Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 17-ին ամփոփվել են Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գուրգեն Մադոյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Գուրգեն Մադոյանը ներկայացրել է Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթներին: Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի խոսքով՝ 2024 թվականի ընթացքում դատախազների կողմից իրավասու դատարան է հանձնվել 436 քրեական վարույթ՝ 498 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 227 քրեական վարույթ՝ 259 անձի վերաբերյալ): Առաջին ատյանի դատարաններում ավարտված 201 գործերով՝ 205 անձի վերաբերյալ, կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ:
Գուրգեն Մադոյանը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականին, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրություններ են իրականացվել Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների զբոսայգիների, պուրակների և այգիների հողատարածքների սահմաններում գտնվող հողամասերի, նախկինում գործած թիվ 308 մանկապարտեզի իրացման, ինչպես նաև համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքերը վարձակալությամբ տրամադրելու ոլորտներում: Ուսումնասիրությունների արդյունքում՝ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, Վարչական դատարան է ներկայացվել 6 հայցադիմում:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը, ի թիվս այլնի, դատախազներին հանձնարարել է 2025 թվականին ևս ուշադրության կենտրոնում պահել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը, իրավապահ կառույցների հետ համագործակցությամբ ակտիվացնել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորումների դեմ պայքարի աշխատանքները:

Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 17 февраля 2025 года подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана за 2024 год.
На подведении итогов присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, Прокурор города Еревана Рафаэль Манукян, прокурор административных районов Эребуни и Нубарашен Гурген Мадоян, генеральный секретарь прокуратуры Мгер Априкян, представители Следственного комитета, Министерства внутренних дел, прокуроры прокуратуры административных районов, и другие.
Гурген Мадоян представил отчет о работе Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен за 2024 год, в котором, среди прочего, уделил внимание уголовным производствам, переданным в суд с обвинительным заключением прокурорами. По словам прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен, в 2024 году прокурорами было передано в компетентный суд 436 уголовных производств, касающихся 498 человек (в 2023 году — 227 уголовных производств, касающихся 259 человек). По 201 делу, завершенному в судах первой инстанции, в отношении 205 человек были вынесены обвинительные приговоры.
Гурген Мадоян сообщил, что в 2024 году в рамках защиты государственных и муниципальных интересов были проведены исследования земельных участков, расположенных в пределах парков, скверов и садов административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана, а также продажи бывшего детского сада № 308 и сдачи в аренду недвижимого имущества, принадлежащего общине. По результатам исследований были инициированы уголовные производства, а в Административный суд подано 6 исковых заявлений.
Генеральный прокурор Республики, среди прочего, поручила прокурорам в 2025 году продолжить уделять внимание защите государственных (муниципальных) интересов и активизировать совместную работу с правоохранительными органами в борьбе с незаконным оборотом наркотиков и группами криминальной субкультуры.