Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 10-ին հաստատել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու փորձին օժանդակած՝ Պաշտպանության նախարարության կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի անդամ հանդիսացած Ս.Հ.-ի և այլոց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք, որ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել էր, որ Ս.Հ.-ն, այլ պաշտոնատար անձանց հետ, պարտադիր զինվորական ծառայությունից` հիվանդության վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր կազմելու եղանակով ազատելու գործընթացը կազմակերպելու համար, պարտադիր զինվորական ծառայության ենթակա անձի հորից պահանջել է 6 միլիոն 948 հազար դրամին համարժեք 18 հազար ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Ս.Հ.-ն և կաշառք տվող քաղաքացին բռնվել էին Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների կողմից 2024 թվականի հուլիսի 26-ին՝ կաշառքի մի մասը՝ 10 հազար ԱՄՆ դոլարը ստանալու պահին:
2024 թվականի հուլիսի 27-ին նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ: Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հայտնաբերվել էին առերևույթ այլ հանցանքների վերաբերյալ փաստական տվյալներ (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու օժանդակության փորձ, խոշոր չափերով կաշառք ստանալ, կաշառք տալ, հիվանդության սիմուլյացիայի ճանապարհով ծառայությունից ազատվելու եղանակով պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու օժանդակություն, պաշտոնատար անձանց կողմից կեղծ փաստաթուղթ կազմել և տրամադրել): Ստացված տվյալների հիման վրա նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ և միացվել 2024 թվականի հուլիսի 27-ին նախաձեռնված քրեական վարույթին:
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ս.Հ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 44-46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը, կաշառք ստանալու օժանդակության փորձ կատարելը, օժանդակելը):
2024 թվականի դեկտեմբերի 10-ին հաստատվել է Ս.Հ.-ի և այլոց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

Прокурор направил в суд дело о содействии лицу, являющегося членом Центральной медицинской комиссии Министерства обороны, в попытке получения взятки в особо крупном размере
11/12/2024
10 декабря 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении лица, являющегося членом Центральной медицинской комиссии Министерства обороны С.Х., и других лиц, содействовавших в попытке получения особо крупной взятки, и передал его в Антикоррупционный суд для разбирательства.
Напоминаем, что в ходе проведенных оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что С.Х., вместе с другими должностными лицами организовал процесс освобождения от обязательной военной службы путем составления поддельных документов о болезни, и потребовал взятку в размере 18 тысяч долларов США, эквивалентных 6 миллионам 948 тысяч драмам, от отца призывника.
С.Х. и гражданин, дававший взятку, были задержаны сотрудниками Антикоррупционного комитета 26 июля 2024 года в момент получения части взятки — 10 тысяч долларов США.
27 июля 2024 года было инициировано уголовное производство. В ходе предварительного расследования уголовного дела, проводимого Антикоррупционным комитетом, были обнаружены доказательства, свидетельствующие о возможном совершении других преступлений (попытка содействия в получении взятки в особо крупном размере, получение взятки в особо крупном размере, дача взятки, содействие в уклонении от обязательной военной службы путем симуляции болезни, составление и предоставление подложных документов должностными лицами). На основании полученных данных было инициировано уголовное производство и объединено с уголовным делом, начатым 27 июля 2024 года.
2 декабря 2024 года прокурор возбудил уголовное преследование в отношении С.Х. по пункту 3 части 3 статьи 44-46-435 Уголовного кодекса (получение взятки в особо крупном размере, попытка содействовать получению взятки, содействие в получении взятки).
10 декабря 2024 года было утверждено обвинительное заключение в отношении С.Х. и других лиц, и передано в Антикоррупционный суд вместе с материалами дела.