Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ին հաստատել է Արարատի մարզում խուլիգանական դրդումներով առանձին դաժանությամբ սպանություն կատարած անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին՝ ժամը 00:20-ին, հաղորդում էր ստացվել այն մասին, որ մահացած վիճակում «Վեդու» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել Մ.Հ.-ն՝ բազմաթիվ կտրած-ծակած վերքերով:
Քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդու քննչական բաժնում նույն օրը նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ, իսկ դատախազի կողմից հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում: Օգոստոսի 31-ին միջնորդություն էր ներկայացվել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որը դատարանի որոշմամբ բավարարվել էր:
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ մեղադրյալ Ա.Ս.-ն, ավտոմեքենան արագ վարելու հարցի շուրջ Մ.Հ.-ի հետ ունեցած վեճից հետո, այցելել է Մ.Հ.-ի բնակության վայր և իր հետ նախապես վերցրած դանակով 25 հարված է հարցրել Մ.Հ.-ին:

Прокурор направил в суд дело в отношении лица, совершившего убийство с особой жестокостью по хулиганским побуждениям
19/12/2024
13 декабря 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении лица, совершившего убийство с особой жестокостью по хулиганским побуждениям в Араратской области, и передал материалы дела в суд общей юрисдикции первой инстанции Араратской и Вайоцдзорской областей.
Напоминаем, что 30 августа 2024 года в 00:20 поступило сообщение о том, что мертвым, с многочисленными колото-резаными ранами в медицинский центр «Веди» был доставлен М.Х.
В тот же день в Следственном отделе Веди Следственного управления Араратской области Следственного комитета было возбуждено уголовное дело, а прокурором инициировано публичное уголовное преследование. 31 августа было подано ходатайство в суд общей юрисдикции первой инстанции Араратской и Вайоцдзорской областей о применении меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении обвиняемого, которое было удовлетворено решением суда.
В ходе уголовного производства установлено, что обвиняемый А.С. после ссоры с М.Х. по вопросу превышения скорости вождения посетил место жительства М.Х. и нанес ему 25 ножевых ранений ножом, который он ранее взял с собой.