Գլխավոր դատախազը հյուրընկալել է «Եվրասիա» ավագ դպրոց վարժարանի և «Պատանի իրավաբանի դպրոց»-ի սաներին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի փետրվարի 6-ին հյուրընկալել է Եվրասիա միջազգային համալսարանի «Եվրասիա» ավագ դպրոց վարժարանի և «Պատանի իրավաբանի դպրոց»-ի սաներին:
Աննա Վարդապետյանը ճանաչողական այցով Գլխավոր դատախազությունում գտնվող աշակերտներին ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը:
Դպրոցների սաների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Դատախազության գործառույթներին, լիազորություններին, դատախազներին և դատախազների թեկնածուներին օրենքով ներկայացվող կրթական, մասնագիտական պահանջներին, անձնային որակներին, այդ թվում՝ բարեվարքության պահանջներին:
Պատասխանելով աշակերտներից մեկի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում արձանագրված արդյունքերի մասին հարցին՝ Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով առաջին վճիռն է մտել օրինական ուժի մեջ, որի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ: Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է նաև 50 հազար 720 եվրոյին համարժեք շուրջ 22 միլիոն դրամ:
Գլխավոր դատախազություն կատարած այցի շրջանակում աշակերտները շրջել են նաև Դատախազության թանգարանում, ծանոթացել Դատախազության պատմությանը:

The Prosecutor General hosted the students of the Eurasia High School and Young Lawers School
On February 6, 2025, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, hosted students from the Eurasia High School and the Young Lawyers School of the Eurasia International University.
Anna Vardapetyan introduced the priorities of the Prosecutor’s Office to the students in the scope of study visit at the Prosecutor General’s Office aimed at the fight against corruption, confiscation of propery of illegal origin and protection of state and community interests.
In the course of conversation with the students in the format of question-and-answer, the Prosecutor General of the Republic of Armenia touched upon the functions and powers of the Prosecutor General's Office, the training and professional requirements foreseen for prosecutors and candidates for prosecutors and personal qualities, including requirements for good conduct.
Responding to the question asked by a student regarding the outcomes recorded in the field of confiscation of property of illegal origin, Anna Vardapetyan informed that the first decision on cases of confiscation of property of illegal origin has entered into legal force, on the ground of which the Republic of Armenia received the right of property of 1 apartment located on Vardanants Street, Yerevan and 1 residential house located in Arinj community of Kotayk region. About AMD 22 million, equivalent to 50 thousand 720 euros, was also confiscated in favor of the Republic of Armenia.
In the scope of the visit to the Prosecutor General’s Office, the students also made tour at the the Museum of the Prosecutor’s Office and got acquainted with the history of the Prosecutor’s Office.