Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 2-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը. Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղուն հարող տարածքում գտնվող՝ 12,400 քմ մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Վ.Թ.-ի միջև 2005 թվականի օգոստոսի 17-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Դատարանի վճռի հիման վրա՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 26-ին գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 2/5 հասցեում գտնվող «հատուկ պահպանվող տարածքներ» նպատակային նշանակությամբ 730 միլիոն 462 հազար դրամ կադաստրային արժեքով 12,400 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:

Земельный участок, отчужденный с нарушением закона, возвращен государству: зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельный участок стоимостью около 730 миллионов драмов
27/12/2024
По решению Антикоррупционного суда от 2 июля 2024 года был удовлетворен иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. Земельный участок площадью 12 400 квадратных метров, расположенный рядом с Цицернакабердским шоссе в Ереване, был возвращен Республике Армения.
В рамках функции по защите государственных интересов Генеральная прокуратура подала иск в суд с требованием признать недействительным договор купли-продажи, заключенный 17 августа 2005 года между мэром Еревана и В.Т., и применить последствия недействительности.
На основании решения суда от 26 декабря 2024 года было зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 12 400 квадратных метров, расположенный по адресу: проспект Цицернакаберд, 2/5 в Ереване, с кадастровой стоимостью 730 миллионов 462 тысячи драмов, предназначенный для «особо охраняемых территорий».