Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ին հաստատել է Արարատի մարզում խուլիգանական դրդումներով առանձին դաժանությամբ սպանություն կատարած անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին՝ ժամը 00:20-ին, հաղորդում էր ստացվել այն մասին, որ մահացած վիճակում «Վեդու» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել Մ.Հ.-ն՝ բազմաթիվ կտրած-ծակած վերքերով:
Քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդու քննչական բաժնում նույն օրը նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ, իսկ դատախազի կողմից հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում: Օգոստոսի 31-ին միջնորդություն էր ներկայացվել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որը դատարանի որոշմամբ բավարարվել էր:
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ մեղադրյալ Ա.Ս.-ն, ավտոմեքենան արագ վարելու հարցի շուրջ Մ.Հ.-ի հետ ունեցած վեճից հետո, այցելել է Մ.Հ.-ի բնակության վայր և իր հետ նախապես վերցրած դանակով 25 հարված է հարցրել Մ.Հ.-ին:

The prosecutor has sent the case of a person who committed a murder with particular cruelty out of hooliganism to the court
19/12/2024
On December 13, 2024 the prosecutor confirmed the bill of indictment on a person who committed a murder with particular cruelty out of hooliganism and transferred the case to the First Instance Court of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor Regions.
Let’s remind that on 30 August 2024 at 00:20 o’clock a report was received that he was taken to "Vedi" Medical Center in a dead state with multiple stab wounds.
The same day a criminal proceeding was initiated at the Vedi Investigative Department of Ararat Region of the Investigative Committee and a public criminal prosecution was initiated by the prosecutor. On 31 August a motion was submitted to the First Instance Court of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor Regions on imposing detention as a preventive means, which was granted by the court decision.
In the course of the criminal proceeding it turned out that A. A. had a quarrel with M. H. on driving the car too fast, visited M. H’s residence and stabbed him with a knife he had previously taken with him.