Հակակոռուպցիոն դատարանի 2024 թվականի հուլիսի 2-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը. Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղուն հարող տարածքում գտնվող՝ 12,400 քմ մակերեսով հողամասը:
Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Վ.Թ.-ի միջև 2005 թվականի օգոստոսի 17-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Դատարանի վճռի հիման վրա՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 26-ին գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 2/5 հասցեում գտնվող «հատուկ պահպանվող տարածքներ» նպատակային նշանակությամբ 730 միլիոն 462 հազար դրամ կադաստրային արժեքով 12,400 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:

The Anti-corruption court awarded the motion of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office by its decision dated July 2, 2024. The land plot with the surface of 12,400 m2 located at Tsitsernakaberd highway, city of Yerevan was returned to the Republic of Armenia.
The Prosecutor General’s Office, in the scope of the state interests protection function, submitted a motion to the court with the request to declare the sale and purchase agreement concluded between the municipality of Yerevan city and V.T. on August 17, 2005 invalid.
Based on the judgment of the court, on December 26, 2024, the ownership right of the Republic of Armenia was registered over the land plot with the surface of 12,400 m2 (the cadastral value whereof amounted to AMD 730 million 462 thousand), classified as “specially protected area”, located at 2/5 Tsitsernakaberd highway, city of Yerevan.