ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը դատապարտվել է 9 տարի ժամկետով ազատազրկման. դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
25/12/2024
Առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով խմբի կողմից կազմակերպված ավազակություն կատարելու մեջ մեղադրվող՝ ՀՀ ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը դատապարտվել է 9 տարի ժամկետով ազատազրկման. Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Լևոն Սարգսյանը ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով խմբի կողմից կազմակերպված ավազակություն) այն բանի համար, որ նա, մասնակցելով ՀՀ երկու քաղաքացիների ստեղծած հանցավոր համագործակցությանը, պատվիրել և ղեկավարել է 2008 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Երևան քաղաքի Իսահակյան փողոցում գտնվող առանձնատան վրա կազմակերպված խմբի կողմից ավազակային հարձակումը:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի կողմից 2022 թվականի հունիսի 30-ին կայացված դատավճռով Լևոն Սարգսյանը մեղավոր էր ճանաչվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և դատապարտվել 9 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Նշված դատավճռի դեմ Լևոն Սարգսյանի պաշտպանի վերաքննիչ բողոքը 2024 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշմամբ մերժվել էր, իսկ 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Վճռաբեկ դատարանը մերժել էր վարույթ ընդունել պաշտպանների կողմից ներկայացված վճռաբեկ բողոքները:

Бывший депутат Национального собрания Левон Саркисян приговорён к 9 годам лишения свободы. Приговор вступил в законную силу
25/12/2024
Бывший депутат Национального собрания Армении Левон Саркисян, обвиняемый в совершении разбоя, организованного группой с целью хищения имущества в особо крупных размерах, приговорён к 9 годам лишения свободы. Приговор, вынесенный уголовным судом общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, вступил в законную силу.
Напоминаем, что 21 декабря 2020 года Левон Саркисян был привлечён в качестве обвиняемого по части 3 статьи 175 Уголовного кодекса Армении (разбой, организованный группой с целью хищения имущества в особо крупных размерах), поскольку, участвуя в преступном объединении, созданном двумя гражданами Армении, он заказал и возглавил разбойное нападение, совершённое группой 27 октября 2008 года на частный дом, расположенный на улице Исахакян в Ереване.
Приговором уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана от 30 июня 2022 года Левон Саркисян был признан виновным по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 175 Уголовного кодекса Армении и приговорён к 9 годам лишения свободы.
Обжалование приговора, поданное защитником Левона Саркисяна, было отклонено апелляционным уголовным судом 23 октября 2024 года. 17 декабря 2024 года Кассационный суд отклонил кассационные жалобы, поданные защитниками.