5 տարի ժամկետով ազատազրկում՝ դանակի գործադրմամբ անչափահասի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի 2025 թվականի փետրվարի 21-ի դատավճռով Նորայր Շախվերդյանը մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 6-րդ կետերով (մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ անչափահասի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը) և դատապարտվել ազատազրկման՝ 5 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 23:50-ին բժշկական կենտրոնից ահազանգ էր ստացվել Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Արաբկիրի բաժին այն մասին, որ «որովայնի ձախ կեսի կտրած-ծակած արյունահոսող վերք» ախտորոշմամբ բուժօգնության է դիմել անչափահասը:
2023 թվականի օգոստոսի 2-ին նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ, մեկ օր անց՝ 2023 թվականի օգոստոսի 3-ին, դատախազը Նորայր Շախվերդյանի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 6-րդ կետերով և 2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությունը քրեական վարույթի հետ հանձնել էր Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Imprisonment for the term of 5 years for causing grave harm to the health of a minor by use of a knife
13/03/2025
By the decision of the First Instance Criminal Court of General Jurisdiction of the City of Yerevan, dated February 21, 2025, Norayr Shahverdyan was found guilty under points 2 and 6 of article 166 of the Criminal Code (causing grave harm to the health of the minor by use of an object or device made or fitted in advance to cause bodily injury) and was sentenced to imprisonment for the term of 5 years.
Let us remind that on August 1, 2023, at 23:50 P.M. Arabkir Police Division of the Ministry of Internal Affairs received an alert from the medical center that a minor requested for medical help with a diagnosis “a bleeding cut and puncture wound on the left side of abdomen”.
A criminal proceedings was initiated on August 2, 2023 and one day after that, on August 3, 2023 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against Norayr Shahverdyan under points 2 and 6 of part 2 of article 166 of the Criminal Code and submitted the indictment signed on October 30, 2024, as well as the materials of the case to the First Instance Criminal Court of General Jurisdiction of the City of Yerevan.