Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի փետրվարի 26-ի վճռով, մասնակիորեն բավարարվել է: Վճռի հիման վրա՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության Ա.Հ.-ից, Գ.Մ.-ից և Բ.Ա.-ից, որպես պետությանը պատճառված վնասի հատուցում, կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 629 միլիոն 610 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից քննվող թիվ ԵԿԴ/0050/01/16 քրեական գործի շրջանակներում պարզվել էր, որ Կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության օպերատիվ-հետախուզության վարչության պետի նախկին տեղակալ Գ.Մ-ի հանձնարարությամբ` օպերատիվ-հետախուզության վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ն, նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում ստուգումն իրականացրել էին ոչ պատշաճ: Արդյունքում՝ 2007 թվականի նոյեմբերի 22-ին կազմված ստուգման ակտով ընկերությանն առաջադրվել էր ընդամենը 3 միլիոն 605 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն այն դեպքում, երբ արձանագրման ենթակա լրացուցիչ պարտավորությունը պետք է կազմեր 299 միլիոն 342 հազար դրամ:
Վերոնշյալ վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ի հանձնարարությամբ՝ նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն նույն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում 2008 թվականին նշանակված ստուգումը կրկին իրականացրել էին ոչ պատշաճ: Արդյունքում՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կազմված թիվ 1001538 ստուգման ակտով Ընկերությանն առաջադրվել էր ընդամենը 6 միլիոն դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն այն դեպքում, երբ արձանագրման ենթակա լրացուցիչ պարտավորությունը պետք է կազմեր 330 միլիոն 267 հազար դրամ։

The claim of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was partially granted by the Anti-Corruption Court's decision of February 26, 2025. Based on the decision, AMD 629 million 610 thousand, equivalent to 1 million 600 thousand US dollars, will be confiscated from A. H., G. M. and B. A. as compensation for the damage caused to the state.
Let us remind you that within the framework of the criminal case No. EKD/0050/01/16 being examined by the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City, it was revealed that, on the instructions of G. M., the former Deputy Head of the Inquiry and Operational Search Department of the State Tax Service under the Government, A.H., Head of the 6th Department of the Operational Investigation Department, and the Operatives of the same Department P. H. and B. A. had improperly conducted the inspection of the limited liability company. As a result, the inspection report drawn up on November 22, 2007 imposed an additional tax liability of only AMD 3 million 605 thousand for the company, whereas the additional liability to be recorded would have amounted to AMD 299 million 342 thousand.
According to the instruction of the head A.H. of the 6th division of the above-mentioned department, the operatives of the same Department, P. H. and B. A., again improperly conducted the inspection scheduled for 2008 in the same limited liability company. In the result, the inspection report No. 1001538 composed on December 30, 2008 imposed an additional tax liability of only AMD 6 million on the company, when the additional liability to be recorded should have amounted to AMD 330 million 267 thousand.