Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը 2025 թվականի մարտի 6-ին բավարարվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից:
Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվելու Երևան քաղաքի Գ.Հովսեփյան փողոցի՝ հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ «անտառային» նպատակային նշանակությամբ, 254 միլիոն 244 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 6640 քմ մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմումով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Ա.Մ.-ի միջև 2005 թվականի հունիսի 30-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ: Մասնավորապես՝ պահանջվել էր որպես հետևանք անվավեր ճանաչել հողամասի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա նշված անշարժ գույքի նկատմամբ կատարված՝ Ա.Մ.-ի իրավունքի պետական գրանցումը:

The land plot adjacent to the Yerevan TV Tower, worth about 644 thousand US dollars, will be returned to the Republic of Armenia. The Court granted the claim of the Prosecutor General's Office with regard to protection of state interests
07/03/2025
The claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was granted by the Anti-Corruption Court on March 6, 2025.
After the judicial act enters into legal force, a land plot with a "forest" purpose, with a cadastral value of AMD 254 million 244 thousand, approximated to the market value, with an area of ​​6,640 square meters, will be returned to the Republic of Armenia.
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office had requested the court to declare invalid the purchase and sale agreement signed between the Mayor of Yerevan and A. M. on June 30, 2005 and apply the consequences of invalidity. In particular, it was requested to declare invalid the state registration of the right of A. M.