Գլխավոր դատախազի հրամանով դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» կարգապահական տույժ
14/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 26-ի որոշման հիման վրա՝ Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի արդյունքում հաստատվել է, որ դատախազը ոչ պատշաճ է կատարել, իսկ մի շարք դեպքերում չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները:
Մասնավորապես՝ երկու անգամ նույն քրեական վարույթով Վերաքննիչ քրեական դատարան է ներկայացրել հատուկ վերանայման բողոք թերություններով, որը մեկ անգամ վերադարձվել է դատարանի կողմից, իսկ երկրորդ անգամ՝ թողնվել առանց քննության: Բացի այդ՝ քրեական վարույթներով նախաքննությունն անհարկի ձգձգվել է, դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման ակնհայտ հիմքերի առկայության պայմաններում չի կիրառվել ներգործության որևէ միջոց, ինչպես նաև հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի առկայության պայմաններում անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում չի հարուցվել:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2025 թվականի փետրվարի 7-ին ներկայացվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի քննարկմանը:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2025 թվականի փետրվարի 11-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի փետրվարի 12-ի որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:
Գլխավոր դատախազի փետրվարի 13-ի հրամանով՝ Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնն իջեցվել է մեկ աստիճանով և վերջինս փոխադրվել է  դատախազության դատախազի պաշտոնին:

Based on the decision of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, dated November 26, 2025, a disciplinary proceeding was initiated against the person holding an autonomous position at the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative District.
In the course of the proceeding, it was confirmed that the prosecutor failed to properly fulfill his official duties, and in several cases, did not fulfill them at all.
In particular, the prosecutor submitted an appeal for special review to the Court of Appeals under the same criminal case with deficiencies on two occasions. The first time, it was returned by the court, and the second time, it was left without examination. In addition, the preliminary investigation in the criminal proceedings was unjustifiably delayed, and despite the obvious grounds for applying prosecutorial influence, no such measures were taken. Furthermore, despite the existence of evidence proving the commission of a crime, no public criminal prosecution was initiated against the individual.
The results of the disciplinary proceeding was submitted to the Ethic Commission adjacent to the Prosecutor General of the Republic of Armenia on February 7, 2025.
By its decision of February 11, 2025, the Ethics commission confirmed the existence of disciplinary violation and the guilt of the Prosecutor.
Based on the decision of the Prosecutor General dated February 12, 2025, a disciplinary penalty in the form of “demotion of a position by one level” was applied against the person holding an autonomous position at the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative District.
By the order of the Prosecutor General dated February 13, the position of the Senior Prosecutor of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan city has been demoted by one level, and the individual has been transferred to the position of a Prosecutor at the Prosecutor's Office.