Պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 28 միլիոն դրամ վնասի վերականգնում. ամփոփվել են Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 22-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազ Դավիթ Աղաջանյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները, վարչական շրջանների դատախազության դատախազները, այլք:
Դավիթ Աղաջանյանը ներկայացրել է Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով նախաձեռնված վարույթների վիճակագրությանը, դատարան հանձնված քրեական վարույթներին և դատարաններում ավարտված քրեական գործերին: Վարչական շրջանների դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 2321 վարույթ (2023 թվականին` 2615 քրեական վարույթ), դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 404 քրեական վարույթ` 438 անձի վերաբերյալ (2023 թվականի՝ 346 քրեական վարույթ` 399 անձի վերաբերյալ), դատարաններում ավարտվել է 204 քրեական գործ՝ 217 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 229 քրեական գործ՝ 243 անձի վերաբերյալ):
Դավիթ Աղաջանյանի տեղեկացմամբ, 2024 թվականին քրեական վարույթներով պետությանը և համայնքին պատճառվել է շուրջ 42 միլիոն դրամի վնաս, որից վերականգնվել է շուրջ 28 միլիոն դրամը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանձնարարել է 2025 թվականին ուշադրության կենտրոնում պահել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը:

Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 22 февраля 2025 года подведены итоги работы Прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк города Еревана за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор города Еревана Рафаэль Манукян, прокурор административных округов Аван и Нор Норк Давид Агаджанян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, а также представители Министерства внутренних дел, Следственного комитета, прокуроры административных округов и другие лица.
Давид Агаджанян представил отчет о работе прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк за 2024 год, в котором, среди прочего, были рассмотрены статистика возбуждения производств, передача уголовных производств в суд и завершение уголовных дел в судах. Прокурор административных округов сообщил, что в 2024 году было возбуждено 2321 уголовное производство (в 2023 году — 2615 уголовных производств), 404 уголовных производства были переданы в суд с обвинительными заключениями в отношении 438 лиц (в 2023 году — 346 уголовных производств в отношении 399 лиц), а в судах было завершено 204 уголовных дела в отношении 217 лиц (в 2023 году — 229 уголовных дел в отношении 243 лиц).
Давида Агаджанян сообщил, что в 2024 году по уголовным производствам государству и общине был причинен ущерб в размере около 42 миллионов драмов, из которых восстановлено около 28 миллионов драмов.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян поручила в 2025 году сфокусировать внимание на защите государственных (муниципальных) интересов.