Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի 2025 թվականի մարտի 7-ի վճռով բավարարվել է: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվելու Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ 688 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 271 միլիոն 475 հազար դրամ կադաստրային արժեքին մոտարկված շուկայական արժեքով 7090 քմ մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Ա.Ս.-ի միջև 2005 թվականի հուլիսի 21-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ: Մասնավորապես՝ պահանջվել էր որպես հետևանք անվավեր ճանաչել հողամասի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա նշված անշարժ գույքի նկատմամբ կատարված Ա.Ս.-ի իրավունքի պետական գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի մարտի 6-ին դատարանի կողմից բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ նույն տարածքում գտնվող մեկ այլ հողամասի վերաբերյալ հայցադիմումը: Այդ վճռի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվելու Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ «անտառային» նպատակային նշանակությամբ, 254 միլիոն 244 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 6640 քմ մակերեսով հողամասը:

The claim of the Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was granted by the Anti-Corruption Court's decision of March 7, 2025. After the judicial act enters into legal force, the land plot with an area of 7,090 square meters located on G. Hovsepyan Street, adjacent to the TV tower, with a market value of AMD 271 million 475 thousand which is equivalent to 688 thousand US dollars, will be returned to the Republic of Armenia.
The Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General's Office requested the court to declare the sale and purchase agreement signed between the Mayor of Yerevan and A. S. on July 21, 2005 invalid and apply the consequences of invalidity.
Let us recall that on March 6, 2025, the court granted the claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office regarding another plot of land located in the same area. According to that decision a plot of land with an area of 6,640 square meters, located on G. Hovsepyan Street, adjacent to the TV tower, with a cadastral value of AMD 254 million 244 thousand will be returned to the Republic of Armenia.