Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 5-ին տեղեկացրել էր, որ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2014 թվականին ծնված դստերը ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառած Ա.Փ.-ի նկատմամբ:
Դատախազը, Քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, տասնամյա աղջկա մոր՝ Ա.Փ.-ի նկատմամբ 2024 թվականի նոյեմբերի 13-ին հարուցել է հանրային նոր քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ, 6-րդ և 8-րդ կետերով (հանցավորից նյութական կախվածության մեջ գտնվող անչափահասի նկատմամբ մերձավոր ազգականի կողմից առանձին դաժանությամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը):
2024 թվականի դեկտեմբերի 12-ին դատախազը հաստատել է Ա.Փ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

On December 5, 2023, it was announced by the Prosecutor General's Office, that the Prosecutor had initiated public criminal prosecution against A.P. for causing severe physical pain and severe mental suffering to his daughter, born in 2014.
Based on the evidence obtained in the course of the preliminary investigation conducted by the Investigative Committee’s Regional Investigative Department of Ararat (Investigative Division of Masis), on November 13, 2024, the Prosecutor initiated another public criminal prosecution against A.P., the mother of the 10-year-old girl in accordance with points 3, 4, 6 and 8 of part 2 of article 196 of the Criminal Code (causing severe physical pain and severe mental suffering with particular cruelty by a close relative against a minor in material or other dependence from the criminal).
On December 12, 2024, the Prosecutor approved the indictment against A.P. and submitted it, along with the case materials, to the Court of First Instance of General Jurisdiction for the Ararat and Vayots Dzor Regions.