2025 թվականի հունվարի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր համայնքի Աղավնու աղբյուր թաղամասի թիվ 29 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 338 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5000 քմ մակերեսով և նույն թաղամասի թիվ 30 հասցեում գտնվող՝ 9 միլիոն 382 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 4997 քմ մակերեսով հողամասերի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել վերոնշյալ հողամասերի օտարման աճուրդները և կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը:

Two land plots alienated in Kotayk Region with violation of the law were returned to the Republic of Armenia
08/01/2025
On January 8, 2025, the ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot with the surface of 5000 m2, located at 29 Aghavnu Aghbyur district, Aghavnadzor community, Kotayk region and having a cadastral value approximated to market value of the land plot amounting to AMD 9 million 338 thousand and land plot with the surface of 4997mlocated at the same quarter and having a cadastral value approximated to market value of the land plot amounting to AMD 9 million 382 thousand.
Let us remind that the Prosecutor General’s Office, in a claim submitted in the scope of state interests protection function, required to declare the auction of the abovementioned land plot invalid and apply result of invalidity.
By the decision dated November 1, 2024, the Anti-Corruption Court awarded the motion of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office.