Արարատի մարզում 2024 թվականի ընթացքում դատախազական գործունեության արդյունքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 900 հազար ԱՄՆ դոլարի գույքային վնասը. ամփոփվել են մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
13/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 12-ին Արտաշատ համայնքի Դատախազության նստավայրում ամփոփվել են Արարատի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, ներկայացնելով մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը, նշել է, որ նախորդ տարում Արարատի մարզում նախաձեռնվել է 4375 քրեական վարույթ՝ 2023 թվականի 3960 քրեական վարույթի դիմաց: 2024 թվականի ընթացքում մարզի դատախազության դատախազների կողմից կայացվել է 1276 հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշում՝ 2023 թվականին կայացված 830 որոշման դիմաց:
2024 թվականի ընթացքում քննված 4375 քրեական վարույթներից 3944-ով կայացվել են եզրափակիչ դատավարական ակտեր, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1031 քրեական վարույթ՝ 1068 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին 412 քրեական վարույթ՝ 440 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում դատարանում քննվել և ավարտվել է 559 գործ՝ 608 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 228 գործ՝ 249 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված 346 միլիոն 616 հազար ՀՀ դրամի (շուրջ 900 հազար ԱՄՆ դոլար) գույքային վնաս, այդ թվում՝ դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ համայնքին է վերադարձվել 78 միլիոն 259 հազար դրամ արժողությամբ 3 անշարժ գույք (2023 թվականին վերականգնվել էր 82 միլիոն 913 հազար դրամի գույքային վնաս, 2022 թվականին՝ 5 միլիոն 630 հազար դրամի գույքային վնաս):
2024 թվականի ընթացքում դատախազների կողմից ներկայացված միջնորդագրերի քննարկման արդյունքում իրավասու մարմնի կողմից 1 դեպքում դադարեցվել է հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերության գործունեությունը, 2 դեպքում տարբեր բնակավայրերի վարչական ղեկավարներ ազատվել են աշխատանքից:
2024 թվականի ընթացքում Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացրել է 5 ուսումնասիրություն, որոնք գտնվում են ընթացիկ փուլում, ինչպես նաև իրավասու դատարան է ներկայացրել 4 հայց՝ ընդհանուր 105 միլիոն 185 հազար դրամ հայցագնով:
Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանի խոսքով՝ մարզի տարածքում ձկնաբուծարանների անվան տակ ավազի ապօրինի արդյունահանման դեպքերի կանխարգելման նպատակով կատարվել են անհրաժեշտ ուսումնասիրություններ և ամփոփումներ, որոնց արդյունքում Դատախազությունը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը ներկայացրել է 9 առաջարկություններ՝ համապատասխան իրավական ակտերում օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու նպատակով: Դատախազությունը նաև առաջարկել է լրացում կատարել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015 թվականի մարտի 19-ի N 596-Ն որոշման մեջ:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտն ու ընդգծել, որ դատախազական լիազորությունների շրջանակում անհրաժեշտ է հետևողական լինել, որ պետությանն ու համայնքներին վերադարձված գույքերն ու դրամական միջոցները դառնան հանրային բարիք, դրանք ծառայեն հանրօգուտ նպատակներին:
Աննա Վարդապետյանը Արարատի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հարձնարարականներ, սահմանել ժամկետներ:

On February 12, 2025, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia visited the Prosecutor’s Office of Artashat community for summarizing the work implemented by the Prosecutor’s Office of Ararat region during 2024.
Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General of the RA, Vardan Poghosyan, Prosecutor of Ararat region, Sedrak Tevonyan, Head of Ararat region, Mher Aprikyan, Secretary General of the Prosecutor’s Office, Heads of regional offices of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service and Investigation Committee, prosecutors of the Prosecutor’s Office of the region also participated in the meeting.
Vardan Poghosyan, Prosecutor of Ararat region represented the report of works of the Prosecutor’s Office during 2024 and highlighted that 4375 criminal proceedings were initiated in the region during the previous year against 3960 criminal proceedings initiated during 2023. The prosecutors of the region rendered 1276 decisions on initiating public criminal prosecution during 2024, against 830 decisions rendered during 2023.
Final judicial acts were rendered under 3944 criminal proceedings (from 4375 criminal proceedings), 1031 criminal proceedings regarding 1068 persons were submitted to the court with signed indictments during 2024 (412 criminal proceedings regarding 440 persons during 2023).
559 cases regarding 608 persons were examined in the court during 2024 (228 cases regarding 249 persons during 2023).
Property damage in the amount of AMD 346 million 616 thousand (about USD 900 thousand) caused to the state and community was recovered during 2024. Based on the written motion of the prosecutor 3 immovable properties with the value of AMD 78 million 259 thousand was returned to the community (property damage in the amount of AMD 82 million 913 thousand was recovered during 2023, and property damage in the amount of AMD 5 million 630 thousand during 2022).
As a result of examination of the written motion submitted by the prosecutors during 2024, the competent authority ceased the operation of one company engaged in mining industry and in two cases administrative heads of different settlements were dismissed from the positions held.
During 2024, in the scope of the power of protection of state and community interests, 5 examinations are pending at the Prosecutor’s Office of Ararat region, and 4 claims were submitted to the competent court with the total cost of the claim amounting to AMD 105 million 185 thousand.
According to Vardan Petrosyan, Prosecutor of Ararat region for the purpose of preventing illegal sand extraction under the guise of fish farms necessary examinations were carried out, as a result whereof the Prosecutor’s Office submitted 9 proposals to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure. The Prosecutor’s Office suggested also making amendments in Decision № 596-N of the Government of the Republic of Armenia dated March 19, 2015.
RA Prosecutor General gave an assignment to the prosecutors to keep the field of state (community) interests protection in the center of their attention, and emphasized that within the framework of prosecutorial powers, it is necessary to follow up the return of the property and funds to the state and communities, so that they become a public good and serve public benefit purposes.
Anna Vardapetyan gave several assignments to the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ararat region and other prosecutors of the Prosecutor’s Office and defined deadlines for the implementation thereof.