занимает настойчивую и бескомпромиссную позицию, если правовой вопрос касается возврата похищенного общественного имущества, имущества, незаконно выведенного из собственности государства и общины.
Прокуратура придает большое значение сотрудничеству, основанному на взаимном доверии и постоянно совершенствующемуся, на международных платформах и в профессиональных контактах с зарубежными партнерами.
Прокуратура, обеспечивая наилучшие интересы Республики Армения, настойчиво работает в рамках юридической помощи по замораживанию и возврату активов, выведенных из Армении.
Надеюсь, что сообщение о деятельности прокуратуры за 2024 год станет надежным источником для изучения для всех партнеров, особенно для теоретиков и практикующих юристов, представителей гражданского общества и журналистов.
Завершая свою речь, хочу поблагодарить прокуроров, сотрудников Прокуратуры и всех наших партнеров из правоохранительных и судебных систем, чья заботливая и преданная работа позволила достичь ощутимых результатов в прошлом году.
Прокуратура, как единая система, стремится к высокому уровню дисциплины, морали и профессионализма. Для достижения этого уровня необходимым качеством является самоотверженность. Самоотверженность доступна лишь преданным людям. В Прокуратуре работают и будут работать преданные сотрудники ради благополучия Республики Армения и её граждан».