2025 թվականի հունվարի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 29 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 338 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5000 քմ մակերեսով և նույն թաղամասի թիվ 30 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 382 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 4997 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել վերոնշյալ հողամասերի օտարման աճուրդները և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը:

8 января 2025 года право собственности Республики Армения было зарегистрировано на земельный участок площадью 5000 тысяч кв. м, расположенный по адресу 29 квартала «Агавни ахбйур», общины Агавнадзор Котайкской области с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной стоимости 9 миллионов 338 тысяч драм, а также на земельный участок площадью 7997 тысяч кв. м, расположенный по адресу 30 того же квартала, с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной стоимости 9 миллионов 382 тысяч драм.
Напоминаем, что в рамках функции защиты государственных интересов Генеральная прокуратура подала иск в суд с требованием признать аукцион по отчуждению указанного земельного участка недействительным и применить последствия недействительности.
Решением Антикоррупционного суда от 1 ноября 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры.