Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 20-ին ամփոփվել են Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել Վայոց ձորի մարզի դատախազ Ասպուրակ Ավետիսյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Ասպուրակ Ավետիսյանը ներկայացրել է Վայոց ձորի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով մարզում նախաձեռնված քրեական վարույթներին, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին, դատարաններում ավարտված քրեական գործերին և այլն: Այս համատեքստում Վայոց ձորի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 866 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 638 քրեական վարույթ), մարզի դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 185 քրեական վարույթ՝ 197 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 64 քրեական վարույթ՝ 67 անձի վերաբերյալ), դատարանում ավարտվել է 135 քրեական գործ՝ 138 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 42 քրեական գործ՝ 46 անձի վերաբերյալ):
Ասպուրակ Ավետիսյանի տեղեկացմամբ, 2024 թվականի ընթացքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 4 միլիոն 600 հազար դրամ վնասը:
Անդրադառնալով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներին՝ Վայոց ձորի մարզի դատախազը նշել է, որ 2024 թվականի ընթացքում դատարան է ներկայացվել 4 հայցադիմում:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանը մարզի դատախազին հանձնարարել է ակտիվացնել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները:

Тройное увеличение числа уголовных производств, переданных в суд, Прокуратурой Вайоцдзорской области: подведены итоги работы прокуратуры области за 2024 год
Под руководством заместителя Генерального прокурора Республики Армения Арама Арамяна 20 февраля 2025 года были подведены итоги работы Прокуратуры Вайоцдзорской области за 2024 год.
На итоговом заседании присутствовали прокурор Вайоцдзорской области Аспурак Аветисян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Национальной службы безопасности и Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие.
Аспурак Аветисян представил отчет о работе Прокуратуры Вайоцдзорской области за 2024 год, в котором, среди прочего, была рассмотрена статистика возбужденных уголовных производств, переданных в суд уголовных производств с обвинительными заключениями, а также завершенных в судах уголовных дел. Прокурор Вайоцдзорской области сообщил, что в 2024 году было возбуждено 866 уголовных производств (в 2023 году — 638 уголовных производств), 185 уголовных производств с обвинительными заключениями были переданы в суд в отношении 197 лиц (в 2023 году — 64 уголовных производств в отношении 67 лиц), а в судах было завершено 135 уголовных дел в отношении 138 лиц (в 2023 году — 42 уголовных дела в отношении 46 лиц).
Аспурак Аветисян сообщил, что в 2024 году был восстановлен ущерб, причиненный государству и общине, в размере около 4 миллионов 600 тысяч драмов.
Отмечая результаты проведенных исследований в рамках полномочий по защите государственных и муниципальных интересов, прокурор Вайоцдзорской области сообщил, что в 2024 году в суд было подано 4 исковых заявлений.
Заместитель Генерального прокурора Армения Арам Арамян поручил прокурору области активизировать работу в области защиты государственных (муниципальных) интересов.