Դատարան հանձնված քրեական վարույթների աճ, շուրջ 150 հազար ԱՄՆ դոլարի վերականգնում. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 21-ին ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Սյունիքի մարզի դատախազ Մասիս Պողոսյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները:
Մասիս Պողոսյանը ներկայացրել է Սյունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով մարզում նախաձեռնված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին:
Այս համատեքստում Սյունիքի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 2472 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 2160 քրեական վարույթ), մարզի դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 371 քրեական վարույթ՝ 398 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 208 քրեական վարույթ՝ 242 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականին դատարաններում ավարտվել է 362 քրեական գործ՝ 379 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 187 քրեական գործ՝ 220 անձի վերաբերյալ), 326 քրեական գործով 361 անձի վերաբերյալ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ (2023 թվականին՝ 167 քրեական գործով՝ 183 անձի վերաբերյալ):
Մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2024 թվականին ավարտված քրեական վարույթներով հանցագործությամբ պետությանը և համայնքին պատճառված 39 միլիոն 331 հազար դրամ վնասից վերականգնվել է 25 միլիոն 662 հազար դրամը (2023 թվականին` 793 հազար դրամ):
Մասիս Պողոսյանը, անդրադառնալով 2024 թվականին պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կատարած աշխատանքներին, նշել է, որ դրանց արդյունքում վերականգնվել է 33 միլիոն 695 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 14 միլիոն 570 հազար դրամ), դատարան է ներկայացվել 8 հայցադիմում:
«Ընդհանուր առմամբ, 2024 թվականին ավարտված քրեական վարույթներով պետությանը և համայնքին պատճառված, ինչպես նաև պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կատարած աշխատանքների արդյունքում՝ վերականգնվել է շուրջ 150 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 60 միլիոն դրամ»,- ընդգծել է Սյունիքի մարզի դատախազը՝ հավելելով, որ դատախազական ներգործության արդյունքում՝ 18,9237 հա վարելահող է վերադարձվել սահմանամերձ Տեղ բնակավայրին:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանը մարզի դատախազին հանձնարարել է շարունակել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները:

Подведены итоги работы прокуратуры Сюникской области за 2024 год, где был отмечен рост числа уголовных производств, а также восстановление ущерба на сумму около 150 тысяч долларов США
Под руководством заместителя Генерального прокурора Республики Армения Арама Арамяна 21 февраля 2025 года были подведены итоги работы прокуратуры Сюникской области за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали Прокурор Сюникской области Масиc Погосян, Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Национальной службы безопасности и Следственного комитета, а также прокуроры прокуратуры области.
Масис Погосян представил отчет о работе прокуратуры Сюникской области за 2024 год, в котором, среди прочего, рассмотрены возбуждённые в регионе уголовные производства и переданные в суд уголовные производства с обвинительными заключениями.
В этом контексте прокурор Сюникской области сообщил, что в 2024 году было возбуждено 2472 уголовных производств (в 2023 году — 2160 уголовных производств), 371 уголовных производств с обвинительными заключениями было передано в суд в отношении 398 лиц (в 2023 году — 208 уголовных производств в отношении 242 лиц).
В 2024 году в судах завершены 362 уголовных дела в отношении 379 лиц (в 2023 году — 187 уголовных дел в отношении 220 лиц), по 326 уголовным делам в отношении 361 лица были вынесены обвинительные приговоры (в 2023 году — по 167 уголовным делам в отношении 183 лиц).
По информации прокурора области, в 2024 году по завершенным уголовным производствам ущерб, причиненный государству и общине преступлением в размере 39 миллионов 331 тысячи драмов, был восстановлен в размере 25 миллионов 662 тысячи драмов (в 2023 году — 793 тысячи драмов).
Масис Погосян, касаясь работы Прокуратуры в области защиты государственных и муниципальных интересов в 2024 году, отметил, что в результате этих действий было восстановлено 33 миллиона 695 тысяч драмов (в 2023 году — 14 миллионов 570 тысяч драмов), а также в суд было подано 8 исковых заявлений.
«В целом, в результате завершенных уголовных производств в 2024 году и работы Прокуратуры в области защиты государственных (муниципальных) интересов было восстановлено около 60 миллионов драмов, что эквивалентно примерно 150 тысячам долларов США», — подчеркнул прокурор Сюникской области, добавив, что в результате прокурорского вмешательства было возвращено 18,9237 га сельхозугодий в приграничное поселение Тех.
Заместитель Генерального прокурора Армении Арам Арамян поручил прокурору области продолжить работу в области защиты государственных (муниципальных) интересов.