Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 5-ին տեղեկացրել էր, որ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2014 թվականին ծնված դստերը ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառած Ա.Փ.-ի նկատմամբ:
Դատախազը, Քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, տասնամյա աղջկա մոր՝ Ա.Փ.-ի նկատմամբ 2024 թվականի նոյեմբերի 13-ին հարուցել է հանրային նոր քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ, 6-րդ և 8-րդ կետերով (հանցավորից նյութական կախվածության մեջ գտնվող անչափահասի նկատմամբ մերձավոր ազգականի կողմից առանձին դաժանությամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը):
2024 թվականի դեկտեմբերի 12-ին դատախազը հաստատել է Ա.Փ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

5 декабря 2023 года Генеральная прокуратура сообщила, что прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.П., которая причинила сильную физическую боль и тяжёлые моральные страдания своей дочери, 2014 года рождения.
На основании доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, проведённого Следственным отделом Следственного управления Араратской области Следственного комитета, 13 ноября 2024 года прокурор возбудил новое публичное уголовное преследование в отношении А.П., матери десятилетней девочки, по пунктам 3, 4, 6 и 8 части 2 статьи 196 Уголовного кодекса (причинение сильной физической боли и психического страха с особой жестокостью со стороны близкого родственника в отношении несовершеннолетнего, находящегося в материальной или другой зависимости от преступника).
12 декабря 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении А.П. и передал его в суд первой инстанции общей юрисдикции Араратской и Вайоц-Дзорской областей вместе с материалами дела.