Գլխավոր դատախազի հրամանով դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» կարգապահական տույժ
14/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 26-ի որոշման հիման վրա՝ Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի արդյունքում հաստատվել է, որ դատախազը ոչ պատշաճ է կատարել, իսկ մի շարք դեպքերում չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները:
Մասնավորապես՝ երկու անգամ նույն քրեական վարույթով Վերաքննիչ քրեական դատարան է ներկայացրել հատուկ վերանայման բողոք թերություններով, որը մեկ անգամ վերադարձվել է դատարանի կողմից, իսկ երկրորդ անգամ՝ թողնվել առանց քննության: Բացի այդ՝ քրեական վարույթներով նախաքննությունն անհարկի ձգձգվել է, դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման ակնհայտ հիմքերի առկայության պայմաններում չի կիրառվել ներգործության որևէ միջոց, ինչպես նաև հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի առկայության պայմաններում անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում չի հարուցվել:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2025 թվականի փետրվարի 7-ին ներկայացվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի քննարկմանը:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2025 թվականի փետրվարի 11-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի փետրվարի 12-ի որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:
Գլխավոր դատախազի փետրվարի 13-ի հրամանով՝ Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնն իջեցվել է մեկ աստիճանով և վերջինս փոխադրվել է  դատախազության դատախազի պաշտոնին:

По приказу Генерального прокурора в отношении прокурора было применено дисциплинарное взыскание в виде «понижения по службе на одну ступень»
14/02/2025
На основании решения Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 26 ноября 2024 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Прокуратуре административных округов Аван и Нор Норк города Еревана, было возбуждено дисциплинарное производство.
В результате производства было установлено, что прокурор ненадлежащим образом исполнял свои обязанности, а в ряде случаев не исполнил их вовсе.
В частности, дважды по одному и тому же уголовному производству прокурор направил жалобу на специальное рассмотрение в Апелляционный уголовный суд с недостатками. В первый раз она была возвращена судом, а во второй — оставлена без рассмотрения. Кроме того, предварительное расследование по уголовным производствам было необоснованно затянуто, несмотря на явные основания для применения прокурорских мер воздействия, которые не были использованы. Также, несмотря на наличие доказательств совершения преступления, не было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении лица.
Результаты дисциплинарного производства были представлены на рассмотрение в комиссию по этике при Генеральном прокуроре РА 7 февраля 2025 года.
Комиссия по этике, на основании решения от 11 февраля 2025 года признала наличие дисциплинарного нарушения и виновность прокурора.
По решению Генерального прокурора Республики Армения от 12 февраля 2025 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Прокуратуре административных округов Авана и Нор Норка города Еревана, было применено дисциплинарное взыскание в виде «понижения по службе на одну ступень».
Приказом Генерального прокурора от 13 февраля 2025 года должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Авана и Нор Норка города Еревана была понижена на одну ступень, и последний был переведен на должность прокурора Прокуратуры.