Հրամանատարական առաջնորդություն և ռազմավարական մտածողություն. Աննա Վարդապետյանը Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտների հետ Վարպետաց դաս է անցկացրել
25/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի պետ Արսեն Մանգասարյանի հրավերով, այսօր Ակադեմիայի Մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան  ռազմաօդային ուժերի ինստիտուտի կուրսանտների համար Վարպետաց դաս է անցկացրել՝ «Քրեական ենթամշակույթի տարածման կանխարգելումը՝ ՀՀ զինված ուժերում» թեմայով:
Կուրսանտների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված Վարպետաց դասի շրջանակներում հանրապետության գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Զինված ուժերում հրամանատարական առաջնորդության, զինվորական կարգապահության, միջանձնային կոնֆլիկտների պատճառների բացահայտման ու դրանց լուծման, քրեածին տարրերի «գրավչության» նվազեցման, բանակում հանցագործությունների կանխարգելման համար անհրաժեշտ ոչ ստանդարտ լուծումների, բարեվարքության և շարունակական ինքնակատարելագործման հարցերին: «Որպես ապագա հրամանատարներ՝ Ձեր ընտրությունն է լինել օրենքի դաշտում գործող առաջնորդ, ով ունի մասնագիտական բարձր պատրաստվածություն, արդար է ու օրինակելի, թե՞ լինել հանրային իշխանության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորող և դրա համար վաղ թե ուշ պատժի ենթարկվող որևէ խմբի կամակատար»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:

Commanding leadership and strategic thinking. Anna Vardapetyan gave a masterclass to the cadets of V.Sargsyan military academy
25/02/2025
Today, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, at the invitation of Arsen Mangasaryan, Head of MOD Vazgen Sargsyan Military Academy, gave a master class to the cadets of Armenak Khanperyants Military Aviation University. The topic of the masterclass was "Preventing the spread of criminal subculture in the armed forces of the Republic of Armenia".
In the scope of the mastercalss, which was organized in the form of question and answer, the Prosecutor General of the Republic referred to the issues of commanding leadership in the armed forces, military discipline, identification of the causes of interpersonal conflicts and their resolution, reduction of the “attractiveness” of criminal elements, non-standard solutions necessary for the prevention of crime in the army, integrity and continuous self-improvement. “As future commanders, you chose to be leaders in the field of law, who are fair and have high professional skills or be a henchman of a group showing disrespect towards public authority and sooner or later be punished for that”, -highlighted Anna Vardapetyan.