Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 17-ին ամփոփվել են Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գուրգեն Մադոյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Գուրգեն Մադոյանը ներկայացրել է Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին: Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի խոսքով՝ 2024 թվականի ընթացքում դատախազների կողմից իրավասու դատարան է հանձնվել 436 քրեական վարույթ՝ 498 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 227 քրեական վարույթ՝ 259 անձի վերաբերյալ): Առաջին ատյանի դատարաններում ավարտված 201 գործերով՝ 205 անձի վերաբերյալ, կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ:
Գուրգեն Մադոյանը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականին, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրություններ են իրականացվել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների զբոսայգիների, պուրակների և այգիների հողատարածքների սահմաններում գտնվող հողամասերի, նախկինում գործած թիվ 308 մանկապարտեզի իրացման, ինչպես նաև համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքերը վարձակալությամբ տրամադրելու ոլորտներում: Ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, Վարչական դատարան է ներկայացվել 6 հայցադիմում:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը, ի թիվս այլնի, դատախազներին հանձնարարել է 2025 թվականին ևս ուշադրության կենտրոնում պահել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը, իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ ակտիվացնել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորումների դեմ պայքարի աշխատանքները:

On February 17, 2025, under the leadership of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, the works of the Prosecutor's Office of Erebuni and Nubarashen administrative districts in 2024 were summarized.
The summary meeting was attended by Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General of Armenia, Rafayel Manukyan, Prosecutor of Yerevan, Gurgan Madoyan, Prosecutor of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts, Mher Aprikyan, Secretary General of the Prosecutor's Office, as well as representatives of the Investigative Committee, the Ministry of Internal Affairs, prosecutors of the Prosecutor's Office of the administrative district, and others.
Gurgen Madoyan presented the report on the works of the Prosecutor's Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts for 2024, inter alia, focusing on the criminal proceedings submitted to the court with an indictment by the prosecutors. According to the Prosecutor of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts, during 2024, prosecutors submitted 436 criminal proceedings to the competent court, involving 498 individuals (in 2023: 227 criminal proceedings, involving 259 individuals). In 201 cases completed in the courts of first instance, judgments of conviction were delivered, involving 205 individuals.
Gurgen Madoyan reported that in 2024, within the framework of protecting state and community interests, examinations were conducted regarding the land plots located within the boundaries of parks, squares, and gardens in Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of Yerevan, the case of the sale of the former No. 308 kindergarten, as well as the rental of real estate owned by the community. As a result of the examinations, criminal proceedings were initiated, and 6 claims were submitted to the administrative court.
The Prosecutor General of the Republic, inter alia, instructed the prosecutors to continue focusing on the protection of state (municipal) interests in 2025 and to intensify cooperation with law enforcement bodies in combating the illegal circulation of drugs and criminal groups with a criminal subculture.