Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, «Առաջնորդության դպրոց» հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Մովսիսյանի հրավերով, 2025 թվականի մարտի 7-ին Վարպետաց դաս է անցկացրել Դպրոցի ուսանողների համար՝ անդրադառնալով օրենքի գերակայության գաղափարի շուրջ մարդկանց համախմբելու մարտահրավերներին ու հաջողության պատմություններին:
Աննա Վարդապետյանը, ի պատասխան ուսանողների հարցերին, անդրադարձել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում ղեկավարման իր փորձառությանը, առկա մարտահրավերներին, դրանց հաղթահարման ուղիներին, այդ ուղիների որոնման համար անհրաժեշտ ռազմավարական մտածողությանը, առաջնորդության և բարեվարքության հետ կապված մի շարք հարցերի:
Դատախազության կադրային առողջացման ոլորտում իրականացվող քաղաքականության մասին հարցին պատասխանելիս՝ հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդգծել է մարդկանց գաղափարի շուրջ համախմբելու անհրաժեշտությունն ու նշել. «Դատախազությունում բոլորը գիտեն, որ առաջխաղացման հնարավորություն տրված է պրոֆեսիոնալ, աշխատասեր, բարեվարք, սրտացավ, իր առաքելությանը նվիրված յուրաքանչյուր մասնագետի»:

On March 7, 2025, at the invitation of Samvel Movsisyan, Head of the Leadership School Foundation, Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan held a Master Class for the students of the School addressing the challenges and success stories of uniting people around the idea of the rule of law.
In response to the students' questions, Anna Vardapetyan touched upon her leadership experience on the position of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, the current challenges, the ways to overcome them, the strategic thinking necessary to find these ways, and a number of issues related to leadership and ethics.
When answering the question about the policy implemented in the field of personnel rehabilitation of the Prosecutor's Office, the Prosecutor General of the Republic emphasized the need to unite people around the idea and noted: "Everyone in the Prosecutor's Office knows that the opportunity for promotion is given to each professional, hardworking, well-behaved, caring and dedicated to his mission specialist."
Anna Vardapetyan highlighted other issues of interest to the students in a question-and-answer format.