Դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, 2025 թվականի մարտի 11-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Կոտայքի մարզի Զովունի համայնքի 1-ին փողոցում գտնվող՝ ընդհանուր օգտագործման կանաչ հողատարածքն ապօրինի օտարելու վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կառավարության 2006 թվականի սեպտեմբերի 7-ի թիվ 1340-Ն որոշմամբ՝ Կոտայքի մարզի Զովունի համայնքի 1-ին փողոցի 180/1-2 հասցեի հողատարածքն անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցվել է Զովունի համայնքին: 2017 թվականի մայիսի 16-ին 0,6 հա մակերեսով վերոնշյալ հողատարածքի նկատմամբ գրանցվել է համայնքի սեփականության իրավունքը։
Նույն թվականի հուլիսի 10-ին Զովունի համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ս.-ն դիմել է Կադաստրի կոմիտե՝ վերոնշյալ հողատարածքի վերաբերյալ միասնական տեղեկանք ստանալու նպատակով: Կադաստրի կոմիտեից գրավոր հայտնել են, որ հողատարածքի՝ 0,5 հա մակերեսով մասը Կառավարության համապատասխան որոշմամբ հանդիսանում է խաղահրապարակ և ընդգրկված է մասնավորեցման ոչ ենթակա հողերի ցանկում (դասվում է Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված՝ օտարման ոչ ենթակա հողերի շարքին):
Վ.Ս.-ն, անտեսելով այն հանգամանքը, որ Զովունի համայնքի ավագանու կողմից հաստատված գլխավոր հատակագծի համաձայն՝ վերոնշյալ հողատարածքը հանդիսանում է ընդհանուր օգտագործման կանաչ՝ կառուցապատման ոչ ենթակա գոտի, Կոտայքի մարզպետին չի ներկայացվել հողատարածքի գործառնական նշանակությունը հասարակական կառուցապատման փոխելու առաջարկություն, 2017 թվականի հուլիսի 17-ին կայացրել է թիվ 156 որոշումը, որով վերոնշյալ հողամասի գործառնական նշանակությունը փոխել է հասարակական կառուցապատման։
Վերոնշյալ որոշմանն օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով՝ Վ.Ս.-ն փաստաթղթում ներառել է կեղծ տեղեկություններ այն մասին, իբրև տվյալ հողամասի գործառնական նշանակությունը փոխելու հարցում առկա է իրավասու մարմնի՝ Կոտայքի մարզպետի համաձայնությունը: Այնուհետև, Վ.Ս.-ի կայացրած՝ ապօրինի և կեղծ տեղեկություններ պարունակող որոշումը ներկայացվել է Կադաստրի կոմիտե, որի հիման վրա 2017 թվականի հուլիսի 20-ին հողամասի նկատմամբ գրանցվել է Զովունի համայնքի սեփականության իրավունքը, իսկ շուրջ մեկ ամիս անց՝ վերոնշյալ հողամասն աճուրդով օտարվել է ՍՊ ընկերության։
Դատախազը 2025 թվականի փետրվարի 28-ին Վ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը):
2025 թվականի մարտի 11-ին քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք նաև, որ Կոտայքի մարզի դատախազությունը 2024 թվականի հունվարի 22-ին հայցադիմում է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Կոտայքի մարզի Զովունի համայնքի նախկին ղեկավարի՝ 2017 թվականի հուլիսի 17-ին կայացված թիվ 156 որոշումը, որպես հետևանք՝ անվավեր ճանաչել վերոնշյալ ՍՊ ընկերությանը հողամասն օտարելու վերաբերյալ 2017 թվականի որոշումը, դրա հիման վրա կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը և հողամասի նկատմամբ կատարված իրավունքի պետական գրանցումներն ու գրանցամատյանի գրառումները:

Прокурор с утвержденным обвинительным заключением 11 марта 2025 года передал в Антикоррупционный суд уголовное производство по незаконному отчуждению зеленой земли общего пользования, расположенной на 1-й улице общины Зовуни Котайкской области.
В уголовном производстве, расследованном антикоррупционным комитетом, было установлено, что решением правительства № 1340-N от 7 сентября 2006 года земельный участок по адресу 1-я улица 180/1-2 общины Зовуни Котайкской области был передан общине Зовуни в безвозмездную собственность. 16 мая 2017 года было зарегистрировано право собственности общины на вышеуказанный земельный участок площадью 0,6 га.
10 июля того же года бывший глава общины Зовун В.С обратилсв в Комитет кадастра с целью получения единой справки по вышеуказанному земельному участку. Из Комитета кадастра в письменной форме сообщили, что часть земельного участка площадью 0,5 га по соответствующему решению правительства является детской площадкой и включена в список земель, не подлежащих приватизации (относится к землям, не подлежащим отчуждению, предусмотренным статьей 60 Земельного кодекса).
В.С., игнорируя тот факт, что в соответствии с генеральным планом, утвержденным советом общины Зовуни, вышеуказанный земельный участок является зеленой зоной общего пользования, не подлежащей застройке, губернатору Котайка не было представлено предложение об изменении эксплуатационного значения земельного участка на общественное строительство, 17 июля 2017 года принял решение № 156, которым изменил эксплуатационное значение вышеуказанного земельного участка на общественное строительство.
В целях придания вышеуказанному решению законного вида В.С. включил в документ ложную информацию о том, что якобы имеется согласие компетентного органа-губернатора Котайкской области, на изменение эксплуатационного назначения данного земельного участка. Затем решение, принятое в 2017 году, содержащее незаконную и ложную информацию, было представлено в Комитет кадастра, на основании которого 20 июля 2017 года в отношении земельного участка было зарегистрировано право собственности общины Зовуни, а примерно через месяц вышеупомянутый земельный участок был продан с аукциона ООО.
Прокурор 28 февраля 2025г. в отношении В.С. 2025 года возбудил публичное уголовное преследование в отношении В.С. по части 1 статьи 309 (превышение должностных полномочий) и части 1 статьи 314 (должностной подлог) Уголовного кодекса от 18.04.2003 г.
11 марта 2025 года уголовное производство было передано в Антикоррупционный суд с утвержденным обвинительным заключением.
Напомним также, что 22 января 2024 года прокуратура Котайкской области подала иск в административный суд, требуя признать недействительным решение бывшего главы общины Зовуни Котайкской области № 156 от 17 июля 2017 года, как следствие, признать недействительным решение 2017 года об отчуждении земельного участка вышеупомянутой ООО, заключенный на его основании договор купли-продажи недвижимости, а также государственные регистрации и записи в реестре прав на земельный участок.