Դատարան հանձնված քրեական վարույթների աճ, պետությանը պատճառված շուրջ 300 հազար ԱՄՆ դոլար վնասի վերականգնում. ամփոփվել են Կոտայքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
20/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 19-ին ամփոփվել են Կոտայքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Կոտայքի մարզի դատախազ Կարեն Սուքիասյանը, Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Կարեն Սուքիասյանը ներկայացրել է Կոտայքի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով մարզում նախաձեռնված քրեական վարույթներին, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին և այլն: Այս համատեքստում Կոտայքի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում նախաձեռնվել է 4204 քրեական վարույթ (2023 թվականին՝ 4046): Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1190 քրեական վարույթ՝ 1276 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 823 վարույթ՝ 860 անձի վերաբերյալ): 2024 թվականին դատարաններում ավարտվել է 1116 քրեական գործ՝ 1150 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 425 քրեական գործ՝ 446 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում հանցագործությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է 148 միլիոն 361 հազար դրամի գույքային վնաս, որից վերականգնվել է 119 միլիոն 445 հազար դրամը (շուրջ 300 հազար ԱՄՆ դոլար): Համայնքներին պատճառված 3 միլիոն 50 հազար դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Կոտայքի մարզի դատախազ Կարեն Սուքիասյանը, անդրադառնալով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներին, տեղեկացրել է, 2024 թվականին մարզի դատախազների կողմից դատարան է ներկայացվել 6 հայցադիմում, իսկ ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականից փոխանցված՝ Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից հարուցված հայցերով դատարանի վարույթում 2024 թվականին քննվել և քննվում է 10 հայց՝ ընդհանուր 104 միլիոն 272 հազար դրամ և 33 հազար ԱՄՆ դոլար հայցապահանջով:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանձնարարել է մարզի դատախազին 2025 թվականին, պահպանելով 2024 թվականին արձանագրված դրական ցուցանիշները, շարունակել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները:

Рост уголовных производств, переданных в суд; восстановление ущерба, причиненного государству в размере около 300 тысяч долларов США: подведены итоги работы Прокуратуры Котайкской области за 2024 год
20/02/2025
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 19 февраля 2025 года были подведены итоги работы Прокуратуры Котайкской области за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор Котайкской области Карен Сукясян, губернатор Котайкской области Арарат Саакян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, а также руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Национальной службы безопасности и Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие.
Карен Сукясян представил отчет о работе Прокуратуры Котайкской области за 2024 год, в котором, среди прочего, рассмотрены инициирование в области уголовные дела, а также уголовные дела, переданные в суд с обвинительным заключением, и другие вопросы. В этом контексте прокурор Котайкской области сообщил, что в 2024 году было инициировано 4204 уголовных производств (в 2023 году — 4046). Прокурорами Прокуратуры Котайкской области с обвинительным заключением в суд было передано 1190 уголовных производств в отношении 1276 человек (в 2023 году — 823 производств в отношении 860 человек). В 2024 году в судах было завершено 1116 уголовных дел в отношении 1150 человек (в 2023 году — 425 уголовных в отношении 446 человек).
В 2024 году в результате преступлений государству был причинен имущественный ущерб на сумму 148 миллионов 361 тысяча драмов, из которого было восстановлено 119 миллионов 445 тысяч драмов (около 300 тысяч долларов США). Ущерб, причиненный общинам на сумму 3 миллиона 50 тысяч драмов, был полностью восстановлен.
Ссылаясь на результаты проведенных исследований в рамках защиты государственных и местных интересов, прокурор Котайкской области Карен Сукясян, сообщил, что в 2024 году прокурорами области в суд было подано 6 исков. В целом, иски, переданные Прокуратурой Котайкской области с 2023 года, на общую сумму 104 миллиона 272 тысячи драмов и 33 тысячи долларов США, были рассмотрены или рассматриваются в суде в 2024 году.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян поручила прокурору области в 2025 году продолжить работу в сфере защиты государственных (муниципальных) интересов, сохраняя положительные показатели, зафиксированные в 2024 году.