Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը. Եղեգնաձոր համայնքին կվերադարձվի 2 հողամաս
17/02/2025
Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը 2025 թվականի փետրվարի 12-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարվել է:
Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի սեփականության իրավունքը կգրանցվի նույն համայնքում գտնվող 2 հողամաի նկատմամբ: Յուրաքանչյուր հողամասի մակերեսը 800 քմ է, շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ շուրջ 1 միլիոն դրամ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի և ֆիզիկական անձանց միջև 2017 թվականի նոյեմբերի 7-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրերն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:

Иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры был удовлетворен решением Антикоррупционного суда от 12 февраля 2025 года.
После того как судебный акт вступит в законную силу, права собственности Ехегнадзорской общины Вайоцдзорского региона будут зарегистрированы на два земельных участка, расположенных в той же общине. Площадь каждого участка составляет 800 кв. м, кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет около 1 миллиона драмов.
Напоминаем, что Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры потребовал от суда признать недействительными договоры купли-продажи, заключенные 7 ноября 2017 года между Ехегнадзорской общиной Вайоцдзорской области и физическими лицами, а также применить последствия недействительности.