Գլխավոր դատախազը հյուրընկալել է «Եվրասիա» ավագ դպրոց վարժարանի և «Պատանի իրավաբանի դպրոց»-ի սաներին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի փետրվարի 6-ին հյուրընկալել է Եվրասիա միջազգային համալսարանի «Եվրասիա» ավագ դպրոց վարժարանի և «Պատանի իրավաբանի դպրոց»-ի սաներին:
Աննա Վարդապետյանը ճանաչողական այցով Գլխավոր դատախազությունում գտնվող աշակերտներին ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը:
Դպրոցների սաների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Դատախազության գործառույթներին, լիազորություններին, դատախազներին և դատախազների թեկնածուներին օրենքով ներկայացվող կրթական, մասնագիտական պահանջներին, անձնային որակներին, այդ թվում՝ բարեվարքության պահանջներին:
Պատասխանելով աշակերտներից մեկի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում արձանագրված արդյունքերի մասին հարցին՝ Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով առաջին վճիռն է մտել օրինական ուժի մեջ, որի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում գտնվող 1 բնակարանի և Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող 1 բնակելի տան նկատմամբ: Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է նաև 50 հազար 720 եվրոյին համարժեք շուրջ 22 միլիոն դրամ:
Գլխավոր դատախազություն կատարած այցի շրջանակում աշակերտները շրջել են նաև Դատախազության թանգարանում, ծանոթացել Դատախազության պատմությանը:

6 февраля 2025 года Генеральный прокурор приняла учеников старшей школы-гимназии «Евразия» и «Школы юного юриста».
Анна Вардапетян представила ученикам, находившимся в Генеральной прокуратуре в ходе ознакомительного визита, приоритетные направления деятельности Прокуратуры, направленные на борьбу с коррупцией, конфискацию имущества с незаконным происхождением, защиту государственных и общинных интересов.
В ходе беседы в формате вопрос-ответа с учениками школ Генеральный прокурор Республики Армения затронула функции и полномочия Прокуратуры, требования закона к прокурорам и кандидатам на должность прокурора в плане образования и профессиональной подготовки, а также личных качеств, включая требования к моральному поведению.
Отвечая на вопрос одного из учеников о достигнутых результатах в сфере взыскания имущества незаконного происхождения, Анна Вардапетян сообщила, что первый вердикт по делу о взыскании имущества незаконного происхождения вступил в законную силу, на основании которого право собственности Республики Армения было зарегистрировано на одну квартиру, расположенную на улице Вардананц в Ереване, и на один жилой дом, расположенный в общине Ариндж Котайкской области. В пользу Республики Армения также было конфисковано имущество, эквивалентное 50 720 евро, что составляет около 22 миллионов драмов.
В рамках визита в Генеральную прокуратуру ученики также побывали в музее Прокуратуры, ознакомившись с ее историей.