Դատարան հանձնված քրեական վարույթների աճ. ամփոփվել են Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
12/02/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 12-ին ամփոփվել են Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազ Սևակ Պողոսյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազ Սևակ Պողոսյանը ներկայացրել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը՝ ի թիվս այլնի անդրադառնալով դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված վարույթներին:
Սևակ Պողոսյանի խոսքով՝ 2024 թվականի ընթացքում Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների  դատախազության դատախազների հսկողության ներքո գտնված քրեական վարույթներից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 672 վարույթ՝ 731 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 566 վարույթ՝ 635 անձի վերաբերյալ): 2024 թվականին դատարանում ավարտվել է 617 անձի վերաբերյալ 585 գործ  (2023 թվականին` 382 գործ՝ 402 անձի վերաբերյալ):
Հանրապետության գլխավոր դատախազը, ի թիվս այլնի, դատախազներին հանձնարարել է 2025 թվականին ևս ուշադրության կենտրոնում պահել պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը: «Քաղաքացիների կողմից մեզ  ուղղված բողոքները կարդում եմ անձամբ, ըստ դրա հստակեցնում եմ ձեզ ուղղված իմ պահանջները, առաջնահերթությունները: Դատախազության կադրային քաղաքականությունն էլ իրականացվում  է յուրաքանչյուր դատախազի աշխատանքի որակի գնահատման հիման վրա: Ի՞նչ եմ ակնկալում յուրաքանչյուր դատախազից՝ անտարբեր չլինել ձեր աշխատանքի նկատմամբ, լինել պատասխանատու. յուրաքանչյուր վարույթ մարդու ճակատագիր է»,- նշել է Աննա Վարդապետյանն ու մի շարք ուղղություններով տվել հանձնարարականներ, սահմանել ժամկետներ:

Под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 12 февраля 2025 года подведены итоги работы Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор города Еревана Рафаэль Манукян, прокурор административных округов Кентон и Норк-Мараш Севак Погосян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, представители Следственного комитета, Министерства внутренних дел, прокуроры прокуратуры административных округов и другие.
Прокурор административных округов Кентрон и Норк-Мараш Севак Погосян представил отчет о работе Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш за 2024 год, в котором, среди прочего, обратил внимание на уголовные производства, переданные в суд с обвинительным заключением прокурорами.
По словам Севака Погосяна, в течение 2024 года прокурорами Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш было передано в суд 672 уголовных производства с обвинительными заключениями, касающихся 731 человека (в 2023 году — 566 производств, касающихся 635 человек). В 2024 году в суде было завершено 585 дел по 617 лицам (в 2023 году — 382 дела по 402 лицам).
Генеральный прокурор Республики, среди прочего, поручила прокурорам в 2025 году продолжить уделять внимание защите государственных (муниципальных) интересов. «Я лично читаю жалобы, направленные к нам гражданами, и на основе этого уточняю свои требования и приоритеты для вас. Кадровая политика Прокуратуры также реализуется на основе оценки качества работы каждого прокурора. Что я ожидаю от каждого прокурора — не быть равнодушными к вашей работе, быть ответственными. Каждое производство — это судьба человека», — отметила Анна Вардапетян и дала поручения по ряду направлений, установив сроки.