Դատարան հանձնված քրեական վարույթների աճ, շուրջ 150 հազար ԱՄՆ դոլարի վերականգնում. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 21-ին ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Սյունիքի մարզի դատախազ Մասիս Պողոսյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները:
Մասիս Պողոսյանը ներկայացրել է Սյունիքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով մարզում նախաձեռնված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին:
Այս համատեքստում Սյունիքի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 2472 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 2160 քրեական վարույթ), մարզի դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 371 քրեական վարույթ՝ 398 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 208 քրեական վարույթ՝ 242 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականին դատարաններում ավարտվել է 362 քրեական գործ՝ 379 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 187 քրեական գործ՝ 220 անձի վերաբերյալ), 326 քրեական գործով 361 անձի վերաբերյալ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ (2023 թվականին՝ 167 քրեական գործով՝ 183 անձի վերաբերյալ):
Մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2024 թվականին ավարտված քրեական վարույթներով հանցագործությամբ պետությանը և համայնքին պատճառված 39 միլիոն 331 հազար դրամ վնասից վերականգնվել է 25 միլիոն 662 հազար դրամը (2023 թվականին` 793 հազար դրամ):
Մասիս Պողոսյանը, անդրադառնալով 2024 թվականին պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կատարած աշխատանքներին, նշել է, որ դրանց արդյունքում վերականգնվել է 33 միլիոն 695 հազար դրամ (2023 թվականին՝ 14 միլիոն 570 հազար դրամ), դատարան է ներկայացվել 8 հայցադիմում:
«Ընդհանուր առմամբ, 2024 թվականին ավարտված քրեական վարույթներով պետությանը և համայնքին պատճառված, ինչպես նաև պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կատարած աշխատանքների արդյունքում՝ վերականգնվել է շուրջ 150 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 60 միլիոն դրամ»,- ընդգծել է Սյունիքի մարզի դատախազը՝ հավելելով, որ դատախազական ներգործության արդյունքում՝ 18,9237 հա վարելահող է վերադարձվել սահմանամերձ Տեղ բնակավայրին:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանը մարզի դատախազին հանձնարարել է շարունակել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները:

On February 21, 2025, the work of the Prosecutor’s Office of Syunik region during 2024 was summarized under the leadership of Aram Aramyan, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia.
Masis Poghosyan, Prosecutor of Syunik region, Robert Ghukasyan, Head of Syunik region, Heads of regional offices of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service and Investigation Committee, prosecutors of the Prosecutor’s Office of the region also participated in the meeting.
Masis Poghosyan presented the report on the work of the Prosecutor’s Office of Syunik region during 2024, referring to the criminal proceedings initiated in the region as well as criminal proceedings submitted to the court with signed indictments.
In this context the Prosecutor of Syunik region informed that 2472 criminal proceedings were initiated in the region during 2024 (2160 criminal proceedings during 2023), 371 criminal proceedings regarding 398 individuals were submitted to the court with signed indictments of the prosecutors of the region (208 criminal proceedings regarding 242 individuals during 2023).
362 criminal cases regarding 379 individuals were completed in the courts during 2024 (187 criminal cases regarding 220 individuals during 2023), criminal judgments of conviction were rendered against 361 individuals under 326 criminal cases (against 183 individuals under 167 criminal cases during 2023).
According to the Prosecutor of the region, damage in the amount of AMD 39 million 331 thousand was caused to the state and community under the criminal proceedings completed during 2024, wherefrom AMD 25 million 662 thousand was recovered (AMD 793 thousand during 2023).
Referring to the work implemented by the Prosecutor’s Office in the field of protection of the state and community interests during 2024, Masis Poghosyan highlighted that AMD 33 million 695 thousand was recovered as a result (AMD 14 million 570 thousand during 2023) 8 statements of claim were submitted to the court.
“In general AMD 60 million equivalent to USD 150 thousand was recovered as a result of the work implemented by the Prosecutor’s Office in the field of the protection of state (community) interests”, - highlighted the Prosecutor of Syunik region, and added that arable land with the surface of 18, 9237 ha was returned to the borderline Tegh settlement as a result of prosecutorial intervention.
Aram Aramyan, Deputy Prosecutor General gave an assignment to the Prosecutor of the region to continue the work implemented in the field of protection of the state (community) interests.