Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Հարություն Խաչիկյանն այսօր ստորագրել են համագործակցության եռակողմ հուշագիր:
Հուշագիրն ուղղված է իրավաբան լավագույն կադրեր պատրաստելու նպատակով արդյունավետ, կառուցողական և շարունակական համագործակցության ամրապնդմանը, մասնագիտական փորձառության փոխանակմանը, տեսություն-պրակտիկա կապի ապահովմանը և զարգացմանը:
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով Գլխավոր դատախազության հետ համագործակցության շարունակականությունը, ընդգծել է, որ Հուշագրի կնքումը նոր հեռանկարներ կբացի՝ խորացնելով և ամրապնդելով երկու կառույցների միջև գործակցությունը։
«Եռակողմ այս հուշագիրը հնարավորություն կընձեռի մեր ուսանողներին ծանոթանալու Գլխավոր դատախազության գործունեությանը, գործառույթներին և ձեռք բերելու գործնական հմտություններ։ Մեզ համար կարևոր է, որ մեր ուսանողները ոչ միայն տեսական գիտելիքներ ստանան, այլև հնարավորություն ունենան դրանք գործնականում կիրառելու։ Համագործակցության շրջանակում ֆակուլտետի լավագույն շրջանավարտները հնարավորություն կունենան համալրելու Գլխավոր դատախազության կազմը՝ նպաստելով կարևոր կառույցի շարունակական զարգացմանն ու արդյունավետ աշխատանքին»,– նշել է ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը կարևորել է Հուշագրի ստորագրումը՝ որպես Մայր բուհի հետ առկա համագործակցությունը զարգացնելուն ուղղված կարևոր քայլ: Այդ համատեքստում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է 2024 թվականին «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի, ՀՀ գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության միջև ստորագրված մտադրությունների վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության կարևորությունը՝ նշելով, որ Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանում՝ իրավաբանական լաբորատորիա հիմնելուն ուղղված աշխատանքներն ակտիվ փուլում են: «Մենք արդեն իրականացնում ենք ենթակառուցվածքի վերանորոգման աշխատանքները: Տրամադրված ենք ունենալու ներկայանալի, տեխնիկապես հագեցած լաբորատորիա, որտեղ Դատախազությունում պրակտիկա անցնող ուսանողները, դատախազների թեկնածուներն ու գործող դատախազները կզարգացնեն ու կարդիականացնեն կիբերհանցավորության և միջազգային դատական ատյաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղություններով իրենց մասնագիտական գիտելիքներն ու պրակտիկ հմտությունները»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը և շնորհակալություն հայտնել Մայր բուհին և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետին նախաձեռնության համար:
Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Հարություն Խաչիկյանը, արժևորելով համատեղ գործակցությունը և դրա շրջանակում իրականացվելիք ծրագրերը, նշել է. «ԵՊՀ-ի, Իրավագիտության ֆակուլտետի և Գլխավոր դատախազության միջև համագործակցությունը մշտապես եղել է բարձր մակարդակի վրա։ Իհարկե, այն ունեցել է տարաբնույթ դրսևորումներ, սակայն այժմ մենք մեկնարկում ենք համատեղ գործունեության նոր կարևոր փուլ, որն առավել արդյունավետ կդարձնի համատեղ աշխատանքն ու կնպաստի ակնկալվող արդյունքների ստացմանը»։

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, ректор Ереванского государственного университета Оганес Оганнисян и декан юридического факультета Ереванского государственного университета Арутюн Хачикян подписали сегодня трехсторонний меморандум о сотрудничестве.
Меморандум направлен на укрепление эффективного, конструктивного и постоянного сотрудничества с целью подготовки лучших кадров юристов, обмена профессиональным опытом, обеспечения и развития связей между теорией и практикой.
Ректор Ереванского государственного университета Оганес Оганнисян, отметив важность продолжения сотрудничества с Генеральной прокуратурой, подчеркнул, что подписание Меморандума откроет новые перспективы, углубляя и укрепляя сотрудничество между двумя структурами.
«Этот трехсторонний меморандум предоставит нашим студентам возможность ознакомиться с деятельностью, функциями Генеральной прокуратуры и приобрести практические навыки. Для нас важно, чтобы наши студенты не только получали теоретические знания, но и имели возможность применить их на практике. В рамках сотрудничества лучшие выпускники факультета получат возможность пополнить состав Генеральной прокуратуры, способствуя постоянному развитию и эффективной работе важной структуры», - отметил ректор Оганес Оганнисян.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян подчеркнула важность подписания Меморандума как важного шага, направленного на развитие существующего сотрудничества с ЕГУ. В этом контексте Анна Вардапетян подчеркнула важность трехстороннего заявления о намерениях, подписанного в 2024 году между Фондом «Ереванский государственный университет», Генеральной прокуратурой РА и организацией «Армянский юридический союз», отметив, что работы, направленные на создание юридической лаборатории в структурном подразделении ЕГУ в административном здании Генеральной прокуратуры, находятся в активной стадии. «Мы уже проводим работы по ремонту инфраструктуры. Настроены на презентабельную, технически оснащенную лабораторию, где студенты, кандидаты в прокуроры и действующие прокуроры, проходящие практику в Прокуратуре, будут развивать и совершенствовать свои профессиональные знания и практические навыки в области киберпреступности и защиты прав человека в международных судебных инстанциях», - отметила генеральный прокурор республики и поблагодарила ЕГУ и юридический факультет ЕГУ за инициативу.
Декан юридического факультета Ереванского государственного университета Арутюн Хачикян, высоко оценив совместное сотрудничество и программы, которые будут реализованы в его рамках, отметил: «Сотрудничество между ЕГУ, юридическим факультетом и Генеральной прокуратурой всегда было на высоком уровне. Конечно, у него были различные проявления, но сейчас мы начинаем новый важный этап совместной деятельности, который сделает совместную работу более эффективной и поспособствует получению ожидаемых результатов».