Օրենքի խախտմամբ օտարված 4 հողամասերը կվերադարձվեն Եղեգնաձոր համայնքին. դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցը
2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցը: Դատարանն անվավեր է ճանաչել  Վայոց ձորի Եղեգնաձոր խոշորացված համայնքի Մալիշկա բնակավայրում գտնվող չորս հողամասերի՝ 2006-2007 թվականների աճուրդներն ու  վերականգնել է դրանց նկատմամբ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքը:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն դատարանն անվավեր է ճանաչել՝
• Վայոց ձորի Մալիշկա բնակավայրում գտնվող 0,1 հա մակերեսով հողամասի՝ 2006 թվականի սեպտեմբերի 29-ի աճուրդը: Որպես հետևանք՝ Դատարանն անվավեր է ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Մալիշկա համայնքի և Մ.Մ.-ի միջև 2006 թվականի դեկտեմբերի 8-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը, հողամասի նկատմամբ Մ.Մ.-ի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն ու վերականգնել 0,1 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքը:
• Վայոց ձորի Մալիշկա բնակավայրում գտնվող 0,15 հա մակերեսով հողամասի՝ 2007 թվականի օգոստոսի 6-ի աճուրդը: Որպես հետևանք՝ Դատարանն անվավեր է ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Մալիշկա համայնքի և Մ.Մ.-ի միջև 2007 թվականի սեպտեմբերի 25-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը, հողամասի նկատմամբ Մ.Մ.-ի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը և վերականգնել 0,15 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքը:
• Վայոց ձորի Մալիշկա բնակավայրում գտնվող 0,3 հա մակերեսով հողամասի՝ 2007 թվականի օգոստոսի 6-ի աճուրդը: Որպես հետևանք՝ Դատարանն անվավեր է ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Մալիշկա համայնքի և Մ.Մ.-ի միջև 2007 թվականի սեպտեմբերի 25-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը, հողամասի նկատմամբ Մ.Մ.-ի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն ու վերականգնել 0,3 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքը:
• Վայոց ձորի Մալիշկա բնակավայրում գտնվող 0,15 հա մակերեսով հողամասի՝ 2007 թվականի օգոստոսի 6-ի աճուրդը: Ոպես հետևանք՝ Դատարանն անվավեր է ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Մալիշկա համայնքի և Մ.Մ.-ի միջև 2007 թվականի սեպտեմբերի 25-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը, հողամասի նկատմամբ Մ.Մ-ի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը և վերականգնել 0,15 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքը։
Դատական ակտի՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, վերոնշյալ 4 հողամասերի նկատմամբ կգրանցվի Եղեգնաձոր խոշորացված համայնքի սեփականության իրավունքը:

Four land parcels that were unlawfully alienated will be returned to the Yeghegnadzor community. The court has granted the claim filed by the Prosecutor General's Office in the framework of the state interests protection
30/12/2024
On December 27, 2024, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Prosecutor General's Office for the protection of state interests. The court declared the auctions of four land parcels located in the village of Malishka of Yeghegnadzor enlarged community of Vayots Dzor, held in 2006-2007, invalid and restored the ownership rights of these land parcela to the Yeghegnadzor enlarged community of Vayots Dzor.
In particular, the Anti-Corruption Court declared invalid:
The auction of a 0.1-hectare land parcel located in the village of Malishka, Vayots Dzor, held on September 29, 2006. As a result, the court annulled the land purchase and sale agreement signed on December 8, 2006, between the Malishka community of Vayots Dzor and M.M., the state registration of M.M.'s ownership rights to the land plot, and restored the ownership rights to the 0.1-hectare land parcel to the Yeghegnadzor enlarged community of Vayots Dzor.
The Anti-Corruption Court declared invalid the auction of a 0.15-hectare land parcel located in the village of Malishka, Vayots Dzor, held on August 6, 2007. As a result, the court annulled the land purchase and sale agreement signed on September 25, 2007, between the Malishka community of Vayots Dzor and M.M., the state registration of M.M.'s ownership rights to the land parcel, and restored the ownership rights to the 0.15-hectare land parcel to the Yeghegnadzor enlarged community of Vayots Dzor.
The Anti-Corruption Court declared invalid the auction of a 0.3-hectare land parcel located in the village of Malishka, Vayots Dzor, held on August 6, 2007. As a result, the court annulled the land purchase and sale agreement signed on September 25, 2007, between the Malishka community of Vayots Dzor and M.M., the state registration of M.M.'s ownership rights to the land plot, and restored the ownership rights to the 0.3-hectare land plot to the Yeghegnadzor consolidated community of Vayots Dzor.
After the judicial act enters into legal force, the ownership rights to the aforementioned 4 land parcels will be registered under the Yeghegnadzor enlarged community.