Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի հոկտեմբեր, նոյեմբեր, դեկտեմբեր և 2025 թվականի հունվար ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
- Արևիկ Ավոյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Միհրան Բուլղադարյանն ազատվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Տաթևիկ Մարտիրոսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Ռոբերտ Մհերյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Դավիթ Ներսիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Անի Խուդավերդյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Տավուշի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Կոտայքի մարզի դատախազ Սևակ Պողոսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի պաշտոնին:
- Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալ Անդրանիկ Վարդանյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Էդուարդ Հովհաննիսյանը փոխադրվել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազ Արսեն Եղիազարյանը փոխադրվել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Խալուհի Մովսիսյանը փոխադրվել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Հրանտ Պողոսյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Գառնիկ Մարգարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազ Վիգեն Միլիտոնյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազ Ժորա Թովմասյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի դատախազության դատախազ Ռաֆիկ Դոխոյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազ Գևորգ Գևորգյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազի պաշտոնին:
- Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Տիգրան Պողոսյանը փոխադրվել է Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի տեղակալ Հայկ Մանանդյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Գագիկ Հայրապետյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազ Դիանա Կյուրեղյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Ռոլանդ Գրիգորյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ Կարեն Սուքիասյանը փոխադրվել է Կոտայքի մարզի դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Էդմոնդ Գրիգորյանը փոխադրվել է Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազ Գևորգ Մանուկյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Տավուշի մարզի դատախազության դատախազ Արևիկ Մարտիրոսյանը փոխադրվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Սևադա Ադամյանը փոխադրվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Հովհաննես Աղասարյանը նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Արտաշես Սահակյանը փոխադրվել է Տավուշի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Լիլիթ Նիկողոսյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արարատի կայազորի զինվորական դատախազ Գևորգ Խալաթյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
- Երևանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ Էդգար Շահումյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Հայկ Խաչատրյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Հովհաննես Սաֆարյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազ Արտաշես Ոսկանյանը փոխադրվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
- Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ Միհրան Մարտիրոսյանը փոխադրվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Կարապետ Հովսեփյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Արտակ Ավետիսյանը նշանակվել է Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Լոռու կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնից:
- Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ Էրիկ Աղաբալյանը փոխադրվել է Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Վահագն Վարդանյանը փոխադրվել է Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Շուշան Հոդաբաշյանը փոխադրվել է Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Կապանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը փոխադրվել է Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
- Կապանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազ Հարություն Անդրեասյանը փոխադրվել է Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Կապանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Հովհաննես Ալեքսանյանը փոխադրվել է Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Ելենա Կարապետյանը փոխադրվել է Սիսիանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Տավուշի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արամ Ավագյանը փոխադրվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Տավուշի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազ Մհեր Ղահրամանյանը փոխադրվել է Կապանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազ Հայկ Մարգարյանը փոխադրվել է Գեղարքունիքի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
- Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազ Մարգար Բաղդասարյանը փոխադրվել է Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:
- Գեղարքունիքի կայազորի զինվորական դատախազ Գարիկ Հայրապետյանը փոխադրել է Շիրակի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնին:

Staff reforms took place in the Prosecutor’s Office based on the orders of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, dated October, November, December 2024 and January 2025.
Arevik Avoyan was appointed to the position of Prosecutor of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office.
Mihran Bulghadaryan was dismissed from the position of Prosecutor of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office.
Tatevik Martirosyan was appointed to the position of Prosecutor of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office.
Robert Mheryan was appointed to the position of Senior Prosecutor of the Department of Cases of Crimes against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office and was dismissed from the position of prosecutor of the same department.
Davit Nersisyan was dismissed from the position of Senior Prosecutor of Malatia-Sebastia Administrative District of Yerevan City and was appointed to the position of Prosecutor of the Department of Cases of Crimes against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office.
Ani Khudaverdyan was dismissed from the position of Senior Prosecutor of Tavush Region and was appointed to the position of Prosecutor of the Department for Cases of Crimes against State Power.
Sevak Poghosyan was dismissed from the position of Prosecutor of Kotayk Region and was appointed to the position of Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
Andranik Vardanyan, Deputy Prosecutor of Kotayq Region, was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
Eduard Hovhannisyan, Deputy Prosecutor of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
Arsen Yeghiazaryan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kotayk Region, was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
Khaluhi Movsisyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik Region, was transferred to the position of Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
Hrant Poghosyan was appointed to the position of Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
Garnik Margaryan, Senior Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City, was dismissed from the position.
Vigen Militonyan, Prosecutor of Shengavit Administrative District of Yerevan City, was dismissed from the position.
Zhora Tovmasyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of Prosecutor of Shengavit Administrative District of Yerevan City.
Rafik Dokhoyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Yerevan City, was transferred to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shengavit Administrative District of Yerevan City.
Gevorg Gevorgyan, Prosecutor of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of Prosecutor of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan City.
Tigran Poghosyan, Deputy Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of Deputy Prosecutor of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan City.
Hayk Manandyan, Deputy Head of the Department for Special Assignments adjacent to the RA Prosecutor General, was transferred to the position of the Prosecutor of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City.
Gagik Hayrapetyan, Deputy Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of Deputy Prosecutor of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City.
Diana Kyureghyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir Region, was transferred to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City.
Roland Grigoryan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak Region, was transferred to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City.
Karen Sukiasyan, Deputy Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the RA Prosecutor General’s Office, was transferred to the position of Prosecutor of Kotayk Region.
Edmond Grigoryan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kotayk Region.
Gevorg Manukyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir Region, was dismissed from the position.
Arevik Martirosyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Tavush Region, was transferred to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir Region.
Sevada Adamyan, Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office, was transferred to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir Region.
Hovhannes Aghasaryan was appointed to the postion of Deputy Prosecutor of Tavush Region and was dismissed from the position of Senior Prosecutor of the same office.
Artashes Sahakyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Lori Region, was transferred to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Tavush Region.
Lilit Nikoghosyan was appointed to the postion of Senior Prosecutor of Ararat Region and was dismissed from the position of Prosecutor of the same office.
Gevorg Khalatyan, Military Prosecutor of Ararat Garrison, was transferred to the position of Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
Edgar Shahumyan, Deputy Military Prosecutor of Yerevan Garrison, was dismissed from the position.
Hayk Khachatryan, Deputy Prosecutor of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of Deputy Military Prosecutor of Yerevan Garrison.
Hovhannes Safaryan, Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office, was transferred to the position of Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
Artashes Voskanyan, Prosecutor of Tavush Garrison Military Prosecutor’s Office, was transferred to the position of Prosecutor of Ararat Garrison Military Prosecutor’s Office.
Mihran Martirosyan, Deputy Military Prosecutor of Shirak Garrison, was transferred to the position of Senior Prosecutor of Ararat Garrison Military Prosecutor’s Office.
Karapet Hovsepyan, Prosecutor of Ararat Garrison Military Prosecutor’s Office, was dismissed from the position.
Artak Avetisyan was dismissed from the position of Deputy Military Prosecutor of Lori Garrison and was appointed to the position of Military Prosecutor of Tavush Garrison.
Erik Aghabalyan, Deputy Military Prosecutor of Sisian Garrison, was transferred to the position of Deputy Military Prosecutor of Tavush Garrison.
Vahagn Vardanyan, Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office, was transferred to the position of Prosecutor of Tavush Garrison Military Prosecutor’s Office.
Shushan Hodabashyan, Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office, was transferred to the position of Prosecutor of Tavush Garrison Military Prosecutor’s Office.
Sergey Khachatryan, Deputy Military Prosecutor of Kapan Garrison, was transferred to the position of Deputy Military Prosecutor of Sisian Garrison.
Harutyun Andreasyan, Senior Prosecutor of Kapan Garrison Military Prosecutor’s Office, was transferred to the position of Senior Prosecutor of Sisian Garrison Military Prosecutor’s Office.
Hovhannes Aleksanyan, Prosecutor of Kapan Garrison Military Prosecutor’s Office, was transferred to the position of Prosecutor of Sisian Garrison Military Prosecutor’s Office.
Yelena Karapetyan, Prosecutor of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan City, was transferred to the position of Prosecutor of Sisian Garrison Military Prosecutor’s Office.
Aram Avagyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Tavush Region, was transferred to the position of Senior Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office.
Mher Ghahramanyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Tavush Region, was transferred to the position of Senior Prosecutor of Kapan Garrison Military Prosecutor’s Office.
Hayk Margaryan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Syunik Region, was transferred to the position of Prosecutor of Gegharkunik Garrison Military Prosecutor’s Office.
Margar Baghdasaryan, Military Prosecutor of Shirak Garrison, was transferred to the position of Military Prosecutor of Syunik Garrison.
Garik Hayrapetyan, Military Prosecutor of Gegharkunik Garrison, was transferred to the position of Military Prosecutor of Shirak Garrison.
Armine Sargsyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak Region, was dismissed from the position.