Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի մարտի 7-ի վճռով բավարարվել է: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվելու Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 688 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 271 միլիոն 475 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով 7090 քմ մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Ա.Ս.-ի միջև 2005 թվականի հուլիսի 21-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ: Մասնավորապես՝ պահանջվել էր որպես հետևանք անվավեր ճանաչել հողամասի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա նշված անշարժ գույքի նկատմամբ կատարված Ա.Ս.-ի իրավունքի պետական գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի մարտի 6-ին դատարանի կողմից բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ նույն տարածքում գտնվող մեկ այլ հողամասի վերաբերյալ հայցադիմումը: Այդ վճռի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվելու Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ «անտառային» նպատակային նշանակությամբ, 254 միլիոն 244 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 6640 քմ մակերեսով հողամասը:

Очередное исковое заявление Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры было удовлетворено решением Антикоррупционного суда от 7 марта 2025 года. После вступления судебного акта в законную силу Республике Армения будет возвращен земельный участок площадью 7090 квадратных метров с рыночной стоимостью, приближенной к кадастровой стоимости в 271 миллион 475 тысяч драмов, эквивалентной 688 тысячам долларов США, на территории, прилегающей к телебашне на улице Г. Овсепяна, площадью 7090 квадратных метров, эквивалентной кадастровой стоимости в 271 миллион 475 тысяч драмов.
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры исковым заявлением потребовало от суда признать недействительным договор купли-продажи заключенный между мэром Еревана и А.С. С. от 21 июля 2005 года и применить последствия недействительности. В частности, в качестве последствия было требовано признать недействительной государственную регистрацию права собственности А.С. на указанную недвижимость, сделанную на основании договора купли-продажи земельного участка.
Напомним, что 6 марта 2025 года суд удовлетворил иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры в отношении другого земельного участка, расположенного на той же территории. Согласно данному вердикту, Республике Армения будет возвращен земельный участок площадью 6640 квадратных метров целевого назначения «лесное» площадью 254 миллиона 244 тысячи драмов, приблизительный к рыночной, с кадастровой стоимостью 254 миллиона 244 тысячи драмов, расположенный на территории, прилегающей к телебашне, на улице Г. Овсепяна.