Դատարան հանձնված քրեական վարույթների աճ, պետությանը պատճառված շուրջ 300 հազար ԱՄՆ դոլար վնասի վերականգնում. ամփոփվել են Կոտայքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
20/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 19-ին ամփոփվել են Կոտայքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Կոտայքի մարզի դատախազ Կարեն Սուքիասյանը, Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Կարեն Սուքիասյանը ներկայացրել է Կոտայքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով մարզում նախաձեռնված քրեական վարույթներին, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին և այլն: Այս համատեքստում Կոտայքի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 4204 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 4046): Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1190 քրեական վարույթ՝ 1276 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 823 վարույթ՝ 860 անձի վերաբերյալ): 2024 թվականին դատարաններում ավարտվել է 1116 քրեական գործ՝ 1150 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 425 քրեական գործ՝ 446 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում հանցագործությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է 148 միլիոն 361 հազար դրամի գույքային վնաս, որից վերականգնվել է 119 միլիոն 445 հազար դրամը (շուրջ 300 հազար ԱՄՆ դոլար): Համայնքներին պատճառված 3 միլիոն 50 հազար դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Կոտայքի մարզի դատախազ Կարեն Սուքիասյանը, անդրադառնալով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներին, տեղեկացրել է, 2024 թվականին մարզի դատախազների կողմից դատարան է ներկայացվել 6 հայցադիմում, իսկ ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականից փոխանցված՝ Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից հարուցված հայցերով դատարանի վարույթում 2024 թվականին քննվել և քննվում է 10 հայց՝ ընդհանուր 104 միլիոն 272 հազար դրամ և 33 հազար ԱՄՆ դոլար հայցապահանջով:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանձնարարել է մարզի դատախազին 2025 թվականին, պահպանելով 2024 թվականին արձանագրված դրական ցուցանիշները, շարունակել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները:

On February 19, 2025, the activities of the Prosecutor’s Office of Kotayk Region for 2024 were summarized under the leadership of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan.
The summary meeting was attended by Yeghiazar Avagyan, the Deputy Prosecutor General of the RA, Karen Sukiasyan, the Prosecutor of Kotayk Region, Aharon Sahakyan, Governor of Kotayk Region, Mher Aprikyan, Secretary General of the Prosecutor’s Office, the leaders of the regional structures of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service, Investigative Committee and Prosecutors of the Prosecutor’s Office of the region and others.
Karen Sukiasyan presented the report on the activities of the Prosecutor's Office of Kotayk region for 2024, focusing, inter alia, on the criminal proceedings submitted to the court with an indictment by the prosecutors. In this context, the Prosecutor of the Region reported that during 2024, Prosecutor's Office of Kotayk Region submitted 4204 criminal proceedings (in 2023 - 4046). Judgments of conviction were delivered in 1190 criminal cases against 1276 persons (in 2023 - 425 criminal cases against 446 persons).
Property damage with the amount of AMD 148 million 361 thousand was caused to the state as a result of crimes during 2024, out of which AMD 119 million 445 thousand (over 300 thousand USD) was recovered. The damage of AMD 3 million 50 thousand caused to the communities was recovered.
Karen Sukiasyan, the Prosecutor of Kotayk Region, addressing the outcomes of the studies conducted in the scope of the competence of protection of state and community interests, informed that 6 claims were submitted to the court by the Prosecutors of the Region, in total, 10 claims are being examined on AMD 104 million 272 thousand and 33 thousand USD.
Anna Vardapetyan instructed the Prosecutor of Kotayk Region to maintain the positive indicators recorded in 2024 and continue the activities in the sphere of protection of state (community) interests.