5 տարի ժամկետով ազատազրկում՝ դանակի գործադրմամբ անչափահասի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի 2025 թվականի փետրվարի 21-ի դատավճռով Նորայր Շախվերդյանը մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 6-րդ կետերով (մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ անչափահասի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը) և դատապարտվել ազատազրկման՝ 5 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 23:50-ին բժշկական կենտրոնից ահազանգ էր ստացվել Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Արաբկիրի բաժին այն մասին, որ «որովայնի ձախ կեսի կտրած-ծակած արյունահոսող վերք» ախտորոշմամբ բուժօգնության է դիմել անչափահասը:
2023 թվականի օգոստոսի 2-ին նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ, մեկ օր անց՝ 2023 թվականի օգոստոսի 3-ին, դատախազը Նորայր Շախվերդյանի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 6-րդ կետերով և 2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությունը քրեական վարույթի հետ հանձնել էր Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Лишение свободы на срок 5 лет за причинение тяжкого вреда здоровью несовершеннолетнего с применением ножа
13/03/2025
Приговором Уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана от 21 февраля 2025 года Норайр Шахвердян был признан виновным по пунктам 2 и 6 части 2 статьи 166 Уголовного кодекса (причинение тяжкого вреда здоровью несовершеннолетнего с применением предмета или средства, заранее подготовленного или приспособленного для причинения телесных повреждений) и приговорен к лишению свободы сроком на 5 лет.
Напомним, что 1 августа 2023 года в 23:50 в Арабкирское отделение полиции Министерства внутренних дел поступил звонок из Медицинского центра о том, что несовершеннолетний обратился за медицинской помощью с диагнозом «колото-резаная кровоточащая рана в левой половине живота».
2 августа 2023 года было возбуждено уголовное производство, через день, 3 августа 2023 года, прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Норайра Шахвердяна по пунктам 2 и 6 части 2 статьи 166 Уголовного кодекса и передал утвержденное 30 октября 2024 года обвинительное заключение вместе с уголовным производством в Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана.