Արտաշավան համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը դատախազը հանձնել է իրավասու դատարան
13/01/2025
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Արագածոտնի մարզի Արտաշավան համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից (այսուհետ՝ Համայնքի նախկին ղեկավար) պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու վերաբերյալ վարույթի նյութերը:
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 16-ին Համայնքի նախկին ղեկավարի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) (2 դրվագ) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք) (2 դրվագ):
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ.
• Ղ.Կ.-ն, 1999-2021 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով Համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, աճուրդային հանձնաժողովի անդամների օժանդակությամբ, պայմաններ է ստեղծել Դ.Ի.-ի կողմից շուկայական արժեքից անհամեմատ ցածր գնով հողամասեր գնելու համար: «Հրապարակային սակարկությունների մասին» օրենքի և Հողային օրենսգրքի մի շարք խախտումներով իրականացված աճուրդի հիման վրա՝ Համայնքի նախկին ղեկավարը հաստատել է 2017 թվականի մարտի 24-ին կազմված աճուրդի մասին կեղծ արձանագրություն: Համաձայն արձանագրության՝ աճուրդը համարվել է կայացած, Դ.Ի.-ն ճանաչվել է աճուրդի հաղթող: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ 19,8 հա մակերեսով, 12 միլիոն 179 հազար դրամ շուկայական արժեքով և 13,5 հա մակերեսով, 9 միլիոն 39 հազար դրամ շուկայական արժեքով գյուղատնտեսական նպատակային նշանակության հողամասերը Դ.Ի.-ին են օտարվել 13 միլիոն 303 հազար դրամով:
• Համայնքի նախկին ղեկավարը, աճուրդային հանձնաժողովի անդամների օժանդակությամբ, պայմաններ է ստեղծել սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից շուկայական արժեքից անհամեմատ ցածր գնով հողամասեր գնելու համար: «Հրապարակային սակարկությունների մասին» օրենքի և Հողային օրենսգրքի մի շարք խախտումներով իրականացված աճուրդի հիման վրա՝ Համայնքի նախկին ղեկավարը հաստատել է 2017 թվականի հուլիսի 13-ին կազմված աճուրդի մասին կեղծ արձանագրություն: Համաձայն արձանագրության՝ աճուրդը համարվել է կայացած, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը ճանաչվել է աճուրդի հաղթող: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ 1,3 հա, 0,2 հա, 6,3 հա, 0,9 հա, 6,7 հա, 8,5 հա, 4,5 հա, 0,7 հա, 1,2 հա, 0,09 հա, 0,3 հա, 0,3 հա, 0,2 հա, 0,8 հա, 0,07 հա, 0,6 հա, 0,1 հա և 0,2 հա մակերեսով, ընդհանուր՝ 28 միլիոն 92 հազար դրամ շուկայական արժեքով գյուղատնտեսական նպատակային նշանակության հողամասերը սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանն են օտարվել 13 միլիոն 560 հազար դրամով:
Արագածոտնի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2024 թվականի փետրվարի 21-ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացրել հայցադիմում՝ ընդդեմ Դ.Ի.-ի և սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության՝ համապատասխանաբար 33,4719 հա և 33,681 հա մակերեսով հողամասերի օտարման աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ի վճռով Դատախազության հայցը բավարարվել է մասնակի. անվավեր է ճանաչվել 33,681 հա մակերեսով հողամասն օտարելու վերաբերյալ 2017 թվականի հուլիսի 13-ի աճուրդը։
Քրեական վարույթով ձեռք բերված նոր հանգամանքներով պայմանավորված՝ Դատախազությունն առաջիկայում մյուս՝ 33,4719 հա մակերեսով հողամասը համայնքին վերադարձնելու վերաբերյալ նոր հայց կներկայացնի Հակակոռուպցիոն դատարան:

Материалы уголовного производства о злоупотреблении должностными полномочиями и служебных подлогах, совершенных бывшим главой общины Арташаван, были переданы прокурором в компетентный суд
13/01/2025
27 декабря 2024 года прокурор передал материалы дела о злоупотреблении должностными полномочиями и служебных подлогах, совершенных бывшим главой общины Арташаван (в дальнейшем — бывший глава общины), в Антикоррупционный суд.
16 декабря 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование против бывшего главы общины на основании части 2 статьи 308 (злоупотребление должностными полномочиями, которое по неосторожности привело к тяжелым последствиям) и части 1 статьи 314 (служебный подлог) (2 эпизода) Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года.
В ходе расследования уголовного производства в Следственном комитете было установлено следующее:
• В период с 1999 по 2021 годы, занимая должность главы общины, Г.К. при содействии членов аукционной комиссии создал условия для покупки земельных участков Д.И. по цене, значительно ниже рыночной стоимости. На основе аукциона, проведенного с нарушением ряда положений Закона «О публичных торгах» и Земельного кодекса, бывший глава общины утвердил фальшивый протокол аукциона, составленный 24 марта 2017 года. Согласно протоколу, аукцион был признан состоявшимся, а Д.И. признан победителем аукциона. В результате вышеуказанных действий Д.И. были проданы сельскохозяйственные земельные участки площадью 19,8 га, рыночная стоимость которых составляла 12 миллионов 179 тысяч драмов, и площадью 13,5 га, рыночная стоимость которых составляла 9 миллионов 39 тысяч драмов, за 13 миллионов 303 тысячи драмов.
• Бывший глава общины при содействии членов аукционной комиссии создал условия для покупки земельных участков компанией с ограниченной ответственностью по цене, значительно ниже рыночной стоимости. На основе аукциона, проведенного с нарушением ряда положений Закона «О публичных торгах» и Земельного кодекса, бывший глава общины утвердил фальшивый протокол аукциона, составленный 13 июля 2017 года. Согласно протоколу, аукцион был признан состоявшимся, а компания ограниченной ответственности была признана победителем аукциона. В результате вышеуказанных действий земельные участки сельскохозяйственного назначения общей площадью 28,092 га, 1,3 га, 0,2 га, 6,3 га, 0,9 га, 6,7 га, 8,5 га, 4,5 га, 0,7 га, 1,2 га, 0,09 га, 0,3 га, 0,3 га, 0,2 га, 0,8 га, 0,07 га, 0,6 га, 0,1 га и 0,2 га, рыночная стоимость которых составляет 28 миллионов 92 тысячи драмов, были проданы обществу с ограниченной ответственностью за 13 миллионов 560 тысяч драмов.
Прокуратура Арагацотнского марза, в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, 21 февраля 2024 года подала исковое заявление в Антикоррупционный суд против Д.И. и общества с ограниченной ответственностью с требованием признать аукционы по продаже земельных участков площадью 33,4719 га и 33,681 га соответственно недействительными и применить последствия недействительности.
Решением Антикоррупционного суда от 18 декабря 2024 года иск Прокуратуры был частично удовлетворен. Признан недействительным аукцион от 13 июля 2017 года по продаже земельного участка площадью 33,681 га.
В связи с новыми обстоятельствами, полученными в ходе уголовного производства, Прокуратура в ближайшее время подаст новый иск в Антикоррупционный суд с требованием вернуть общине второй участок площадью 33,4719 га.