Արարատի մարզում 2024 թվականի ընթացքում դատախազական գործունեության արդյունքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 900 հազար ԱՄՆ դոլարի գույքային վնասը. ամփոփվել են մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
13/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 12-ին Արտաշատ համայնքի Դատախազության նստավայրում ամփոփվել են Արարատի մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, ներկայացնելով մարզի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը, նշել է, որ նախորդ տարում Արարատի մարզում նախաձեռնվել է 4375 քրեական վարույթ՝ 2023 թվականի 3960 քրեական վարույթի դիմաց: 2024 թվականի ընթացքում մարզի դատախազության դատախազների կողմից կայացվել է 1276 հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշում՝ 2023 թվականին կայացված 830 որոշման դիմաց:
2024 թվականի ընթացքում քննված 4375 քրեական վարույթներից 3944-ով կայացվել են եզրափակիչ դատավարական ակտեր, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1031 քրեական վարույթ՝ 1068 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին 412 քրեական վարույթ՝ 440 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում դատարանում քննվել և ավարտվել է 559 գործ՝ 608 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 228 գործ՝ 249 անձի վերաբերյալ):
2024 թվականի ընթացքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված 346 միլիոն 616 հազար ՀՀ դրամի (շուրջ 900 հազար ԱՄՆ դոլար) գույքային վնաս, այդ թվում՝ դատախազի միջնորդագրի հիման վրա՝ համայնքին է վերադարձվել 78 միլիոն 259 հազար դրամ արժողությամբ 3 անշարժ գույք (2023 թվականին վերականգնվել էր 82 միլիոն 913 հազար դրամի գույքային վնաս, 2022 թվականին՝ 5 միլիոն 630 հազար դրամի գույքային վնաս):
2024 թվականի ընթացքում դատախազների կողմից ներկայացված միջնորդագրերի քննարկման արդյունքում իրավասու մարմնի կողմից 1 դեպքում դադարեցվել է հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերության գործունեությունը, 2 դեպքում տարբեր բնակավայրերի վարչական ղեկավարներ ազատվել են աշխատանքից:
2024 թվականի ընթացքում Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացրել է 5 ուսումնասիրություն, որոնք գտնվում են ընթացիկ փուլում, ինչպես նաև իրավասու դատարան է ներկայացրել 4 հայց՝ ընդհանուր 105 միլիոն 185 հազար դրամ հայցագնով:
Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանի խոսքով՝ մարզի տարածքում ձկնաբուծարանների անվան տակ ավազի ապօրինի արդյունահանման դեպքերի կանխարգելման նպատակով կատարվել են անհրաժեշտ ուսումնասիրություններ և ամփոփումներ, որոնց արդյունքում Դատախազությունը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը ներկայացրել է 9 առաջարկություններ՝ համապատասխան իրավական ակտերում օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու նպատակով: Դատախազությունը նաև առաջարկել է լրացում կատարել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015 թվականի մարտի 19-ի N 596-Ն որոշման մեջ:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտն ու ընդգծել, որ դատախազական լիազորությունների շրջանակում անհրաժեշտ է հետևողական լինել, որ պետությանն ու համայնքներին վերադարձված գույքերն ու դրամական միջոցները դառնան հանրային բարիք, դրանք ծառայեն հանրօգուտ նպատակներին:
Աննա Վարդապետյանը Արարատի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հարձնարարականներ, սահմանել ժամկետներ:

В результате прокурорской деятельности в Араратской области в 2024 году был восстановлен имущественный ущерб, причинённый государству и общинам, на сумму 900 тысяч долларов США. Подведены итоги работы прокуратуры области за 2024 год
13/02/2025
Под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 12 февраля 2025 года в здании Прокуратуры общины Арташат подведены итоги работы Прокуратуры Араратской области за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор Армавирской области Вардан Погосян, марзпет Армавирской области Седрак Тевонян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Национальной службы безопасности и Следственного комитета, прокуроры прокуратуры области и другие.
Прокурор Араратской области Вардан Погосян, представляя отчет о работе областной прокуратуры за 2024 год, отметил, что в прошлом году в Араратской области было возбуждено 4375 уголовных производств, по сравнению с 3960 уголовными производствами в 2023 году. В течение 2024 года прокурорами областной прокуратуры было принято 1276 решений о возбуждении публичного уголовного преследования, по сравнению с 830 решениями, принятыми в 2023 году.
В течение 2024 года по 4375 рассмотренным уголовным производствам было принято 3944 итоговых процессуальных акта, с обвинительным заключением в суд было передано 1031 уголовное производство, касающееся 1068 человек (в 2023 году — 412 уголовных производств, касающихся 440 человек).
В течение 2024 года в суде было рассмотрено и завершено 559 дел, касающихся 608 человек (в 2023 году — 228 дел, касающихся 249 человек).
В течение 2024 года был восстановлен имущественный ущерб, причинённый государству и общине, на сумму 346 миллионов 616 тысяч армянских драмов (около 900 тысяч долларов США), в том числе на основе ходатайства прокурора было возвращено 3 объекта недвижимости стоимостью 78 миллионов 259 тысяч драмов. В 2023 году был восстановлен имущественный ущерб на сумму 82 миллиона 913 тысяч драмов, в 2022 году — на сумму 5 миллионов 630 тысяч драмов.
В течение 2024 года в результате рассмотрения ходатайств, представленных прокурорами, компетентными органами в одном случае была приостановлена деятельность компании, занимающейся добычей полезных ископаемых, в двух случаях административные руководители различных населённых пунктов были освобождены от должности.
В течение 2024 года Прокуратура Араратской области в рамках полномочий по защите государственных и муниципальных интересов провела 5 исследований, которые находятся на текущем этапе, а также подала в компетентный суд 4 иска на общую сумму 105 миллионов 185 тысяч драмов.
По словам прокурора Араратской области Вардана Погосяна, с целью предотвращения случаев незаконной добычи песка под видом рыбоводческих хозяйств были проведены необходимые исследования и обобщения, по результатам которых прокуратура представила 9 предложений Министерству территориального управления и инфраструктур с целью внесения законодательных изменений в соответствующие правовые акты. Прокуратура также предложила внести изменения в постановление правительства Республики Армения № 596-Н от 19 марта 2015 года.
Генеральный прокурор Республики поручила уделить внимание защите государственных (муниципальных) интересов и подчеркнула, что в рамках прокурорских полномочий необходимо быть последовательными в том, чтобы имущество и денежные средства, возвращенные государству и общинам, стали общественным благом и служили общественно полезным целям.
Анна Вардапетян дала ряд поручений прокурору Араратской области и прокурорам прокуратуры области, установив сроки.