Ամփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 15-ին ամփոփվել են Շիրակի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Շիրակի մարզի դատախազ Արմեն Չիչոյանը, Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավար կազմը, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Արմեն Չիչոյանը ներկայացրել է Շիրակի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով դատախազների կողմից դատարան հանձնված քրեական վարույթներին ու դատարանների կողմից կայացված մեղադրական դատավճիռներին:
Այս համատեքստում մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում Շիրակի մարզի դատախազությունից Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է հանձնվել 509 քրեական վարույթ՝ 588 անձի նկատմամբ (2023 թվականին՝ 262 քրեական վարույթ՝ 296 անձի նկատմամբ), 522 քրեական գործով՝ 578 անձի վերաբերյալ, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 262 քրեական գործ՝ 298 անձի վերաբերյալ):
Արմեն Չիչոյանի խոսքով՝ 2024 թվականին Շիրակի մարզում արձանագրվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության 385 դեպք (2023 թվականին՝ 329 դեպք): Դեպքերը աճել են 56-ով կամ 17%-ով։ Դեպքերի աճին զուգահեռ՝ աճել է այս բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշը՝ 40,3%՝ 2023 թվականի 25,2%-ի դիմաց: 2023 թվականին արձանագրվել է իրացնելու նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերի 5,7%-ով նվազում. 2024 թվականին՝ 248 դեպք՝ 2023 թվականին արձանագրված 263 դեպքի դիմաց:
Աննա Վարդապետյանը Շիրակի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին հանձնարարել է գործընկեր իրավապահ կառույցների ներկայացուցիչների հետ համագործակցությամբ ակտիվացնել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի և մի շարք այլ ուղղություններով քննության որակի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները:

Подведены итоги работы Прокуратуры Ширакской области за 2024 год
Под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 15 февраля 2025 года были подведены итоги работы Прокуратуры Ширакской области за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор Ширакской области Армен Чичоян, Губернатор Ширакской области Давид Арушанян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководящий состав региональных подразделений Министерства внутренних дел, Национальной службы безопасности и Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие.
Армен Чичоян представил отчет о работе Прокуратуры Ширакской области за 2024 год, в котором, среди прочего, отметил уголовные производства, переданные прокурорами в суд, и обвинительные приговоры, вынесенные судами.
В этом контексте прокурор области сообщил, что в 2024 году Прокуратура Ширакской области направила в Суд общей юрисдикции первой инстанции 509 уголовных производств, касающихся 588 человек (в 2023 году — 262 уголовных производств, касающихся 296 человек). По 522 уголовным делам, касающимся 578 человек, были вынесены обвинительные приговоры (в 2023 году — по 262 уголовным делам, касающимся 298 человек).
По словам Армена Чичояна, в 2024 году в Ширакской области было зафиксировано 385 случаев незаконного оборота наркотиков (в 2023 году — 329 случаев). Количество случаев увеличилось на 56, что составляет 17% роста. В связи с увеличением количества случаев также возрос показатель раскрываемости преступлений данного типа — до 40,3%, по сравнению с 25,2% в 2023 году. В 2023 году было зафиксировано снижение случаев незаконного оборота наркотиков с целью сбыта на 5,7%. В 2024 году было зафиксировано 248 таких случаев, в то время как в 2023 году их было 263.
Анна Вардапетян поручила прокурору Ширакской области и прокурорам прокуратуры активизировать работу по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, а также улучшению качества расследования в ряде других направлений в сотрудничестве с представителями правоохранительных органов-партнеров.