Գլխավոր դատախազի հրամանով «պաշտոնից ազատում» տեսակի տույժ է նշանակվել դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի հունվարի 7-ի որոշման հիման վրա՝ Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը պարբերաբար խախտել է աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները, դատախազի վարքագծի կանոնները և չի կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները, մասնավորապես՝ առանց որևէ իրավական հիմքի՝ երկու աշխատանքային օր չի ներկայացել աշխատանքի:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2025 թվականի հունվարի 27-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2025 թվականի հունվարի 30-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունվարի 31-ի որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնից ազատում» տեսակի կարգապահական տույժ:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունվարի 31-ի հրամանով՝ Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի դատախազության դատախազն ազատվել է պաշտոնից:

Based on the decision of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia dated January 7, 2025, a disciplinary proceedings was initiated against the person holding an autonomous position at the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of the city of Yerevan.
In the scope of the proceedings it was confirmed that the prosecutor violated the internal rules of labour discipline, the rules of conduct of a prosecutor on the regular basis and failed to fulfill his official duties, in particular, failed to show up for work for two working days without any legal basis.
The results of the disciplinary proceedings were submitted to the Ethic Commission adjacent to the Prosecutor General of the Republic of Armenia on January 27, 2025.
By its decision of January 30, 2025, the Ethics commission confirmed the existence of disciplinary violation and the guilt of the Prosecutor.
Pursuant to the decision of the Prosecutor General dated January 31, 2025, disciplinary penalty in the form of “dismissal from office” was applied against the person holding an autonomous position at the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of the city of Yerevan.
Pursuant to the order of the Prosecutor General dated January 31, 2025, the prosecutor of the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of the city of Yerevan was dismissed from the position held.