Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 7-ին հաստատել է Արարատի մարզում կենդանու նկատմամբ առանձին դաժանություն դրսևորած անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել վերոնշյալ անձի նկատմամբ այն արարքի համար, որ նա կազմակերպել, ղեկավարել և անմիջականորեն մասնակցել է կատվի նկատմամբ՝ մեկ այլ անձի հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու գործողություններին, որոնք արտահայտվել են առանձին դաժանությամբ:
Անձի հետ խմբի կազմում հանցանք կատարած և ինքնությունը չպարզված այլ անձի վերաբերյալ վարույթն անջատվել է, նշանակվել է դատատեսաձայնագրային փորձաքննություն:

The prosecutor submitted to the court the criminal case regarding the person who treated an animal with particular cruelty in Ararat region
07/01/2025
On January 7, 2025 the prosecutor signed the indictment regarding the person who treated an animal with particular cruelty in Ararat region and submitted it to the competent court with the materials of the proceeding.
Let us remind that on December 27, 2024 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against the abovementioned person, as the latter organized, managed and participated in the actions committed in conspiracy with another person and with particular cruelty against a cat.
The proceedings regarding another person committing the crime in a group with abovementioned person and not identified in the scope of the proceedings was separated and forensic audio and video expertise was appointed.