2024 թվականի դեկտեմբերի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքի Արզական բնակավայրի թիվ 22 հասցեում գտնվող՝ 86 միլիոն 625 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 30,000 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի սեպտեմբերի 19-ի վճռով բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը, որով Դատախազությունը պահանջել էր անվավեր ճանաչել նշված հողամասի օտարման աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:

The land parcel, worth approximately AMD 87 million, which was unlawfully alienated in Charentsavan, has been returned to the state
30/12/2024
On December 28, 2024, the ownership right of the Republic of Armenia were registered to a 30,000 square meter land parcel located at 22 Arzakan street, Charentsavan community, Kotayk region, a cadastral value approximated to the market value of AMD 86 million 625 thousand.
It should be reminded that by the decision of the Anti-Corruption Court dated September 19, 2024, the claim filed by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office was granted, by which the Prosecutor's Office had demanded the annulment of the auction for the sale of the mentioned land parcel and the application of the results of invalidity.