2024 թվականի դեկտեմբերի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքի Արզական բնակավայրի թիվ 22 հասցեում գտնվող՝ 86 միլիոն 625 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 30,000 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի սեպտեմբերի 19-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը, որով Դատախազությունը պահանջել էր անվավեր ճանաչել նշված հողամասի օտարման աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:

Земельный участок, стоимостью около 87 миллионов драмов, который был незаконно отчужден в Чаренцаване, был возвращен государству
28 декабря 2024 года право собственности Республики Армения было зарегистрировано на земельный участок площадью 30 000 квадратных метров, расположенный по адресу: населённый пункт Арзакан 22, община Чаренцаван, Котайкская область, с кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной стоимости 86 миллионов 625 тысяч драмов.
Напоминаем, что решением Антикоррупционного суда от 19 сентября 2024 года был удовлетворён иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, в котором Прокуратура требовала признания аукциона по продаже указанного земельного участка недействительным и применения последствий недействительности.