Դատախազը 2025 թվականի փետրվարի 19-ին իրավասու դատարան է հանձնել Սուրբ Աթոռում արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի կողմից ստեղծված հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, փողերի լվացում կատարելու, իրավաբանական անձ ստեղծելու և այն օգտագործելու միջոցով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու, առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու մեջ մեղադրվող ևս երեք անձի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Սուրբ Աթոռում արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ի, Տ.Ե.-ի, Մ.Վ.-ի և այլ անձանց հետ համատեղ, հանցավոր կազմակերպության կազմում, Գ.Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և այլ անձանց օժանդակությամբ, իրավաբանական անձ ստեղծելու և այն օգտագործելու միջոցով իրականացրել են ապօրինի գործունեություն: Բացի այդ, Մ.Մ.-ն, ՀՀ ռեզիդենտ մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ պայմանավորվածության շրջանակներում, պատրաստակամություն է հայտնել իրեն պատկանող SAMTELL կազմակերպությանն առանձնապես խոշոր չափերով ապօրինի վարձատրություն ստանալու դիմաց, օգտագործել իր՝ Սուրբ Աթոռում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Մալթայի Մարտական Ինքնիշխան Ուխտում Հայաստանի դեսպան, ՀՀ նախագահի ընտանիքի անդամ լինելու գործոնն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը: Արդյունքում՝ արգելված գործունեությունը թաքցնելու նպատակով ստեղծված ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության հայաստանյան հաշիվը համալրվել է 6 միլիարդ 103 միլիոն 104 հազար ՀՀ դրամով, 12 միլիոն 795 հազար ԱՄՆ դոլարով, 952 միլիոն 281 հազար ՌԴ ռուբլիով և 1700 եվրոյով:
Վերոնշյալ գործունեության հետևանքով՝ ՀՀ ռեզիդենտ ընկերությունների կողմից պետությանը պատճառվել է չվճարված հարկերի տեսքով՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 504 միլիոն 382 հազար ՀՀ դրամի վնաս:
Ապօրինի գործունեություն իրականացնելու համար ստեղծված կազմակերպության հաշվեհամարին 2013-2018 թվականների ընթացքում տարբեր ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ընկերությունների կողմից փոխանցված, ինչպես նաև Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված ֆիզիկական անձանց կողմից իրականացված կանխիկ մուտքագրման գործարքների արդյունքում գոյացած վերոնշյալ առանձնապես խոշոր չափերով գումարները՝ 6 միլիարդ 103 միլիոն 104 հազար ՀՀ դրամը, 12 միլիոն 795 հազար ԱՄՆ դոլարը, 952 միլիոն 281 հազար ՌԴ ռուբլին և 1700 եվրոն, նույն ժամանակահատվածում գրեթե ամբողջությամբ կանխիկացվել են Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցված անձանց կողմից: Դրանց մի մասը մի շարք անձանց կողմից կանխիկ մուտքագրվել և միախառնվել է Մ.Մ.-ի հետ փոխկապակցվածություն ունեցող մի շարք ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների ֆինանսական միջոցներին: Այնուհետև, ընկերություններից մեկը՝ ի դեմս հիմնադիր և տնօրեն Բ.Ս.-ի, գլխավոր հաշվապահ Ա.Մ.-ի, ստացված միջոցները միախառնելով այդ ընկերության հաշվին ստացված՝ ընկերության օրինական գործունեությամբ չհիմնավորվող և հանցավոր ծագում ունեցող մյուս գումարների հետ, 11 միլիարդ 154 միլիոն 994 հազար ՀՀ դրամ ներդրել է «Վելոֆիրմա» ՍՊ ընկերությունում («Double Tree by Hilton» հյուրանոց)՝ վերջնարդյունքում օրինականացնելով հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ Մ.Մ.-ն և Լ.Ա.-ն, հանդիսանալով 2012 թվականի դեկտեմբերի 17-ին պետական գրանցում ստացած՝ վառելիքի մեծածախ առևտրով զբաղվող ընկերության փաստացի ղեկավարը և պատասխանատուն, կազմակերպել են հանցավոր կազմակերպության մասնակիցներ՝ 2014 թվականի նոյեմբերի 18-ից ընկերության տնօրեն Տ.Ե.-ի, ընկերության գլխավոր հաշվապահ Ա.Մ.-ի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 396 միլիոն ՀՀ դրամ հարկ չվճարելու նպատակով հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկում խեղաթյուրված տվյալներ ներառելը:
Մասնավորապես՝ Մ.Մ.-ն, հանդիսանալով վառելիքի մեծածախ առևտրով զբաղվող ընկերության փաստացի ղեկավարը, ընկերության գործունեության փաստացի պատասխանատու Լ.Ա.-ի հետ միասին, տիրապետելով ընկերության՝ 2019 թվականի ընթացքում հարկվող շահույթի իրական տվյալներին, հանձնարարել են ընկերության տնօրեն Տ.Ե.-ին և գլխավոր հաշվապահ Ա.Մ.-ին՝ հարկային մարմին ներկայացնել խեղաթյուրված տվյալներ, խուսափել առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց, և ղեկավարել են նշված հանցանքի կատարումը:
Հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով՝ Տ.Ե.-ն և Ա.Մ.-ն, պատասխանատու լինելով Կապռեկո» ՓԲ ընկերության հաշվապահական հաշվառումը կազմակերպելու և ֆինանսական հաշվետվություններ ներկայացնելու և օրենքով նախատեսված մի շարք այլ պահանջները պահպանելու համար, վերոնշյալ ընկերության և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության հետ 2014 թվականի նոյեմբերի 5-ին կնքված պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին՝ 2017 թվականի հունվարի 17-ին կնքված համաձայնագրի հիման վրա՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությունից ստացել են 1 միլիարդ 980 միլիոն ՀՀ դրամ կանխավճար` տվյալ տարվա ընթացքում վառելիք մատակարարելու նպատակով: Վերոնշյալ համաձայնագրի կնքումից հետո ստացված 1 միլիարդ 980 միլիոն դրամի արդյունքում գոյացած 396 միլիոն ՀՀ դրամ շահութահարկը չվճարելու նպատակով, Մ.Մ.-ի և Լ.Ա.-ի կազմակերպմամբ, Տ.Ե.-ն և Ա.Մ.-ն ապրանքի մատակարարման համաձայնագրով նշված ընկերության հաշվին փոխանցված վերը նշված գումարը վերափոխել են փոխառությամբ տրամադրված գումարի, որից հետո, խախտելով Հարկային օրենսգրքի 53-րդ և 104-րդ հոդվածների պահանջները, 2018 և 2019 թվականների շահութահարկի տարեկան հաշվարկում մտցրել են խեղաթյուրված տվյալներ:
Դատախազը 2025 թվականի փետրվարի 19-ին հաստատել է Տ.Ե.-ի, Ա.Մ.-ի և Մ.Վ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Уголовное производство против еще трех лиц, обвиняемых в участии в преступной организации, созданной бывшим Чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения в Святом Престоле М.М., в отмывании денег и других преступлениях, было передано в суд прокурором
20/02/2025
19 февраля 2025 года прокурор передал в компетентный суд уголовное производство с утвержденным обвинительным заключением в отношении еще трех лиц, обвиняемых в участии в преступной организации, созданной бывшим Чрезвычайным и полномочным послом в Святом Престоле М.М., в отмывании денег, создании юридического лица и его использовании для осуществления незаконной деятельности, а также в уклонении от уплаты налогов в особо крупных размерах.
В рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом под надзором Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, было установлено, что бывший Чрезвычайный и полномочный посол в Святом Престоле М.М., совместно с Л.А., Т.Е., М.В. и другими лицами, в составе преступной организации, по предварительному сговору с Г.Х. и при содействии других лиц, создали юридическое лицо и использовали его для осуществления незаконной деятельности. Кроме того, М.М. в рамках соглашения с руководителями ряда компаний-резидентов Республики Армения выразил готовность использовать своё положение Чрезвычайного и Полномочного Посла Армении при Святом Престоле, Посла Армении при Суверенном Военном Мальтийском Ордене, а также свои связи с семьей Президента Республики Армения и оказываемое ими влияние, в обмен на получение особо крупного незаконного вознаграждения через принадлежащую ему компанию «SAMTELL». В результате, с целью скрытия запрещенной деятельности, на счет организации, не являющейся резидентом, было зачислено 6 миллиардов 103 миллиона 104 тысячи драмов Армении, 12 миллионов 795 тысяч долларов США, 952 миллиона 281 тысяча российских рублей и 1700 евро.
В результате вышеупомянутой деятельности, резидентными компаниями Республики Армения был причинен ущерб государству в виде неуплаченных налогов в особо крупных размерах — 1 миллиард 504 миллиона 382 тысячи драмов Армении.
В  результате операций по переводу средств на счет организации, созданной для осуществления незаконной деятельности, в период с 2013 по 2018 годы на этот счет были переведены средства от различных резидентных и нерезидентных компаний, а также осуществлены наличные денежные операции физическими лицами, связанными с М.М. В результате была образована вышеупомянутая сумма в особо крупных размерах: 6 миллиардов 103 миллиона 104 тысячи армянских драмов, 12 миллионов 795 тысяч долларов США, 952 миллиона 281 тысяча российских рублей и 1700 евро. Почти все эти средства были впоследствии обналичены лицами, связанными с М.М. Часть из них была внесена наличными рядом лиц и смешана с финансовыми средствами ряда резидентных и нерезидентных организаций, связанных с М.М. Затем одно из предприятий, представленное учредителем и директором Б.С. и главным бухгалтером А.М., смешав полученные средства с другими деньгами, поступившими на счет компании, которые не были обоснованы законной деятельностью компании и имели преступное происхождение, инвестировало 11 миллиардов 154 миллиона 994 тысячи драмов в компанию «Велофирма» (отель «Double Tree by Hilton»), в конечном итоге легализовав преступным путем полученные средства в особенно крупных размерах.
В ходе предварительного расследования также было установлено, что М.М. и Л.А., являясь фактическими руководителями и ответственными лицами компании, занимающейся оптовой продажей топлива, которая была зарегистрирована 17 декабря 2012 года, организовали действия участников преступной организации. С 18 ноября 2014 года директор компании Т.Е. и главный бухгалтер компании А.М. включили искаженную информацию в налоговый расчет с целью неуплаты налога в особо крупных размерах, составляющего 396 миллионов армянских драмов.
В частности, М.М., являясь фактическим руководителем компании, занимающейся оптовой продажей топлива, совместно с Л.А., который был фактически ответственным за деятельность компании, обладая реальными данными о налогооблагаемой прибыли компании за 2019 год, поручили директору компании Т.Е. и главному бухгалтеру А.М. представить в налоговые органы искаженные данные с целью уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах, а также руководили совершением данного преступления.
С целью реализации преступного умысла Т.Е. и А.М., будучи ответственными за организацию бухгалтерского учета и подачу финансовых отчетов компании «Капреко» ОДО, а также за соблюдение других требований, предусмотренных законом, внесли изменения в контракт, заключенный 5 ноября 2014 года между вышеупомянутой компанией и ЗАО «Зангезурским медно-молибденовым комбинатом». На основании соглашения, подписанного 17 января 2017 года, они получили от ЗАО «Зангезурского медно-молибденового комбината» аванс в размере 1 миллиард 980 миллионов драмов для поставки топлива в течение того года. После заключения вышеупомянутого соглашения и получения аванса в размере 1 миллиард 980 миллионов драмов с целью уклонения от уплаты налога на прибыль в размере 396 миллионов драмов, организованные М.М. и Л.А., Т.Е. и А.М. перевели указанную сумму, переданную на счет компании по соглашению о поставке товара, в заемные средства. После этого, нарушив требования статей 53 и 104 Налогового кодекса, они внесли искаженные данные в годовой расчет налога на прибыль за 2018 и 2019 годы.
19 февраля 2025 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении Т.Е., А.М. и М.В. и передал материалы производства в уголовный суд общей юрисдикции города Ереван.