Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների կիրարկման դեպարտամենտի ղեկավար Լիլյա Գրետարսդոտիրի գլխավորած պատվիրակությանը: Պատվիրակության կազմում են եղել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչության իրավական բարեփոխումերի և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին Գլխավոր դատախազությունում և նշել, որ նման հանդիպումները հնարավորություն են ընձեռում ընդգծել ՀՀ դատախազության և ԵԽ համապատասխան մարմինների միջև համագործակցության արդյունավետությունն ու նախանշել փոխգործակցության հեռանկարները:
Այդ համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության գործընկերների հետ համատեղ կազմակերպված բարձրաստիճան խորհրդաժողովները՝ «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» և «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմաներով, ինչպես նաև 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին Երևանում կազմակերպված՝ Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի կարծիքների հայերեն ժողովածուի շնորհանդեսը:
Լիլյա Գրետարսդոտիրը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին ընդունելության, համատեղ իրականացված ծրագրերի արդյունքներին անդրադառնալու համար և ընդգծել, որ ՀՀ դատախազության հետ համագործակցությունը, ի թիվս այլնի, բովանդակային առումով լավագույն օրինակներից է:
Պատասխանելով ԵԽ բարձրաստիճան ներկայացուցչի՝ Դատախազության առաջնահերթությունների վերաբերյալ հարցին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնացրել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և կիբերհանցավորության դեմ պայքարի ոլորտներն ու ներկայացրել այդ ուղղություններով իրականացված աշխատանքները և արձանագրված արդյունքները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ, անդրադարձել են համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու հեռանկարներին:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла делегацию во главе с начальником Департамента внедрения прав человека, правосудия и стандартов правового сотрудничества Совета Европы Лилией Гретарсдоттир. В состав делегации входили заместитель директора отдела программ сотрудничества в области правовой реформы и прав человека внедрения прав человека, правосудия и стандартов правового сотрудничества Совета Европы Лилит Данегян, глава офиса Совета Европы в Ереване Максим Лонганге и другие.
Анна Вардапетян приветствовала высокопоставленных должностных лиц Совета Европы и отметила, что подобные встречи дают возможность подчеркнуть эффективность сотрудничества прокуратуры Армении с соответствующими органами Совета Европы и наметить перспективы взаимодействия.
В этом контексте Генеральный прокурор Республики Армения высоко оценила организованные совместно с партнерами из Совета Европы и Европейского союза конференции высокого уровня на темы «Независимость прокуратуры как гарант верховенства закона» и «Повышение эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью», а также организованную в Ереване 15 ноября 2024 года презентацию сборника мнений Консультативного совета европейских прокуроров.
Лилия Гретарсдоттир поблагодарила Анну Вардапетян за прием, за размышления о результатах совместно реализованных программ и подчеркнула, что сотрудничество с Прокуратурой Республики Армения является одним из лучших примеров в том числе и с точки зрения содержания.
Отвечая на вопрос высокопоставленного представителя Совета Европы относительно приоритетов Прокуратуры, генеральный прокурор Республики Армения выделила направления взыскания незаконного имущества и борьбы с киберпреступностью, а также представила проделанную в этих направлениях работу и зафиксированные результаты.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг представляющих взаимный интерес вопросов, а также затронули перспективы реализации новых совместных проектов.