Ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափած անձի վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Արագածոտնի մարզի բնակիչը, ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատվելու օրինական հիմքերի բացակայության պայմաններում, այլ անձի մոտ առկա հիվանդության ախտորոշումն օգտագործելու եղանակով, խուսափել է 2021 թվականի ձմեռային զորակոչից, ճանաչվել է ծառայությանը ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2003 թվականին ծնված Ս.Մ.-ն 2021 թվականի դեկտեմբերին, Պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Արագածոտնի մարզի տարածքային ստորաբաժանում (այսուհետ՝ ՊՆ տարածքային ստորաբաժանում) է ներկայացրել իբրև իր մոտ ախտորոշված՝ Կառավարության որոշմամբ հաստատված ցանկում ներառված հիվանդության մասին տեղեկանք (քրեական վարույթով պարզվել է, որ տեղեկանքը վերաբերել է կեղծ անձնագրով բժշկական հաստատություն դիմած այլ անձի): Փաստաթղթում նշված հիվանդության իսկությունը ստուգելու նպատակով՝ ՊՆ տարածքային ստորաբաժանման զորակոչային բժշկական հանձնաժողովի բժիշկ-մասնագետը Ս.Մ.-ին ուղեգրել է նույն բժշկական կենտրոն՝ բժշկական հետազոտության, որտեղ Ս.Մ.-ի փոխարեն կրկին կեղծ անձնագրով նմուշ է հանձնել վերոնշյալ անձը: Ստանալով հիվանդության առկայության մասին հաստատումը՝ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի՝ 2022 թվականի հունվարի 27-ի եզրակացությամբ՝ Ս.Մ.-ն ճանաչվել է ժամկետային զինվորական ծառայությանը ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում:
Ս.Մ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափելը):
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին հաստատել է Ս.Մ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Прокурор направил в суд дело в отношении лица, уклонявшегося от прохождения срочной военной службы
Житель Арагацотнской области, не имея законных оснований для освобождения от срочной военной службы, использовал диагноз болезни другого человека, чтобы уклониться от зимнего призыва 2021 года. В результате он был признан непригодным для службы и учтён в резерве.
По материалам уголовного производства, рассмотренного Следственным комитетом, установлено, что С.М., 2003 года рождения, в декабре 2021 года предоставил в территориальное подразделение Арагацотнской области Службы призыва и мобилизации Министерства обороны (далее - территориальное управление МО) справку о диагностировании у него заболевания, включённого в перечень заболеваний, утверждённых правительством (в ходе расследования было установлено, что справка на самом деле касалась другого лица, которое обратилось в медицинское учреждение с поддельным паспортом). С целью проверки подлинности заболевания, указанного в документе, врач-специалист призывной медицинской комиссии территориального подразделения Министерства обороны направил С.М. в тот же медицинский центр для медицинского обследования. Вместо С.М. тот же человек с поддельным паспортом сдал анализы. Получив подтверждение о наличии заболевания, Центральная медицинская комиссия, на основании заключения от 27 января 2022 года, признала С.М. непригодным для срочной военной службы и зарегистрировала его в резерве.
В отношении С.М. возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 327 Уголовного кодекса Армении (уклонение от срочной военной службы путём подделки документа или иным обманным способом).
Прокурор 18 декабря 2024 года утвердил обвинительное заключение в отношении С.М. и передал материалы дела в суд общей юрисдикции первой инстанции Арагацотнской области.