Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը. Եղեգնաձոր համայնքին կվերադարձվի 2 հողամաս
17/02/2025
Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը 2025 թվականի փետրվարի 12-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարվել է:
Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի սեփականության իրավունքը կգրանցվի նույն համայնքում գտնվող 2 հողամաի նկատմամբ: Յուրաքանչյուր հողամասի մակերեսը 800 քմ է, շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 1 միլիոն դրամ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի և ֆիզիկական անձանց միջև 2017 թվականի նոյեմբերի 7-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրերն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:

The court has granted another claim of the Prosecutor General's Office's for state interests protection. Two plots of land will be returned to the Yeghegnadzor community
17/02/2025
The claim filed by the Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was granted by the judgement of the Anti-Corruption Court on February 12, 2025.
After the judicial act enters into legal force, the ownership rights of the Yeghegnadzor community in Vayots Dzor region will be registered for two plots of land located in the same community. The area of each plot is 800 square meters, with the cadastral value, approximated to the market value, being about 1 million drams.
It should be reminded that the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office had requested the court to declare invalid the purchase and sale contracts signed on November 7, 2017, between the Yeghegnadzor community of Vayots Dzor region and individuals, as well as to apply the consequences of invalidity.