Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանի հրավերով, 2025 թվականի մարտի 7-ին Վարպետաց դաս է անցկացրել Դպրոցի ուսանողների համար՝ անդրադառնալով օրենքի գերակայության գաղափարի շուրջ մարդկանց համախմբելու մարտահրավերներին ու հաջողության պատմություններին:
Աննա Վարդապետյանը, ի պատասխան ուսանողների հարցերին, անդրադարձել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում ղեկավարման իր փորձառությանը, առկա մարտահրավերներին, դրանց հաղթահարման ուղիներին, այդ ուղիների որոնման համար անհրաժեշտ ռազմավարական մտածողությանը, առաջնորդության և բարեվարքության հետ կապված մի շարք հարցերի:
Դատախազության կադրային առողջացման ոլորտում իրականացվող քաղաքականության մասին հարցին պատասխանելիս՝ հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդգծել է մարդկանց գաղափարի շուրջ համախմբելու անհրաժեշտությունն ու նշել. «Դատախազությունում բոլորը գիտեն, որ առաջխաղացման հնարավորություն տրված է պրոֆեսիոնալ, աշխատասեր, բարեվարք, սրտացավ, իր առաքելությանը նվիրված յուրաքանչյուր մասնագետի»:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян по приглашению руководителя фонда «Школа лидерства» Самвела Мовсисяна 7 марта 2025 года провела мастер-класс для учащихся школы, затронув проблемы и истории успеха объединения людей вокруг идеи верховенства закона.
Анна Вардапетян, отвечая на вопросы студентов, рассказала о своем опыте руководства на посту генерального прокурора РА, существующих вызовах, путях их преодоления, стратегическом мышлении, необходимом для поиска этих путей, ряде вопросов, связанных с лидерством и добропорядочностью.
Отвечая на вопрос о политике, проводимой Прокуратурой в области кадрового оздоровления, генеральный прокурор республики подчеркнула необходимость сплочения людей вокруг идеи и отметила: «В Прокуратуре все знают, что возможность продвижения по службе предоставляется профессиональному, трудолюбивому, добропорядочному, отзывчивому, преданному своей миссии каждому профессионалу».