Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ, Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին մասնակցել է ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստին:
Օրակարգային հարցերից մեկը վերաբերել է ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիա ստեղծելու առաջարկությանը, որի հիմքում ԵՊՀ-ի, ՀՀ գլխավոր դատախազության և «Հայ իրավաբանական միություն» կազմակերպության միջև օգոստոսին ստորագրված մտադրությունների վերաբերյալ հայտարարությունն է։
Լաբորատորիայի ստեղծմամբ կողմերը նպատակ ունեն համագործակցության միջոցով Հայաստանում զարգացնելու ժամանակակից իրավաբանական կրթությունը՝ նպաստելով իրավաբանական և հարակից կրթական ոլորտների միջև գիտելիքի ու փորձի փոխանակմանը, կրթության և պրակտիկայի արդիականացմանն ու կատարելագործմանը։
Իրավաբանական լաբորատորիան հիմնադրվել է որպես ԵՊՀ կառուցվածքային ստորաբաժանում, որը տեղակայվելու և գործելու է Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում։

Генеральный прокурор Республики Армения, член Совета попечителей Ереванского государственного университета Анна Вардапетян 25 декабря 2024 года приняла участие в заседании Совета попечителей ЕПУ.
Одним из вопросов повестки дня было предложение о создании Юридической лаборатории Ереванского государственного университета, основанное на заявлении о намерениях, подписанном в августе между ЕПУ, Генеральной прокуратурой РА и организацией «Армянский юридический союз».
Создание лаборатории направлено на развитие современного юридического образования в Армении через сотрудничество сторон, с целью содействия обмену знаниями и опытом между юридической и смежными образовательными сферами, а также обновлению и совершенствованию образования и практики.
Юридическая лаборатория была основана как структурное подразделение Ереванского государственного университета, которая будет расположена и функционировать в административном здании Генеральной прокуратуры.