Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 22-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազ Արմեն Օսեյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք: Արմեն Օսեյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը: Վարչական շրջանի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 2410 քրեական վարույթ (2023 թվական՝ 2494 քրեական վարույթ), դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 524 քրեական վարույթ՝ 550 անձի վերաբերյալ (2023 թվական` 267 քրեական վարույթ՝ 276 անձի վերաբերյալ), դատարաններում նույն ժամանակահատվածում ավարտվել է 496 քրեական գործ՝ 529 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 296 քրեական գործ՝ 316 անձի վերաբերյալ):
Անդրադառնալով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված աշխատանքներին՝ Արմեն Օսեյանը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականին վարչական շրջանի դատախազների կողմից իրականացվել է 26 ուսումնասիրություն (2023 թվականին` 8 ուսումնասիրություն), դատարան է ներկայացվել 16 հայցադիմում:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանձնարարել է 2025 թվականին ուշադրության կենտրոնում պահել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը, իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ ակտիվացնել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի աշխատանքները:

On February 22, 2025, the work of the Prosecutor’s Office of Malatia-Sebastia administrative district during 2024 was summarized under the leadership of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia.
Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General of the RA, Rafayel Manukyan, Prosecutor of Yerevan city, Armen Oseyan, Prosecutor of Malatia-Sebastia administrative district, Mher Aprikyan, Secretary General of the Prosecutor’s Office, Heads of regional offices of the Ministry of Internal Affairs and Investigation Committee, prosecutors of the Prosecutor’s Office of the administrative district also participated in the meeting. Armen Oseyan presented the report on the administrative district’s work during 2024. The Prosecutor of the administrative district informed that 2410 criminal proceedings were initiated during 2024 (2494 criminal proceedings during 2023), 524 criminal proceedings regarding 550 individuals were submitted to the court with the indictment signed by the prosecutors (267 criminal proceedings regarding 276 individuals during 2023). During the same period 496 criminal cases regarding 529 individuals were completed in the courts (296 criminal cases regarding 316 individuals during 2023).
Referring to the work implemented in the scope of the powers of protection of the state and community interest, Armen Oseyan informed that the prosecutors of the administrative district conducted 26 examinations during 2024 (8 examinations during 2023), 16 statements of claim were submitted to the court.
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic, assigned to focus on the field of protection of state and community interests, as well as to activate the fight against illegal drug circulation in cooperation with the law enforcement bodies.