Գլխավոր դատախազության պարզաբանումը՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Էմիլ Թորոսյանի վերաբերյալ
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը 2025 թվականի փետրվարի 18-ին զանգվածային լրատվության միջոցներով հայտարարություն էր տարածել, ի թիվս այլնի՝ նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստվում է արտահանձնել ազգությամբ հայ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Էմիլ Թորոսյանին. «Նախորդ շաբաթ քաղաքացին դիմել էր Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն՝ ապաստան հայցելու խնդրանքով։ ՀՀ Դատախազությունը չսպասելով Միգրացիոն ծառայություն դիմումի հասնելուն և դրա վերաբերյալ վարույթի հարուցմանը, որոշում է կայացրել արտահանձնել Է․Թորոսյանին, ինչը կհանգեցնի նրա՝ մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատություններրի մասին Եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված իրավունքների կոպտագույն խախտմանը»:
Ի պատասխան այս հրապարակման՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը հայտարարում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Էմիլ Թորոսյանը Հայաստանի Հանրապետությում ապաստան կամ փախստականի կարգավիճակ հայցելու նպատակով Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն (այսուհետ՝ ՆԳՆ ՄՔԾ) դիմելու իրավունքի մասին պատշաճ, իր համար հասկանալի լեզվով ծանուցվել է դեռևս 2023 թվականի մայիսի 21-ին, սակայն չի օգտվել այդ իրավունքից և սահմանված ժամկետում նման դիմում չի ներկայացրել համապատասխան լիազոր մարմին։
2024 թվականի հունիսի 20-ին Էմիլ Թորոսյանը ձերբակալվել է ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից, իսկ 2024 թվականի հուլիսի 12-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից հանձնման թույլտվության մասին որոշում է կայացվել։
Վերոնշյալ որոշումը տրամադրվել է ինչպես Էմիլ Թորոսյանին՝ նրա համար հասկանալի լեզվով, այնպես էլ նրա պաշտպանին։
Հանձնման թույլտվության մասին որոշման դեմ 2024 թվականի հուլիսի 22-ին Էմիլ Թորոսյանի պաշտպանի կողմից ներկայացվել է վերաքննիչ բողոք՝ Էմիլ Թորոսյանի՝ ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու հիմքով, որը 2024 թվականի օգոստոսի 7-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից մերժվել է:
Վերաքննիչ դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ ներկայացվել է հատուկ վերանայման վճռաբեկ բողոք, որը Վճռաբեկ դատարանի 2025 թվականի փետրվարի 7-ի որոշմամբ մերժվել է։
Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ փաստվել է, որ Էմիլ Թորոսյանի՝ ՀՀ քաղաքացի ճանաչվելու մասին պաշտպանական կողմի պնդումներն իրականությանը չեն համապատասխանում։

Разъяснение Генеральной прокуратуры относительно Эмиля Торосяна, гражданина Российской Федерации
18 февраля 2025 года офис Хельсинкской гражданской ассамблеи в Ванадзоре распространил заявление через средства массовой информации, в котором, среди прочего, указал, что Республика Армения готовится экстрадировать гражданина Российской Федерации армянской национальности Эмиля Торосяна: «На прошлой неделе гражданин обратился в Службу по вопросам миграции и гражданства с просьбой о предоставлении убежища. Генеральная прокуратура Армении, не дождавшись поступления заявления в Миграционную службу и возбуждения производства по нему, приняла решение об экстрадиции Э. Торосяна, что приведет к грубейшему нарушению его прав, гарантированных Европейской конвенцией о защите прав человека и основных свобод».
В ответ на эту публикацию Генеральная прокуратура Республики Армения заявляет, что гражданин Российской Федерации Эмиль Торосян был должным образом уведомлен на понятном для него языке о праве обратиться в Миграционную службу Министерства внутренних дел Республики Армения (далее — МГС МВД РА) с заявлением о предоставлении убежища или статуса беженца еще 21 мая 2023 года. Однако он не воспользовался этим правом и не подал соответствующее заявление в компетентный орган в установленный срок.
Эмиль Торосян был арестован компетентными органами Республики Армения 20 июня 2024 года, а 12 июля 2024 года было вынесено постановление Генеральной прокуратуры Республики Армения о разрешении на его экстрадицию.
Вышеуказанное постановление было предоставлено как Эмилю Торосяну на понятном для него языке, так и его защитнику.
22 июля 2024 года защитником Эмиля Торосяна была подана апелляционная жалоба на решение о разрешении на экстрадицию, основанная на гражданстве Эмиля Торосяна в Республике Армения, которая была отклонена 7 августа 2024 года Апелляционным уголовным судом.
Против вышеуказанного решения Апелляционного суда была подана кассационная жалоба, которая была отклонена решением Кассационного суда от 7 февраля 2025 года.
Постановлением Кассационного суда было установлено, что утверждения защитной стороны о гражданстве Эмиля Торосяна в Республике Армения не соответствуют действительности.