Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 20-ին ամփոփվել են Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Վայոց ձորի մարզի դատախազ Ասպուրակ Ավետիսյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Ասպուրակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով մարզում նախաձեռնված քրեական վարույթներին, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին, դատարաններում ավարտված քրեական գործերին և այլն: Այս համատեքստում Վայոց ձորի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 866 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 638 քրեական վարույթ), մարզի դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 185 քրեական վարույթ՝ 197 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 64 քրեական վարույթ՝ 67 անձի վերաբերյալ), դատարանում ավարտվել է 135 քրեական գործ՝ 138 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 42 քրեական գործ՝ 46 անձի վերաբերյալ):
Ասպուրակ Ավետիսյանի տեղեկացմամբ, 2024 թվականի ընթացքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 4 միլիոն 600 հազար դրամ վնասը:
Անդրադառնալով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներին՝ Վայոց ձորի մարզի դատախազը նշել է, որ 2024 թվականի ընթացքում դատարան է ներկայացվել 4 հայցադիմում:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանը մարզի դատախազին հանձնարարել է ակտիվացնել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները:

Three-fold increase of the number of criminal proceedings submitted to the court by the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor region: the work of the Prosecutor’s Office of the region during 2024 was summarized
On February 20, 2025, the work of the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor region during 2024 was summarized under the leadership of Aram Aramyan, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia.
Aspurak Avetisyan, Prosecutor of Vayots Dzor region, Heads of regional offices of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service and Investigation Committee, prosecutors of the Prosecutor’s Office of the region also participated in the meeting.
Aspurak Avetisyan presented the report on the work of the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor region during 2024, referring to the criminal proceedings initiated in the region, criminal proceedings submitted to the court with signed indictments as well as criminal cases completed in the courts.  In this context the Prosecutor of Vayots Dzor region informed that 866 criminal proceedings were initiated in the region during 2024 (638 criminal proceedings during 2023), 185 criminal proceedings regarding 197 individuals  were submitted to the court with signed indictments of the prosecutors (64 criminal proceedings regarding 67 individuals during 2023), 135 criminal cases regarding 138 individuals were completed in the courts during 2024 (42 criminal cases regarding 46 individuals during 2023).
According to Aspurak Avetisyan, damage in the amount of AMD 4 million 600 thousand caused to the state and community was recovered during 2024.
Referring to the results of examinations conducted in the scope of the power of protection of the state and community interests the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Vayots Dzor region mentioned that 4 statements of claims were submitted to the court during 2024.
Aram Aramyan, Deputy Prosecutor General gave an assignment to focus on the work implemented in the field of protection of state (community) interests.