Ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափած անձի վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Արագածոտնի մարզի բնակիչը, ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատվելու օրինական հիմքերի բացակայության պայմաններում, այլ անձի մոտ առկա հիվանդության ախտորոշումն օգտագործելու եղանակով, խուսափել է 2021 թվականի ձմեռային զորակոչից, ճանաչվել է ծառայությանը ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2003 թվականին ծնված Ս.Մ.-ն 2021 թվականի դեկտեմբերին, Պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Արագածոտնի մարզի տարածքային ստորաբաժանում (այսուհետ՝ ՊՆ տարածքային ստորաբաժանում) է ներկայացրել իբրև իր մոտ ախտորոշված՝ Կառավարության որոշմամբ հաստատված ցանկում ներառված հիվանդության մասին տեղեկանք (քրեական վարույթով պարզվել է, որ տեղեկանքը վերաբերել է կեղծ անձնագրով բժշկական հաստատություն դիմած այլ անձի): Փաստաթղթում նշված հիվանդության իսկությունը ստուգելու նպատակով՝ ՊՆ տարածքային ստորաբաժանման զորակոչային բժշկական հանձնաժողովի բժիշկ-մասնագետը Ս.Մ.-ին ուղեգրել է նույն բժշկական կենտրոն՝ բժշկական հետազոտության, որտեղ Ս.Մ.-ի փոխարեն կրկին կեղծ անձնագրով նմուշ է հանձնել վերոնշյալ անձը: Ստանալով հիվանդության առկայության մասին հաստատումը՝ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի՝ 2022 թվականի հունվարի 27-ի եզրակացությամբ՝ Ս.Մ.-ն ճանաչվել է ժամկետային զինվորական ծառայությանը ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում:
Ս.Մ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափելը):
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին հաստատել է Ս.Մ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

The prosecutor submitted the case on the person evading from compulsory military service to the court
19/12/2024
One of the residents of Aragatsotn region, without having any legal basis for exemption from the compulsory military service,  evaded 2021 military call-up (winter) and was recognized as unfit for military service and afterwards registered in the reserve by using a diagnosis issued to another person.
It was revealed by the criminal proceeding examined in the Investigative Committee that S.M., born in 2003, submitted a statement to Territorial Division of Conscription and Mobilization Service of Aragatsotn region of the Ministry of Defense (hereinafter referred to as “the MD Territorial Subdivision) confirming that the latter was diagnosed with the disease included in the list of diseases approved by the decision of the Government (under the criminal proceeding it was found out that the statement referred to another person, who applied to the medical institution with a fake passport). In order to check the disease, mentioned in the document, the doctor-specialist of the medical commission of the MD Territorial Division gave S.M. a referral for supplementary examinations in the same medical institution, where the abovementioned person gave a sample instead of S.M. with a fake passport. Based on the fact that the disease was confirmed, by the conclusion of the central medical commission of January 27, 2022 S.M. was recognized as unfit for the compulsory medical service and was registered in the reserve.
A public criminal prosecution was initiated against S.M. under point 2 of part 2 of article 327 (evasion of compulsory military service by forgery of a document or other means of deception) of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On December 18, 2024, the Prosecutor signed the indictment regarding S.M. and submitted to the First Instance Court of General Jurisdiction of Aragatsotn region with the materials of the case.