Գլխավոր դատախազի հրամանով «պաշտոնից ազատում» տեսակի տույժ է նշանակվել դատախազի նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2025 թվականի հունվարի 7-ի որոշման հիման վրա՝ Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը պարբերաբար խախտել է աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները, դատախազի վարքագծի կանոնները և չի կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները, մասնավորապես՝ առանց որևէ իրավական հիմքի՝ երկու աշխատանքային օր չի ներկայացել աշխատանքի:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2025 թվականի հունվարի 27-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2025 թվականի հունվարի 30-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունվարի 31-ի որոշմամբ՝ Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնից ազատում» տեսակի կարգապահական տույժ:
Գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունվարի 31-ի հրամանով՝ Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի դատախազության դատախազն ազատվել է պաշտոնից:

По приказу Генерального прокурора прокурору назначено взыскание в виде «освобождения от должности»
На основании решения Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 7 января 2025 года в Прокуратуре административных округов Эребуни и Нубарашен города Еревана возбуждено дисциплинарное производство в отношении лица, занимающего автономную должность.
В рамках производства установлено, что прокурор неоднократно нарушал внутренние трудовые дисциплинарные правила, правила поведения прокурора и не исполнял свои должностные обязанности, в частности, не явился на работу без какого-либо правового основания в течение двух рабочих дней.
27 января 2025 года результаты дисциплинарного производства были направлены в Комиссию по этике при Генеральном прокуроре Республики Армения.
Своим решением от 30 января 2025 года Комиссия по этике подтвердила наличие дисциплинарного нарушения и виновность прокурора.
На основании решения Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 31 января 2025 года было назначено взыскание в виде «освобождения от должности» в отношении лица, занимающего автономную должность в Прокуратуре административных округов Эребуни и Нубарашен города Еревана.
По приказу Генерального прокурора от 31 января 2025 года прокурор Прокуратуре административных округов Эребуни и Нубарашен города Еревана был освобожден от должности.